Travian to przede wszystkim klasyka wśród przeglądarkowych gier strategicznych. Gracze mogą wcielić się w Rzymian albo Galów, ale równie dobrze można wybrać Teutonów. Możemy stworzyć tutaj potężne sojusze, budować znane wszystkim cuda świata, a wszystko dzięki dobrej strategii zarządzania surowcami, dyplomacji i wojnie.

Opis gry Travian

Nowi gracze wybierają region, gdzie zostanie umiejscowiona ich wioska, a następnie odpowiadającą ich wymaganiom nacje. Póki co mamy do wyboru dwa typy serwerów, te normalne jak i te szybkie. Na tych szybkich czas płynie trzy razy szybciej aniżeli na tych regularnych. Dla nowych graczy polecam szybszą rozgrywkę, gdyż normalnie w grze Travian wszystko idzie powoli i możecie prędzej się znużyć zanim poznacie wszystkie zalety omawianej strategii.


Dobra zakładając, ze już wybraliście swój serwer to przechodzimy do wyboru plemienia. Rzymianie są zalecani dla początkujących, gdyż mają zbalansowany atak i obronę, a także silne, ale powolne jednostki. Galowie skupiają się bardziej na obronie podczas gdy Teutonowie skupiają się na obronie, ale są wolniejsi niż Rzymianie.

travian gra strategiczna 1

Każde plemię w grze Travian posiada po 10 unikalnych jednostek. Mamy tu piechotę, kawalerię i maszyny oblężnicze, a wszystkie różnią się od siebie kosztem, szybkością i atakiem, jak i nie należy zapominać o obronie. Każda taka nacja posiada również kilka specjalnych bonusów jak choćby Teutoni mają bonus do plądrowania, który pozwala kraść o wiele więcej podczas napadów niż normalnie robią to inne plemiona.


Gracze po początkowych wyborach w grze Travian witani są przez mini samouczek, które pomaga nam przebrnąć przez początkowe etapy rozgrywki i poznać nieco całą grę. Tutorial składa się głównie z zadań, w których musimy rozbudować na początku nasze miasto, głównie skupimy się na kopalniach wydobywających cenne kruszce. Surowce w grze to drewno, żelazo, glina i jedzenie. Na start dostajemy po 4 pola na każdy surowiec i sześć pól na produkcję jedzenia.

Jednak nie zajmie to wiele czasu kiedy sami odkryjecie, że po kilku godzinach początkowej gry nie ma za bardzo co robić dalej, surowce przyrastają tak powoli, że po prostu można się zanudzić, a aby rozbudować się do momentu, w którym możemy swobodnie atakować raz za razem innych graczy trzeba rozwijać się tygodniami.

travian gra strategiczna 2


Choć to nie podobne do tego typu gier, to strategia Travian ma swój koniec, każdy serwer zostaje zamykany co około 300 dni, serwery speed po około 100 dniach. W tym czasie do gry wkracza kolejna nacja sterowana przez AI – Natarowie. Gracze muszą skraść ich skarb, zbudować cud świata i pokonać ich ulepszając go co poziomu 100. Wymaga to niesamowitych ilości surowców, a dodatkowo zarówno Natarowie jak i inni gracze mogą nas próbować powstrzymać. Zespołowa gra jest jedynym rozwiązaniem w tym przypadku. No ale gdy już pojawi się cud świata na poziomie 100 w grze dokonuje się reset i każdy gracz powraca do punktu zero, czyli dostajemy na nowo startową wioskę.

W sumie nie lubię gier, gdzie męczę się przez cały rok, aby na końcu wszystko stracić, dlatego nigdy nie grałem czynnie i nie gram w Travian. Jednak do tej pory gra cieszy się tak ogromną popularnością, że niekiedy dalej przyćmiewa produkcje, które masowo wypływają każdego tygodnia na rynek gier online.


Gry podobne