Dziś mam dla Was obszerny poradnik wyczerpujący wszystkie tematy związane z grą Rail Nation, w którą możemy bawić się od kilkunastu miesięcy. Każdy może tutaj spróbować swoich sił i gra jest na tyle często resetowana, że nikt, nawet grając wiele miesięcy, nie może zyskać znaczącej przewagi na nowymi graczmi.

Omówię dziś kolejno tematy jak na liście poniżej, aby przejrzeć jeden z nich to kliknijcie na wybrany link, a strona sama poprowadzi was do odpowiedniego działu. Jeśli potrzebujecie dodatkowej pomocy to nie bójcie się pytać o cokolwiek w komentarzach.

 1. Moje miasto
 2. Przedsiębiorstwa
 3. Ranking miasta
 4. Moje finanse
 5. Moje biuro i prestiż
 6. Kupowanie nowych lokomotyw
 7. Stacja kolejowa
 8. Zdobyte medale
 9. Badania i technologie
 10. Wszystko o stowarzyszeniach
 11. Główny cel gry i jej koniec
 12. Loteria i losy na loterię

Moje miasto

Głównymi odbiorcami towarów są miasta. W części “wymagane towary” po lewej stronie okna miasta wyliczone są towary potrzebne do rozwoju miasta do kolejnego poziomu. Cena za tonę dostarczanego towaru zależy od obecnych zapasów tego towaru oraz podstawowej ceny towaru. Cena podstawowa jest różna w różnych miastach i zależy od dystansu do najbliższego przedsiębiorstwa wytwarzającego dany towar. Jeśli towar musi być dostarczany z większej odległości, podstawowa cena jest wyższa.

Moje miasto

Miasta regularnie zużywają dostarczone towary, co obniża zgromadzone zapasy. Jeśli wszystkie wymagane towary oznaczone są zielonym paskiem, przy najbliższym zużyciu towarów przez miasto rozwinie się ono do kolejnego poziomu. W większości przypadków miasto zacznie wtedy przyjmować nowy typ towarów.

Żółty pasek towaru oznacza, że zapasy potrzebne do rozwoju miasta zostały dostarczone, jednak po zużyciu towarów przez miasto pozostanie ich za mało.

Za dostarczanie “pozostałych towarów” także można zarobić, cena za tonę dostarczonego towaru także jest zmienna.

Najwięksi dostawcy towarów wymaganych przez miasto otrzymają codziennie punkty prestiżu. Opłacalne może być dostarczanie towarów do kilku miast. W tym celu najlepiej używać lokomotyw dobrze spisujących się na długich dystansach.

Przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa produkują surowce lub przetwarzają je w bardziej wartościowe towary. W tym ostatnim przypadku na dostawie potrzebnych towarów można zarobić (podobnie, jak dostarczając towary do miasta). Przedsiębiorstwa tego typu przyjmują towary dopiero, gdy wskaźnik obciążenia przekroczy 25%.

Przedsiębiorstwa

Czas oczekiwania na załadunek w przedsiębiorstwie zależy od wielu czynników, najważniejsze to wskaźnik obciążenia i inwestycje. Każde przedsiębiorstwo może załadować określona liczbę ton towarów na godzinę (jest to jego wydajność). Im więcej towarów jest odbieranych, tym wyższy wskaźnik obciążenia, co skutkuje dłuższym czasem oczekiwania na załadunek. W przedsiębiorstwach przerabiających surowce, znaczenie dla czasu oczekiwania ma również wielkość zapasów surowców. Gdy wymaganych surowców jest kilka, znaczenie ma zapas tego, którego jest najmniej.

Przesuń kursor na żółty wskaźnik czasu oczekiwania, aby zobaczyć szczegółowe informacje o tym, jak ten czas został wyliczony.

Im wyższy wskaźnik obciążenia przedsiębiorstwa, tym szybciej rozwija się ono do kolejnego poziomu. Każdy kolejny poziom podnosi wydajność przedsiębiorstwa.

Jeśli jesteś członkiem stowarzyszenia, “integracja” może dać Ci dodatkowy bonus do ceny za dostawę lub skrócić czas oczekiwania.

Buduj więcej tras kolejowych, aby połączyć się z większą liczbą przedsiębiorstw i miast. Nowe trasy możesz tworzyć tylko tak, aby powiększały Twoją, istniejącą sieć kolejową. Podłączenie do sieci kolejowej miasta jest droższe, cena zależy od tego, ile miast jest już podłączonych do Twojej sieci.

Gdy miasto jest podłączone do Twojej sieci, możesz dostarczać do niego towary. Wagony do przewożenia danego typu towarów możesz kupić tylko, gdy przedsiębiorstwo produkujące takie towary jest podłączone do Twojej sieci kolejowej. Możesz inwestować także jedynie w podłączonych przedsiębiorstwach.

Jeśli wybudujesz trasę, która może skrócić drogę przejazdu Twoich pociągów w ramach jakiegoś rozkładu jazdy, musisz edytować i ponownie zatwierdzić ten rozkład jazdy, aby została w nim uwzględniona ta zmiana.

Ranking miasta

W rankingu możesz sprawdzić swoją obecna pozycję w grze. Kolejność zależy od prestiżu graczy. W prawym dolnym rogu okna znajduje się wyszukiwarka graczy. Możesz tam wpisać imię gracza lub numer. W tym drugim przypadku wyszukiwarka pokaże pozycję o numerze, który został wpisany.

Ranking miasta

W karcie “miasta” znajduje się przegląd wszystkich miast w grze z informacją o ich wielkości. Większe miasta akceptują więcej towarów (zwykle bardziej wartościowych). Osiągnięcie sukcesu w grze zależy także od przyłączenia się do lepiej rozwiniętego miasta lub rozwinięcie miasta, do którego już ma się dostęp.

Statystyki w “przedsiębiorstwach” pokazują, które przedsiębiorstwa najlepiej się rozwinęły i ile brakuje im do rozwoju na kolejny poziom. Ta informacja jest przydatna przy decydowaniu, w które przedsiębiorstwo zainwestować, ponieważ przedsiębiorstwa w momencie rozwoju do kolejnego poziomu przyznają prestiż inwestorom. Możesz także łatwo znaleźć przedsiębiorstwa, w których jeszcze nic nie zainwestowałeś/aś, co może być przydatne na przykład, gdy chcesz osiągnąć nagrodę za inwestycje.

“Tytuły” pokazują graczy, którzy dostarczyli najwięcej ton poszczególnych towarów ostatniego dnia.

W trakcie rozgrywki finałowej dostępna jest karta “metropolie”, która pokazuje ranking 10 metropolii. Można tam też zobaczyć, kiedy dokładnie miasto zamieni się w metropolię i dołączy do rozgrywki finałowej. Przed rozgrywką finałową ta karta jest niedostępna.

Moje finanse

W “finansach” dostępne jest wykaz wszystkich przychodów i wydatków, posortowany według kategorii. W prawym górnym rogu jest przycisk pozwalający zmienić zakres czasu, z jakiego podawane są informacje. Włączone Konto Plus pozwala zobaczyć dodatkowe statystyki przychodów dla każdego typu towarów osobno.

Na wykresie przychodów widoczne są wpływy z ostatnich 24 godzin. Przesuń kursor na wybrana kolumnę na wykresie, aby zobaczyć dokładną wartość. Jeśli kolumna jest czerwona, oznacza to, że osiągnięty został limit salda, zobaczysz w takim przypadku utracone z tego powodu przychody.

WARTO ZOBACZYĆ  CSI: Crime City, czyli poradnik jak zaoszczędzić energię?

Na karcie “konkursy” można znaleźć informacje o wszystkich konkursach, które się obecnie odbywają, zaczną się w najbliższych godzinach lub niedawno się skończyły. Za Złoto można wykupić automatyczne zapisanie się do nadchodzącego konkursu.

konkursy

Kliknij na przycisk “pokaż” w części “trwające konkursów”, aby przejść na mapie do miasta, w którym odbywa się dany konkurs.

Licencje pozwalają dodatkowo zarobić za przewozy określonych towarów. Każdego dnia licytowana jest określona liczba aukcji. Aukcja trwa 14 minut, w tym czasie można składać oferty kupna. Wielkość oferty nie jest widoczna dla innych graczy. Po 14 minutach gracze, którzy złożyli najwyższe oferty, otrzymują daną licencję. W przypadku identycznych ofert wygrywa ta, która została złożona wcześniej. W trakcie aukcji dostępny jest specjalny czat do rozmów z innymi licytującymi. Każdą licencję można również kupić za Złoto. Otrzymuje się ją wtedy natychmiast. Każda licencja jest ważna przez 2 dni.

Licencje

Na początku gry można mieć tylko jedną licencję naraz. Rozbudowa domu licencyjnego na stacji kolejowej umożliwia posiadanie kilku licencji jednocześnie. Można również oddać licencję, aby zrobić miejsce dla innej.

Kalkulator rozkładów pozwala na szybkie znalezienie najbardziej dochodowych połączeń dla poszczególnych typów towarów. Kalkulator wylicza najlepsze trasy osobno dla każdej lokomotywy i podaje przewidywane w każdym przypadku przychody.

Kalkulator rozkładów

Moje biuro i prestiż

W biurze można znaleźć najważniejsze informacje o sobie. Można je edytować klikając na link “opcje profilowe”.

Moje biuro i prestiż

Na karcie “prestiżu” wypisane są wszystkie źródła Twojego prestiżu zdobytego do tej pory. Aby zdobyć dobre miejsce w rankingu, należy zdobyć jak najwięcej prestiżu się da. Sprawdzaj też te statystyki u innych graczy, aby ustalić, w których kategoriach Cię wyprzedzają i gdzie możesz poprawić swoje wyniki. W kategorii “różne” jest prestiż zdobyty na loterii oraz podczas samouczka. Przesunięcie kursora na wybraną kolumnę pokażę listę graczy, którzy zdobyli najwięcej prestiżu w danej kategorii.

W Rail Nation można też zdobyć wiele medali za wyjątkowe osiągnięcia. Nie zaniedbuj tego elementu gry, bo medale także dają prestiż!

Przejdź do karty “awatar”, aby założyć nowe ubrania awatarowi, uatrakcyjniając jego wygląd.

Kupowanie nowych lokomotyw

Kupowanie nowych lokomotyw

Tutaj możesz kupić lokomotywy, które już zbadałeś. Dotyczy to także lokomotyw z poprzednich er. Lokomotywy mają różne statystyki, które można zobaczyć po lewej stronie. Każda lokomotywa może ciągnąć wagony z towarami ze swojej ery i z poprzednich er. Po zbadaniu technologii sprzęgu z danej ery, lokomotywy z tej ery mogą ciągnąć wagony z towarami z kolejnej ery.

W późniejszych erach pojawiają się szczególnie silne lokomotywy, które potrzebują kilku miejsc w lokomotywowni.

Za Złoto można także kupić najbliższą niezbadaną jeszcze lokomotywę.

Po zbadaniu ulepszeń dla danej lokomotywy, można je zainstalować od razu na kupowanej lokomotywie.

To, która lokomotywa będzie lepsza dla danego rozkładu jazdy zależy między innymi od długości wyznaczonej trasy. Na długich dystansach ważniejsza jest prędkość maksymalna, podczas gdy na krótkich odległościach bardziej liczy się przyspieszenie. Duża siła pociągowa ma szczególnie duże znaczenie, gdy czas oczekiwania na załadunek jest długi.

Nawiasem mówiąc, od czasu do czasu zdarzają się promocje “tańsze lokomotywy”, podczas których ceny lokomotyw są obniżane o 20%, zatem nie przegap tych okazji.

Rozwijane menu “miasto” po lewej stronie pozwala ustalić, gdzie ma zostać dostarczona zakupiona lokomotywa, gdy Twoja sieć jest podłączona do więcej niż jednego miasta. Jeśli masz więcej miejsc w lokomotywowni, możesz kupić jednocześnie kilka lokomotyw takiego samego typu, po prostu zwiększając ich “liczbę”. W takim wypadku wszystkie wybrane ulepszenia zostaną automatyczne zainstalowane na wszystkich kupowanych lokomotywach.

Za Złoto można kupić “serię produkcyjną”. Po prostu wybierz jedną z dostępnych serii produkcyjnych po prawej stronie. Seria produkcyjna określona wygląd lokomotywy. Lokomotywy w takiej serii mogą mieć np. inny lakier lub mogą wyglądać zupełnie inaczej. Nie zmienia to właściwości lokomotywy. Raz kupiona seria produkcyjna dostępna jest na zawsze na wszystkich serwerach.

Stacja kolejowa

Na stacji kolejowej możesz rozbudować szereg różnych budynków, co przyspieszy Twój rozwój. Kliknij na budynku, aby zobaczyć, co on daje i co da rozbudowa do następnego poziomu. Możesz natychmiastowo ukończyć budowę za Złoto. Im mniej czasu zostało do końca budowy, tym mniej Złota kosztuje ta funkcja.

Normalnie można rozbudowywać tylko jeden budynek naraz, jednak za Złoto można rozpocząć rozbudowę drugiego budynku w tym samym czasie. Konto Plus także pozwala na rozbudowę dwóch budynków jednocześnie.

Jeśli anulujesz rozbudowę, otrzymasz pełny zwrot kosztów z wyjątkiem ewentualnie wydanego Złota.

Budynki na stacji ułatwią Ci rozwój w grze. Każdy budynek ma swoją funkcję, którą można zobaczyć po kliknięciu na ten budynek, w części “efekt”. Budynki usługowe na dole (hotel, restauracja, centrum handlowe) regularnie dają pieniądze i prestiż, które należy odbierać jak najczęściej.

Każdego dnia możesz grać na loterii, codziennie dostajesz jeden darmowy los – można wygrać wartościowe nagrody!

Zdobyte medale

Zdobyte medale

Tutaj znajdziesz przegląd swoich medali. W karcie “otwarte” wyszczególnione są wszystkie zadania. Jeśli zadanie jest wykonane, można odebrać prestiż klikając na zielony przycisk. Zadanie jest wtedy automatycznie przenoszone do “zrobionych”, gdzie można znaleźć wszystkie ukończone do tej pory zadania. Kliknij na “odłóż”, jeśli nie chcesz teraz wykonywać danego zadania. Pomoże Ci to zachować lepszy obraz sytuacji. Odłożone zadania można wykonać w dowolnym momencie. Pojawią się wtedy automatycznie ponownie jako “otwarte”, gdzie można będzie odebrać za nie prestiż.

WARTO ZOBACZYĆ  Krzyżówki potworów w Monster Legends

Zadania oznaczone kłódką nie są jeszcze dostępne. Oznacza to, że trzeba najpierw wykonać zadanie niższej rangi (numer rzymski) albo zadanie można wykonać dopiero w późniejszej erze.

Badania i technologie

Badanie pozwala na odblokowanie nowych lokomotyw i technologii. Rozbuduj laboratorium, aby szybciej wytwarzać punkty badań i podnieść ich limit. Kliknij na jedną z technologii oznaczonych na niebiesko, aby wydać swoje punkty badań. Zawsze wydawane są wszystkie punkty, jakie masz (chyba, że do odkrycia technologii wystarczy mniej). Technologia może być odkrywana krok po kroku.

odblokowanie nowych lokomotyw i technologii

Na koniec er od 1 do 5 możesz zbadać specjalne ulepszenie sprzęgu, co pozwala pociągom z danej ery przewozić również towary z kolejnej ery. Niekiedy może się zdarzyć, że zechcesz odkryć tylko część lokomotyw i pominąć niektóre. W zorientowaniu się w sytuacji pomagają znaki z literami. Kropkowane linie prowadzą do ulepszeń, które nie są wymagane do kolejnych technologii.

W lewym dolnym rogu możesz zatrudnić za Złoto naukowca, który przyspieszy wytwarzanie punktów badań o 25% na następne 24 godziny. Naukowiec jest dostępny również w ramach Konta Plus.

Zatrudnianie naukowca

W zależności od tego, jak zaawansowana była obecna era w momencie rejestracji Twojego konta, część technologii może już być dla Ciebie odkryta. W takim wypadków technologie poprzednich er będą w całości zbadane.

Przy okazji – w każdej chwili możesz prowadzić badania w poprzednich erach.

Wszystko o stowarzyszeniach

W stowarzyszeniu można połączyć siły z innymi graczami dla wspólnej korzyści. Inwestycje innych członków stowarzyszenia mogą obniżyć także Twój czas oczekiwania. Możecie także wspólnie licytować w aukcjach pracowników, którzy przez określony czas dadzą pewne korzyści dla wszystkich członków stowarzyszenia.

Wszystko o stowarzyszeniach

Wyjątkowe korzyści w ramach stowarzyszenia daje integracja. Możesz korzystać z tej integracji dostarczając towarów (Twoje przychody za dostawy będą wyższe) lub odbierając towary z przedsiębiorstwa (Twój czas oczekiwania będzie skrócony). Bonus zależy od współczynnika dostarczonych i odebranych towarów.

Przegląd pokazuje ranking stowarzyszeń, od którego zależy zwycięstwo w grze.  Każdy gracz dodaje automatycznie 10% zdobywanego przez siebie prestiżu na konto stowarzyszenia w trakcie, gdy jest w tym stowarzyszeniu. Gdy gracz opuści stowarzyszenie, prestiż stowarzyszenia nie zmniejsza się. Podobnie samo dołączenie nowego gracza nie dodaje stowarzyszeniu prestiżu.

Kliknij na “założenie”, aby założyć nowe stowarzyszenie.

Maksymalna liczba członków stowarzyszenia zależy od wielkości siedziby głównej. Aby rozbudować siedzibę, większość członków musi dokonać określonych dotacji na rzecz rozbudowy.

W karcie “pracownicy” można składać oferty zatrudnienia pracowników razem z innymi członkami stowarzyszenia. Pracownicy dają określane bonusy wszystkim członkom stowarzyszenia na wyznaczony czas. Po zakończeniu aukcji pracownik natychmiast zaczyna pracę dla stowarzyszenia, które zaoferowało najwięcej. Licytujący z innych stowarzyszeń otrzymują swoje pieniądze z powrotem. Najedź kursorem na herb stowarzyszenia, aby zobaczyć, ile zalicytowali poszczególni członkowie.

Na forum możesz wymieniać poglądy z innymi członkami stowarzyszenia.

Jeśli ostatni członek stowarzyszenia z niego odejdzie, stowarzyszenie zostanie rozwiązane, a pracujący dla niego pracownicy będą zwolnieni.

Podczas rozgrywki końcowej nadal można założyć nowe stowarzyszenie lub dołączyć do już istniejącego, jednak nie można opuścić swojego stowarzyszenia. Tak samo nie można wyrzucić członka stowarzyszenia w trakcie rozgrywki finałowej.

W karcie “relacje” prezes i członkowie zarządu stowarzyszenia mogą oznaczyć inne stowarzyszenie jako przyjazne lub wrogie. Stowarzyszenia oznaczone jako przyjazne dostaną bonus 25% krótszego czasu oczekiwania w przedsiębiorstwach, gdzie Twoje stowarzyszenie ma większość inwestycji. Stowarzyszenia rywalizujące mają w takich przedsiębiorstwach wydłużony o 25% czas oczekiwania. Działa to oczywiście podobnie, gdy inne stowarzyszenie oznaczy Twoje jako przyjazne (dostaniesz bonus 25%) lub rywalizujące (wydłuży się Twój czas oczekiwania). Zmienić lub usunąć stowarzyszenie oznaczone jako przyjazne lub wrogie można dopiero po 24 godzinach.

Główny cel gry i jej koniec

Nie trać z oczu głównego celu w Rail Nation. Na koniec szóstej ery miasto prowadzące w rankingu staje się metropolią i rozpoczyna się rozgrywka finałowa.

Główny cel gry i jej koniec

Dziewięć kolejnych miast w rankingu dołączy po przerwie równej 30 minutom za każdą pozycję poniżej pierwszej oraz za każdy poziom różnicy do pierwszego miasta. W tych 10 metropoliach odbywa się ostateczna bitwa między stowarzyszeniami i poszczególnymi graczami, polegająca na dostarczeniu ponownie wszystkich 48 rodzajów towarów.

Po uzupełnieniu zapasów danego towaru stowarzyszenia, które dostarczyły go najwięcej, otrzymają prestiż, podzielony następnie na poszczególnych członków stowarzyszenia, według tego, ile kto dokonał dostaw. Prestiżu do podziału jest więcej po każdym kolejnym dostarczonym typie towarów. W ten sposób zdecyduje się, kto wygra, a kto przegra.

Pozostałe miasta, które nie zostaną metropoliami, będą przyjmowały towary i przyznawały za to prestiż tak, jak do tej pory.

Gdy do którejś z metropolii dostarczone zostaną wszystkie towary, gra się zakończy i ogłoszone zostanie zwycięskie stowarzyszenie oraz gracz. Wyniki będą zależeć od rankingu prestiżu.

Loteria i losy na loterię

Raz na dzień możesz odebrać darmowy los na loterię i zyskać szansę na zdobycie wartościowej nagrody, takiej jak Złoto, punkty badań, prestiż lub nawet bonusowa lokomotywa!

Loteria i losy na loterię

Monety to specjalna nagroda: gdy zbierzesz cały zestaw, możesz go wymienić na pieniądze, prestiż lub punkty badań.

Im więcej masz prestiżu, tym lepsze nagrody do wygrania.