Clash of Clans to dedykowana na systemy iOS gra strategiczna, w której gracze wcielają się w rolę przywódcy niewielkiej wioski, planują i realizują swoje taktyki podczas zarządzania i budowy fortec jak i przy okazji samych walk z graczami z całego świata. Gra pierwszy raz ukazała się w Kanadzie na początku 2012 roku, ale dopiero sierpniu rozprzestrzeniła się na cały świat. Została stworzona przez finlandzkie studio Supercell (Battle Buddies, Hay Day).

Gracze w Clash of Clans mogą rekrutować ponad dziesięć typów jednostek typowych dla produkcji fantasy: Barbarzyńców, Łuczników, Gobliny, Czarnoksiężników, a nawet Smoki itd. Tworząc armię dostajemy możliwość atakowania inne klany, ale również musimy opracować strategię obronna jeśli chodzi o Nasz klan, do tego zbudujemy mury obronne, wieżyczki i parę ciekawych pułapek. Na szczęście nie ma tutaj mocnego nacisku na system energii, po prostu wybieramy budynek ze sklepi, stawiamy w odpowiednie miejsce i rozpoczynamy budowę. Jednak z posiadaniem nowego budynku wiąże się więcej obowiązków, musimy odpowiednio o wszystko zadbać. Budowę i ulepszenia trzeba opłacić złotem jak i wydać troszkę nagromadzonej energii (tutaj się nazywa ją eliksirem). Oczywiście, aby budowa szła jako tako w Clash of Clan musimy posiadać i złoto i eliksiry – choć z początku budowa i ulepszenia kosztują po kilka sztuk w/w surowców to później liczby te zmienią się w setki, a nawet tysiące.


find-a-match-around-the-map

No ale co z walką?

Aby do niej wyruszyć to musimy wytrenować sobie armię i użyć przyciska „Attack” to rozpoczęcia wojny. Jednak najpierw staniemy przed wyborem trybów, można walczyć w trybie multiplayer jak i singleplayer. Jeśli już widzimy wrogą bazę to przyszedł czas na rozstawienie naszych wojsk, wybieramy więc wolne pole wokół bazy przeciwnika i tutaj doradzam Wam, aby wypuszczać jednostki w kilku miejscach, a nie w jednym punkcie. Dlaczego?

Otóż nie ma możliwości sterowania ich działaniami i zaczną atakować pierwsze z brzegu budynki. Nie ma tutaj również żadnego znaczenie, że podczas próby burzenia mało znaczącego budyku zostają ostrzeliwane z różnego rodzaju działek i padają wtedy jak muchy. Widzicie więc, że najlepiej częścią jednostek odwrócić uwagę obrony przeciwnika, a całą resztą zaatakować z przeciwnej strony. I to się nazywa wyzwanie dla zapalonych strategów!

Grafika w grze jest bardzo prosta, ale w tej prostocie widać porządne wykonanie bo nawet po powiększeniach budynki są ciągle dobrze widoczne. Dodatkowo podczas ulepszeń budynków do ich zdjęć dodawane są kolejne elementy jak choćby wystające rury, które sprawiają, że Nasz postęp staje się bardziej widoczny, a i to na pewno przyjemny widok dla każdego z Nas.


deploy-troops

Mimo, że Clash of Clan z początku jest prostą i łatwą do opanowania grą to w miarę upływu czasu szybko zacznie nam brakować surowców i może to uniemożliwić wykonywanie kolejnych zadań i misji – przez, czasami, długi czas. Pamiętam jedną misję, gdzie trzeba było usunąć ileś tam przeszkód i zajęło mi to kilka dni bo ciągle brakowało setek, a nawet tysięcy sztuk złota i eliksirów. Więc jak wykonać tak banalne zadanie jak nie mamy nawet środków na dalszą budowę armii itp. Jednym słowem gra w Clash of Clans po pewnym czasie to Mission Impossible.


Gry podobne