Kingsbridge to jedna z gier będących własnością studia Wooga, którą znajdziemy na Facebooku. Królestwo Kingsbridge legło w gruzach i my jako gracze mamy za zadanie doprowadzić je do dawnej świetności o przejąć koronę. Jednym słowem czeka nas nowa, strategiczna zabawa w średniowiecznym klimacie. Ruszymy od początku z misją odbudowania starego miasta jak i będziemy musieli je jednocześnie bronić przed zachłannymi sąsiadami.
Dzisiejszy poradnik przygotowałem z myślą o początkujących graczach, którym postaram się w miarę czytelny sposób przybliżyć całość rozgrywki.

Energia podstawą rozwoju królestwa

Gdy zaczynamy naszą przygodę w Kingsbridge posiadamy 20 punktów energii, a to oznacza, że możemy dzięki niej wykonać 20 różnych akcji jak zbieranie podatków z domów, budowanie budynków czy wycinanie drzew.


energia

Energia w grze odnawia się z czasem, ale jeśli nam się spieszy możemy ją odnowić szybciej dzięki przedmiotom zakupionym w sklepie, albo zawsze możemy poprosić naszych znajomych o podesłanie energii w formie prezentu. Również podczas odwiedzania miasta swoich znajomych możemy zebrać kilka punktów tego cennego surowca, a gdy wzbijamy się na wyższy poziom to pasek energetyczny zostaje wypełniony w całości, z automatu.

Zakupy w sklepie i diamenty (gemy)

Diamenty/klejnoty to jedna z walut w grze, w sumie jest to waluta premium dzięki której możemy dokupić energię albo inne surowce, można także przyśpieszyć budowę i ulepszenia czy też zakończyć od razu wszelkie rozpoczęte zadania.
Gemy możemy również kupić klikając na plusik przy ich ikonce, ale to wymaga już płatności przy użyciu prawdziwej gotówki.
W sklepie gry znajdziemy niemalże wszystko czego nam potrzeba.


sklep gry

Mamy tu dostęp zarówno do budynków związanych z wojskiem czy ekonomią jak i znajdziemy wiele dekoracji, energię i surowce. Za budynki zapłacimy głównie surowcami podczas gdy niektóre przedmioty można kupić jedynie za diamenty. Sklep dostępny jest z poziomu menu na dolnej części ekranu gry.

Honor wpłynie na nasz ranking

Honor w Kingsbridge określa nasz postęp w grze, wyznacza jak wiele sukcesów w niej odnieśliśmy , jak i jak wiele porażek. Możemy zdobywać Honor na wiele sposobów. Jednym z nich jest pomoc znajomym i każda czynność w ich miastach daje nam jeden punkt honoru, ale każdego dnia mamy limitowany dostęp do tego rodzaju akcji.


Możemy pomagać jedynie pięciu znajomym co 24 godziny, choć dalej możemy ich odwiedzać i pomagać w pracy to nie zbieramy z tego żadnych korzyści. Jednakże możemy zebrać dodatkowy honor podczas ataków na kontrolowane przez komputer miasta. Jednak najlepszą metodą jest atakowanie innych graczy i ilość zdobytego honoru po takiej walce zależy jak wiele obrażeń i zniszczeń poczynimy w bazie przeciwnika. Na ilość również wpływa różnica naszego poziomu w stosunku do poziomu przeciwnika. Jednym słowem, atakując o wiele słabszego zdobędziemy mniej punktów, za to atakując silniejszego znacznie więcej. Nie ma w tym przypadku dziennego limitu zebranego honoru z walk.
Gdy zbierzemy już pewną ilość Honoru to zyskujemy nowy poziom (nie w ogólnym rankingu). Dzięki takim awansom zdobywamy dodatkowe nagrody jak Land Deeds czy Royal Seals albo energię.

Poszerzanie terenów

Aby zdobywać nowe ziemie musimy mieć odpowiednio dużo surowców jak i tzw. Land Deeds. Land Deeds zdobędziemy podczas levelowania, z zadań jak i ulepszeń budynku głównego (Town Hall). Możemy je zdobyć także z dziennych danin, które zbierzemy raz dziennie z Town Hall.

Pamiętajmy jednak, że niektóre strefy o które chcemy poszerzać miasto wymagają od nas posiadania odpowiednio wysokiego poziomu, a co za tym idzie doświadczenia. Niekiedy także musimy wcześniej wykonać różnego rodzaju zadania.

Uwaga: Możemy tylko przejmować sąsiadujące z naszym miastem tereny.

Niektóre ziemie posiadają już zbudowane specjalne budynki jak Tartaki czy Obóz Wojskowy (Army Camp), które pozwalają nam ulepszać miasto.

Wyszukanie rzadkich przedmiotów

Gdy atakujemy innych graczy, czy też kiedy zbieramy surowce albo wykonujemy zadania, znajdujemy (otrzymujemy w prezencie) różne przedmioty jak strzały itp. Są one używane później do budowy i ulepszeń budynków. Jeśli potrzebujemy jakiegoś itemu do ukończenia zadania możemy poprosić znajomych o pomoc i może, ale niekoniecznie, wyślą nam potrzebny przedmiot w prezencie.
Ważne jest to, aby pamiętać iż przedmioty, które dajemy znajomym w formie prezentu nie znikają z naszego ekwipunku, co więcej, nawet jak nie mamy czegoś co jest na liście podarunkowej to możemy ów przedmiot wysłać znajomemu.

Army Camps

W grze mamy ograniczenie odnośnie ilości maksymalnej jednostek, którymi możemy atakować przeciwnika. Limit jest uzależniony poziomem rozbudowy Army Camps. Ulepszając ów budynek znacznie zwiększamy ów limit.

Populacja

Populacja to pewnego rodzaju surowiec w grze wymagany do budowy obrony. Jeśli brakuje nam populacji to możemy ją zwiększać budując i ulepszając Domku, a także zyskamy nieco dzięki ulepszaniu Town Hall. Im więcej chcemy mieć obrony w mieście tym więcej musimy mieć populacji i tutaj należy pamiętać, że ulepszanie obrony pochłania nam dodatkowych ludzików.
Bez ludności nie możemy budować czy ulepszać struktur obronnych. Ujemna populacja również działa negatywnie na nasze miasto i unieruchamia część obrony. Przykładowo mogą przestać działać konkretne wieżyczki i ruszą dopiero, gdy populacja osiągnie poziom co najmniej zerowy.

Magazyny

W miarę naszego rozwoju, ilość surowców jakie produkujemy wzrasta, a co za tym idzie potrzebujemy więcej miejsca na ich składowanie. Możemy zyskać więcej miejsca budując kolejne magazyny albo ulepszając te już posiadane. Upewnijcie się jednak, że każdy magazyn jest odpowiednio strzeżony, gdyż jeśli przeciwnik zniszczy go podczas ataku to stracimy pewną ilość składowanych tam surowców.

Jedzenie, drewno, kamien i złoto

Złoto zbieramy z Domków w formie podatków. Jednak musimy pamiętać, że owe domku należy zaopatrywać w jedzenie po każdym zebraniu podatków, inaczej ludność się zbuduje, a my w przyszłości dostaniemy figę z magiem. Złoto zdobędziemy także z ataków na innego gracza.

Kamień zdobywamy rozbijając skały, z kamieniołomów czy również z ataków na miasta innych graczy.

Drewno, podobnie jak kamień, zdobywamy z wycinki okolicznych drzew, z tartaków i z ataków. Po wycięciu wszystkich drzew w okolicy nie martwcie się, one odrastają co pewien czas.

Przyjaciele mogą odwiedzać nasze miasto i zbierać powyższe surowce za nas, głównie mowa tutaj o kamieniu i drewnie. Mogą w sumie zbierać i podatki (złoto) z domków jak i uprawy (jedzenie) z naszych farm.

Również za wykonane zadania dostaniemy w formie prezentu kilka ciekawych przedmiotów jak i surowce. Jeśli jednak spieszy się nam to mamy możliwość wykorzystania diamentów i zakupu brakujących rzeczy w sklepie gry.

Zadania

Zadania to cele, które musimy wykonać, aby odkryć w pełni historię zapisaną w Kingsbridge. Poprzez zadania możemy atakować kontrolowane przez komputer miasta/strefy na Mapie Świata. Zadania tak naprawdę są najłatwiejszym sposobem na zdobywanie doświadczenia i innych drogocennych nagród. Pozwalają nam przechodzić grę szybciej i odblokowywać przedmioty dostępne na wyższych poziomach.

Strategie ataku

Gdy wybieramy przeciwnika do walki róbmy to z zachowaniem jak największej ostrożności, gdyż pozornie niegroźny gracz może okazać się początkiem naszej zguby, a w sieci znajdziemy wielu innych z podobnym lub wyższym poziomem, gdzie praktycznie będziemy mieli gwarantowaną wygraną. Weźcie również pod uwagę, że możecie atakować graczy maksymalnie o pięć poziomów niżej lub wyżej od tego jaki aktualnie posiadacie sami. Przykładowo jeśli macie poziom 10 to zaatakujecie gracza o minimalnym poziomie 5, a maksymalnym 15.

bonusy za nowy poziom

Przed atakiem upewnijcie się, że jesteście w posiadaniu silnej armii, każda jednostka ma swoje silne i słabe strony. Dla przykładu Footmen nie jest zdyscyplinowany i atakuje pierwszy cel, do którego ma najbliżej. Hammermen już jest lepiej wyszkolony i skupia się najpierw na budynkach obronnych jak wieżyczki czy mury. Ulubiony cel każdej jednostki sprawdzimy w Koszarach albo w Army Camps (w menu).

Przed atakiem wybierzcie ile i jakie jednostki chcecie wysłać do boju, umieścić je możecie na wybranych pozycjach i do dzieła. Nie możemy umieścić jednostek za blisko budynków wroga. Wojsko zaatakuje po rozstawieniu automatycznie. Walka jest wygrana jeśli Town Hall w bazie przeciwnika zostanie zniszczony, ale oczywiście nawet po tym facie dalej możemy plądrować jego miasto aż do wyczerpania złóż surowców.

atak na wioskę

Jeśli jednak czujecie, że pomimo wszelkich chęci Wasza strategia zawiodła i czujemy, że przegramy to warto zminimalizować straty i wycofać te wojska, które jeszcze żyją klikając na End Battle. W przeciwieństwie do takich gier jak Throne Rush czy Clash of Clans, nasze jednostki, które przeżyły ostatnią walkę powracają do bazy i mogą zostać użyte w kolejnych starciach, więc warto zastanowić się czy jeśli i tak przegramy to czy warto stracić wszystko czy uratować choćby niewielką część wysłanej armii.
Podobnie jak budynki możemy ulepszać również jednostki, wystarczy odblokować Training Ground i tak możemy dokonać stosownych ulepszeń. Pozwala nam to zyskać o wiele mocniejsze jednostki, ale ulepszenia zwiększają także koszty rekrutacji nowych wojów danego typu.

Tryb ochronny (tarczy)

Gdy tylko zostaniemy zaatakowani to mamy szansę uzyskać tryb ochrony, który daje nam pewien czas, ochrania nas przed kolejnymi atakami jak i pozwala w tym czasie odbudować zniszczenia. W czasie ochrony nikt nie może nas zaatakować, ale my dalej możemy atakować bazy kierowane przez komputer jak Hobard.

ochrona miasta po ataku

Jeśli jednak w okresie ochronny zaatakujemy innego gracza to tracimy tarczę i na nowo jesteśmy podatni na ataki innych władców. Czas jaki pozostał nam do końca ochrony sprawdzimy w lewym, górnym rogu najeżdżając na ikonę tarczy.

Możemy również sprawdzić kto nas zaatakować wcześniej przeglądając logi bitwy (Battle Log), które są dostępne w pasku menu w dolnej części ekranu gry.

Wszystko o budowaniu miasta

W Kingsbridge jednym z naszych zadań jest zbudowanie ogromnego miasta z silną obroną. Sercem miasta jest Ratusz (Town Hall) wspomniany wiele razy wcześniej w naszym poradniku. Jest to główny cel naszych przeciwników i gdy go zniszczą otrzymają sporą część posiadanych przez nas surowców. Umieszczają wieże obronne blisko niego daje nam większe szansę wybronienia się przed kolejnymi atakami i jednocześnie uratujemy spore ilości surowców.

rozbudowa miasta

Również musimy chronić nasze magazyny i domki, gdyż w nich skrywamy pewną część posiadanych już zasobów i jeśli zostaną zniszczone przeciwnik zgarnie z nich większość.
Ciekawostka jest to, że podczas ataku nie możemy stracić żadnej jednostki nawet jeśli Koszary i Army Camp zostanie zniszczone.
Wszystkie budynki prócz Farm, Tartaków i Kamieniołomów, muszą być ze sobą połączone drogami. W przeciwnym wypadku nie będą dla nas pracowały. Chodzi o połączenie z główną drogą, więc dojazd do niej musimy dobudować sami.

Wieżyczki, mury i bramy to nasze budynki obronne. Wieżyczki automatycznie bronią miasta przed napastnikiem i każda z nich działa w określonym polu, po kliknięciu na wieże zobaczymy podświetlony okrąg, czyli zasięg ich ataku. Wspomniane wcześniej mury i bramy posłużą do spowolnienia nadchodzących jednostek.

Domku, farmy, tartaki i kamieniołomy to budynki odpowiadające za ekonomię całego miasta. Produkują dla nas złoto, jedzenie, drewno i kamień, czyli wszystko co potrzebujemy do rozbudowy i poszerzania miasta. Pamiętajcie, że potrzebujecie Royal Seals do budowy domków, które zdobędziecie wraz z nowymi poziomami, zwiększaniem poziomu honoru, albo za każdym ulepszeniem Town Hall (Ratusza).

Ulepszając budynki zwiększamy i efektywność. Przykładowo rozbudowując farmy zaczynają nam produkować więcej jedzenia, a rozbudowane magazyny pomieszczą więcej surowców. Wieżyczki będą atakowały mocniej przeciwników jak i za każdym ich nowym poziomem zwiększa się ich zasięg działania.

Gdy nasze miasto się rozrasta musimy być ostrożni, oszczędzać każdy kawałek ziemi i doskonale przemyśleć, gdzie i jaki budynek stawiamy. Warto eksperymentować z różnymi ustawieniami. Używając trybu Footprint możemy szybko i łatwo reorganizować całe miasto, edytować je jednym słowem. Tryb uruchamiamy klikając na Edit Mode w prawym, dolnym rogu ekranu gry, a następnie wybieramy Footprint Mode.

Znajomi i przyjaciele

Wspólna gra ze znajomymi w Kingsbridge jest o wiele ciekawsza. Mając wielu przyjaciół możemy znacznie przyśpieszyć swój rozwój. Zarówno my jak i nasi znajomi możemy nawzajem odwiedzać swoje miasta klikając na zdjęcie profilu w sekcji znajomych na dolnej części ekranu gry.

Odwiedzając znajomego możemy pomóc mu w zbieraniu surowców, ścinaniu drzew czy w rozbijaniu skał. Mamy pięć punktów akcji u każdego znajomego co 24h. Po zakończonej pomocy znajomy otrzyma wszelkie profity jak tylko zaloguje się do gry.
Możemy także wysyłać znajomym prezenty, a oni na pewno odwdzięczą nam się tym samym. Głównie warto prosić o przedmioty potrzebne podczas ulepszania budynków albo o energię aby grać dłużej niż zwykle.

zadania

Niekiedy w grze potrzebujemy konkretnych przedmiotów do zakończenia budowy czy bieżącego zadania. Wiemy już, że można prosić znajomych o pomoc, ale gra umożliwia nam także tworzenia listy pożądanych prezentów, którą widzą znajomi gdy chcą nam podać pomocną dłoń.

Oczywiście możemy także powalczyć ze znajomymi klikając na Scout, ale nie zdziwcie się jak szybko Wam odpowiedzą na atak i na pewno już nie odeślą Wam żadnych prezentów.


Gry podobne