Rail Nation jest przeglądarkową grą MMO wprost z niemieckiej stajni studia Travian, która ostatnio stworzyło dla nas Battlemons czy też strategiczną grę Rise of Europe. Jak sam tytuł mówi, zobaczymy tutaj masę pociągów, głównie z dziewiętnastego wieku – jednym słowem przeniesiemy się do czasów, w których rządziły olbrzymie maszyny parowe. Prezentowana gra to w skrócie symulacja handlowo-kolejowa pozwalająca nam budować trasy/tory, czy jak kto woli własne imperium kolejowe.

Rail Nation – recenzja

Kiedy zaczynamy tylko zabawę zostajemy poproszeni o stworzenie i personalizacje naszego awatara i wybór miasta, w których chcemy grać – wtedy, gdy dokonamy początkowych wyborów zaczynamy handel z lokalnymi firmami czy to w wybranym mieście czy w okolicach.


Inteligentny samouczek poprowadzi nas przez kolejne funkcje, pozwoli nam poznać wszelkie rzeczy, z którymi w trakcie gry w Rail Nation będziemy mieli do czynienia. W zakładce menu będziemy mogli przełączać się między różnymi interfejsami, bardzo przydatna funkcja głównie wtedy, gdy musimy ogarnąć już większy teren, albo rzucić okiem na to co dzieje się na stworzonych przez nas trasach handlowych. Z tego poziomu możemy również zarządzać posiadanymi pociągami, przeprowadzać konieczne inspekcje czy kupować nowe silniki i wagony.

Esencją gry Rail Nation jest dbanie o to, aby nasze pociągi ciągle były w trasie, przewoziły transporty i handlowały dobrami. Ale jednak, aby działało to wszystko jak należy to trzeba stworzyć cały rozkład i to będzie jedno z naszych głównych zadań. Po co ten rozkład? Według niego towary będą automatycznie załadowywane w określonych stacjach i rozładowywane tam gdzie im wskażemy i rozkład pozwoli powtarzać tą czynność dopóki nie postanowimy, aby było inaczej. Najlepsze jest to, że jeśli dobrze wszystko zaplanujemy to nasze pociągi będą zarabiać dla nas nawet wtedy, gdy wylogujemy się z zabawy.


Budujemy własną kolej

Jeśli już wszelkie maszyny są w ruchu to możemy zająć się rozbudową stacji kolejowych. O dziwo i tutaj możemy zarabiać całkiem niezłą kasę o ile zbudujemy restauracje, hotele, które za każdym razem generują nam codzienne zyski. Ulepszając te budynki powiększamy zyski jakie z nich płyną. Inne budynki w Rail Nation pozwolą nam na zwiększenie siły naszego kolejowego imperium. Poziom banku decyduje o ilości gotówki jaką możemy posiadać, dom inżynierów zadecyduje o ilości lokomotyw jakie będą w naszym posiadaniu, a poziom tzw. „track produkcion” będzie decydował o ilości tras w naszej sieci połączeń. Wszystko tutaj jest ze sobą połączone i nawet jeśli chcemy zwiększyć ładowność naszych pociągów to musimy umieścić w lokomotywie nowszy, lepszy silnik. Ale nowy silnik pozwoli nam również przyśpieszyć maszyny – oj trzeba pokombinować jeśli chcemy mieć wszystko idealnie zoptymalizowane. Nowe silniki sprawdzą się również na dłuższych trasach, aby je stworzyć musimy wynajdować najnowsze technologię, albo kupić od razu cały motor w sklepie gry za walutę premium.

Dobra, ale co jeśli w Rail Nation już zaplanowaliśmy rozkład jazdy i rozbudowywane są właśnie wszelkie budynki? Nic, gramy dalej, przecież trzeba jeszcze ukończyć serię zadań, po których otrzymamy kasę i prestiż, czyli główne wskaźniki, które wpływają na ranking w grze. Osoba z największym prestiżem wygrywa. Jeśli chodzi o złoto to jest tutaj jedną z walut, w sumie główną. Możemy go użyć do przyśpieszenia praktycznie wszystkiego, albo do zakupu fajnych dodatków/przedmiotów w sklepie gry. Niestety, aby mieć złoto, trzeba mieć realną kasę, choć czasami z niektórych zadań wypadnie nam go troszkę, ale tyle co kot napłakał.


Ze społecznością graczy możemy komunikować się przy pomocy wbudowanego czata, gdzie zarówno nasze wiadomości kierować możemy do całego świata, albo do indywidualnego gracza.

Rail Nation to wspaniała gra, wspaniała symulacja, gdzie nauczymy się zarówno podstaw zarządzania jak i oszczędzania – jednym słowem jeśli osiągniecie tutaj sukces to ekonomia nie powinna mieć przed Wami żadnych tajemnic. Grafika jak i efekty dźwiękowe idealnie komponują się z innymi funkcjonalnościami. Gameplay ma wiele warstw, więc nudzić się nie powinnyśmy. To wszystko sprawia, że na obecną chwilę jest to najlepsza z biznesowych symulacji na przeglądarkę.


Gry podobne