Aerena to darmowa gra strategiczna, w której aby odnieść sukces musimy być zawsze o dwa kroki przed naszym przeciwnikiem, coś jak w szachach, ale klimat jest tutaj bardziej stylizowany na średniowieczne klimaty z rycerzami i królami w roli głównej. Aerena (albo jak czasami literują ją wydawcy Ærena) to połączenie steampunkowego stylu z sobotnimi kreskówkami jakie obejrzymy o poranku.

Gracze na starcie mają trzy postacie do wyboru, z których wybierają własnego czempiona, który najlepiej sprawdzi się podczas niszczenia bazy przeciwnika. Podczas gdy każda strategia w szachach wymaga spokoju i wyciszenia to Aerena bardziej wprowadza nas w żywiołowy klimat, gdzie czujemy się bardziej jak Monster Truck aniżeli jak wykwintny szachista. Rozwalamy przeciwników dosłownie na kawałki, więc gry nie polecam dzieciom, a jedynie osobom o dość mocnych nerwach. Zasiądziemy na naszym latającym statku unoszącym się wśród chmur, gdzie do walki staniemy z innymi statkami kolejnych graczy. Obecnie do wyboru jest pięć takich machin wojennych, z których każda ma wiele zalet jak i równie liczne wady.


AERENA - Clash of Champions 002

Każdy statek jest zadokowany w jednym z końców planszy gry, wybierany jest on losowo. Niektóre przeszkody jak kolumny czy pułapki utrudniają nam rozgrywkę jak i plansza potrafi również dynamicznie zmieniać kształt co zmusza nas do adaptacji do nowych warunków jak i opracowywania na szybko nowych strategii. Celem walki jest obniżenie punktów życia wrogiej jednostki do zera i najprościej jest to osiągnąć wykorzystując do tego czempionów, którzy potrafią zadawać olbrzymie obrażenia. Są również specjalne umiejętności określane jako „shells”, które równie mocno uderzają w statki przeciwnika.

Każdy gracz zabiera ze sobą trzy „shells” do walki. Te specjalne czary/bonusy mogą ranić przeciwnika, leczyć naszego bohatera, czy zadawać określonego rodzaju obrażenia wrogim statkom, a nawet pozwalają teleportować nasze jednostki w obrębie całej planszy. „Shells” to itemy jednorazowego użytku, ale w grze mamy ich generator, który przynosi nam je co kilka godzin, nawet jeśli jesteśmy poza grą. Alternatywnie możemy je dokupić za prawdziwe pieniądze, albo za walutę premium gry – na jedno wychodzi. Kupując je dostajemy 3 losowe w paczcie, coś jak paczki boosterów czy kart w karciankach.


AERENA - Clash of Champions 003

Ponieważ możemy wziąć „shells” w ilości maksymalnie trzech do walki i nie tak łatwo je zdobyć w konkretnym wymiarze nawet podczas zakupu to nie dają one realnej przewagi nad przeciwnikiem, ale oczywiście to jest jedynie tylko moje odczucie i mogę się mylić.

System mikrotanzakcji pozwala nam również kupić dodatkowe statki i nowych czempionów. Płacąc za to realną kasą eliminujemy grind, dzięki któremu można to wszystko odblokować i zdobyć za darmo.


Czempioni w grze mają swoje, unikalne umiejętności, których w sumie dość łatwo się nauczyć. Na szczęście Aerena pozwala nam najechać myszką na każdego z nich i poznać jego właściwości tuż przed zakupem. Dlatego skoro to wszystko mamy widoczne jak na tacy to warto dokładnie wszystkich sprawdzić tuż przed zakupem czy odblokowaniem.

Punkty Æther i many dostajemy za każdym razem jak zaczyna się nasza tura. Jeden punkt Æther otrzymamy dla statku, aby móc użyć wspomniane wcześniej shells, a kolejny dla użytku naszego czempiona. Niektórzy bohaterowie mają specjalne zdolności potrafiące ranić czempiona przeciwnika, albo uderzyć bezpośrednio w jego statek.

AERENA - Clash of Champions 004

W każdej turze dostajemy po dwa ruchy, więc rozgrywka przebiega dość dynamicznie i walki kończą się nawet wcześniej niż w przeciągu kwadransa. Niestety efekty specjalne w grze nie zostały przemyślane i każdy atak czy na wrogi statek czy czempiona kończy się jedynie błyskiem światła. Podobnie jest w wielu innych sytuacjach co jakoś specjalnie mnie nie zadowala, wolałbym zobaczyć nieco więcej i różne akcje w zależności od podjętych przeze mnie decyzji. Oczekiwałbym po niej o wiele więcej, ale niestety dostajemy to co mamy obecnie.

W grę AERENA – Clash of Champions zagramy za darmo zarówno na naszych pecetach (Steamie) jak i na urządzeniach mobilnych z iOS i Androidem. Wszystkie pozwalają nam na krosową grę, jeden serwer, wiele urządzeń.

Wymagania systemowe (PC)

   Minimalne:
  • OS: Windows XP/Vista/Windows 7/Windows 8
  • Procesor: 1.7+ GHz albo lepszy
  • Pamięć operacyjna: 1 GB RAM
  • Grafika: 256 MB NVidia albo karta graficzna ATI
  • Sieć: Broadband Internet connection
  • Dyks twardy: 500 MB wolnego miejsca

[youtube id=”K21mTsPe82o” width=”673″ height=”356″]


Gry podobne