The Sims Social jest grą symulującą prawdziwe życie na Facebooku, stworzoną przy współpracy Playfish z Electronic Arts i bazującą na popularności serii pecetowych gier The Sims. My jako gracze będziemy odpowiedzialni za swoje postacie, tytułowe simy, musimy sprawić, aby byli szczęśliwy, nawiązywali kolejne relacje, związki i jednocześnie musimy zadbać o to, aby simy miały gdzie mieszkać i tutaj możliwe jest nawet projektowanie wystroju wnętrza takiego domy czy mieszkania.

Poniższy poradnik ma za zadanie odpowiedzieć wam na pytanie „jak grać” w The Sims Social, więc zabierajmy się od razu do roboty.


Nawigacja po grze

Pasek położony w górnej części ekranu to miejsce, gdzie znajdziemy informacje o aktualnie posiadanych punktach społecznościowych, simcash czy simoleons. Widzimy tu również poziom naszej energii jak i ilość zebranego doświadczenia plus aktualny poziom.

The Sims Social 001

Z lewej strony ekranu gry znajdziemy listę aktualnych zadań, klikając na nie otworzy nam się zestawienie wraz z opisem kolejnych questów.


Terminologia gier

Simoleons: Główna waluta gry

Simcash: Waluta używana do zakupów przedmiotów premium, kupowaniu pracowników i przyśpieszeniu wielu czynności w grze. Możemy ją zdobyć kupujac jedynie za facebookowe kredyty.

Punkty społecznościowe zdobywamy wchodząc w interakcje z innymi simami. Służą one głównie do zakupu niektórych przedmiotów w grze.


Energia konsumowana jest podczas zadań i przy interakcjach z innymi simami. Mamy ograniczoną ilość energii, więc warto zużywać ją z rozsądkiem. Energia regeneruje się wraz z upływem czasu i co pięć minut przybywa nam jeden jej punkt.

Doświadczenie zdobywamy wykonując zadania jak i biorąc udział w innych aktywnościach. Gdy zbierzemy jej dostatecznie dużo podnosi się nasz poziom, a co za tym idzie odblokowywane są kolejne przedmioty w sklepie gry, nowe aktywności, interakcje itp.

Traits możemy kupić w grze za Punkty Życia głównie po to, aby sprawić by był unikalny, w sklepie gry znajdziemy ich sporą ilość podzieloną na kategorie.

Punkty Życia (Life Points) używamy do kupowania traits. Owe punkty zdobywamy poprzez rozwój związków, zadania i inne aktywności.

House value to aktualna cena naszego domu, którą możemy zwiększać poszerzając go i dokupują meble jak i dekoracje.

Potrzeby (Needs) to podstawy tego co potrzebują nasi simowie do życia. W skład potrzeb wchodzi higiena, głód, zabawa czy energia. Jeśli potrzeby sima spadną poniżej minimalnego poziomu to odmówi nam wykonania każdego zadania dopóki jego potrzeby nie zostaną zaspokojone.

The Sims Social 002

Plumbob to zielony diamenty nad głowami simów. Jego kolot mówi nam o nastroju sima i jeśli jest zielony to ma dobry nastrój jeśli jest zbliżony do czerwonego to jest on po prostu zły i należy zaspokoić jego potrzeby.

Jak zdobywać simoleons?

  • W grze mamy kilka sposobów, aby zarobić więcej simoleons:
  • Wykonuj zadaniach
  • Ulepszaj swoje umiejętności, a z pracy dostaniesz więcej kasy
  • Wybierz się do ogrodu, naprawiaj zepsuty sprzęt i odwiedzaj sąsiadów pomagając im w codziennych zadaniach w ich domach.
  • Możemy je kupić również za simcash.
  • Można również sprzedać niepotrzebne przedmioty z domu, wtedy w zamian otrzymamy niewielką część tego co wydaliśmy na ich wcześniejszy zakup.

Jak zdobywać nowe poziomy?

Wykonując codzienne czynności jak i zadania, zbierając przyjaciół wokół siebie, a nawet wrogów, za każdym razem otrzymujemy doświadczenie. Gdy uzbieramy go dostatecznie dużo to wzrasta nasz poziom. Wyższe poziomy odblokowują nowe przedmioty w sklepie jak i kilka nowych funkcjonalności i interakcje.

The Sims Social 003

Wygląd naszych simów

Gdy tylko zaczynamy grę możemy wybrać płeć naszych simów, wygląd, ich ubrania, styl uczesania jak i osobowość. Po tym zaczynamy zabawę, ale jeśli w jej trakcie zechcemy zmienić coś w wyglądzie jednego z simów to możemy jak najbardziej to zrobić, ale nie zmienimy mu płci, plus musimy zapłacić za całą operacją albo simoleonsami, albo simcash.

Cechy simów

Możemy w przyszłości personalizować swoje simy odblokowując nowe funkcje i interakcje. Cechy (Traits), które możemy obecnie kupić to między innymi: Great Kisser, Insane, Ninja, Ogre, Slob, Steel Bladder, Neat, Super Mechanic i Night Owl. Zapłacimy za nie Punktami Życia, które zarabiamy z zadań czy nauki nowych umiejętności. Każda cecha ma do pięciu poziomów ulepszeń i każdy z nich odblokowuje nam zupełnie coś nowego. Przykładowo na poziomie drugim Insane będziemy mogli rozmawiać z roślinami, jakby nie było jest to prawdziwe szaleństwo.

The Sims Social 004

Na początku gry będziemy mogli jedynie kupić jedną cechę, ale w miarę wzrastania naszego poziomu odblokują się kolejne, ale do odblokowania kolejnego slotu na cechę potrzebujemy także sporej ilości punktów życia.

Umiejętności

W The Sims Social znajdziemy masę różnych umiejętności do ulepszenia, działają one podobnie jak profesje w wielu grach MMO. Możemy zostać pisarzami, muzykami czy kucharzami, albo artystami itp. Każda umiejętność wymaga określonego przedmiotu do jej ulepszania. Gdy ulepszymy swoją umiejętność to odblokuje się jej kolejny poziom, ale na każdy z nich wymagane jest zebranie określonego zestawu przedmiotów, albo wykonanie pewnych aktywności. Gdy osiągniemy poziom 11 postaci to będziemy mogli ulepszać także przedmioty wspomniane powyżej. Przykładowo, aby podnieść umiejętność gry na gitarze będziemy musieli kupić keyboard. Każdy z tych przedmiotów znajdziemy w sklepie gry.

Zaspokajanie potrzeb simów

Jeśli diamencik nad głowami simów nie jest zielony to wiedz, że dzieje się coś złego. Potrzeby simów to bardzo ważna sprawa, jeśli ich nie zaspokajamy to nie chcą dla nas pracować, nie wykonują codziennych obowiązków i mało tego, nie będziemy w stanie socializować się z innymi simami. Zły sim to bezużyteczny sim i to wbijcie sobie do głowy, macie ich utrzymywać w szczęściu i zdrowiu.

Czasami, aby zaspokoić naszych marudzących mieszkańców trzeba kupować nowe meble do mieszkania, nowe dekoracje, albo po prostu ich nakarmić czy odnowić energię. Warto ich również wysyłać regularnie spać klikając na łóżko. Niekiedy wymagają od nas odwiedzania sąsiadów, rozmów telefonicznych itp.

Dodatkowo korzyścią z trzymania zawsze zadowolonych simow jest to, że zarabiają nam wtedy więcej kasy (simoleons).

Społeczność i relacje (związki)

Im więcej posiadamy sąsiadów tym lepsza jest zabawa w The Social Sim. Budujemy z nimi pewne relacje oparte na przyjaźni jak i niekiedy na wrogości i nienawiści – zresztą jak w prawdziwym życiu. Jest także romans, ale wiecie z czym to się wiąże, więc nie ma sensu się tutaj nad tym rozwodzić.

Każda z wyżej wymienionych relacji pozwala nam na określonego typu akcje (interakcje z simami), dają nam także zadania do wykonania itd. Znajomi mogą nam pomagać podlewać rośliny, prawić nam komplementy itp. Rywale zaś mogą być nieuprzejmi, niszczyć nasz ogródek i wysyłać negatywne fluidy.

Każda relacja w grze wymaga obopólnej zgody i wszystkie akcje z tym związane zużywają energię. Na szczęście za każdą wizytę u znajomego dostajemy bonus w postaci pięciu punktów energii.

W grze możemy także wysyłać jak i odbierać prezenty.

Dekorowanie własnego domu

W sklepie gry kupimy meble, dekoracje jak i powiększenia domy co pozwoli nam zwiększyć jego atrakcyjność po wielokroć. W sklepie znajdziemy podział na kilka kategorii jeśli chodzi o wystrój i dekoracje naszego domu z podziałem na łazienki, sypialnie, kucnie itp. Wszystko możemy kupić za jedną z trzech walut, czyli social points, simcash czy simoleons.

Niektóre przedmioty jak podwójne łóżko czy kanapy mają przy swojej ikonie znaczek młotka w jednym z rogów. Oznacza to, że do zakupu potrzebujemy dodatkowych przedmiotów, które zdobędziemy ze specjalnych zadań. Po najechaniu na dany przedmiot zobaczymy, które zadania oferują nam potrzebne przedmioty, niekiedy i tak trzeba będzie o nie poprosić znajomych.

Umieszczone meble i dekoracje w domu możemy już po zakupie przemieszczać, obracać, a nawet i całkowicie usuwać.

Crafting i elikisry

Oprócz odblokowywania umiejętności i odnajdywania przedmiotów możemy wykonywać zadania, a także tworzyć specjalne eliksiry czy zbierać kolekcje. Elikisry pozwalają nam uzupełnić potrzeby simów natychmiast jak i pomogą nam w wielu innych kwestiach. Do tworzenia eliksirów musimy zebrać potrzebne składniki, a po ich wytworzeniu znajdziemy wszystko w naszym plecaku.


Gry podobne