Sky Adventures to nowa gra budowlana na Facebooku ze stajni studia Game Insight (Airport City, Rule the Kingdom). Nasz lot został zakłócony przez wielki sztorm i zostajemy zmuszeni do awaryjnego lądowania na dziwnej wyspie pośrodku oceanu. Zostaniemy przywitani przez małego, gadającego kota, który okazuje się być genialnym mechanikiem. Wyspa została zniszczona przez huragan i stajemy przed zadaniem niesienia pomocy tubylcom w odbudowie ich miasta, tak aby wyglądało jak za dawnych, dobrych czasów. Ów koci mechanik przedstawi się jako Maya, córka burmistrza. Musimy na początku pomóc jej odbudować hangar hydroplanów, aby wysłać jeden z nich do okolicznej wyspy (Wyspa Ryb), która jest domem naszej kociej przyjaciółki.

Gra budowlana czy symulacja prowadzenia lotniska?

Gry budowlane cieszą się ostatnio wielka popularnością i dlatego wydawca zapewne skupił się głównie na tym gatunku, co widać po silnym nacisku na te elementy w omawianej grze Sky Adventures. Z drugiej strony mamy tutaj coś z symulacji prowadzenia lotniska bo do naszych zadań będzie również należało zarządzanie wylotami, przelotami itp. samolotów z jednej wyspy na inne, będą również statki, które przewiozą pasażerów po całym świecie. My zadbamy o to, aby bak z paliwem zawsze był pełny, tak samo jak sama ilość pasażerów musi być zawsze na maksimum. Podróże trwają od kilku minut do nawet kilku dni, a wszystko zależy jak zawsze od odległości. Można przyśpieszyć podróż, ale do tego musimy sporo kasy zainwestować w ulepszenie statków i samolotów. Ukończenie każdej podróży nagrodzi nas monetami, doświadczeniem i rzadkimi przedmiotami.


Sky Adventures 001

Gra ma bardzo dobrze rozbudowaną pomoc, wprowadza nas powoli w małe rzeczy, które później w znaczny sposób ukazują nam jak rozgrywka różni się tutaj od innych gier typu city builder. Różne postacie NPC mają dla nas długie listy misji, które pomogą nam kolejno zdobywać nowe poziomy i odblokowywać kolejne funkcjonalności. Każda misja została szczegółowo opisana, więc nie ma żadnych problemów z ich wykonaniem, zawsze mamy jasno napisane co i gdzie trzeba zrobić. Choć jeśli jakaś misja się powtarza kilka razy to taka informacja może stawać się nieco irytująca, ale naprawdę to bardzo przydatna funkcja. Za każdą, poprawnie wykonaną misje w Sky Adventures zostajemy nagrodzeni złotem, doświadczeniem i wieloma innymi skarbami.

Całą zabawę zaczynamy od niewielkiej strefy znajdujące się na wyspie, gdzie musimy wszystko co zostało zniszczone kolejno naprawiać i poszerzać dalej nasze wpływy. W międzyczasie możemy przeszukiwać dalszą część wyspy i przekonamy się jak ona naprawdę jest wielka. Zdemolowanych budynków jest pełno na całej wyspie, a my je musimy odszukać i odbudować. Na pustych miejscach można stawiać budynki produkcyjne, które pozwolą nam pozyskać potrzebne do obudowy surowce. Aby je postawić potrzebujemy jedynie złota, ale już ich naprawa będzie nas kosztować kilka rzadkich przedmiotów. Tak czy inaczej, czasami lepiej postawić budynek od nowa niż go naprawiać.


Główne budynki również mogą zostać modernizowane zanim nawet je naprawimy, ale chyba najbardziej Was zdołuje fakt, że same podróże wykonywane są w czasie rzeczywistym, podobnie jak budowa, niekiedy trwa naprawdę sporo czasu, ale o tyle dobrze, że nie mamy tutaj ograniczeń na równolegle wykonywane czynności, więc oby nam tutaj starczyło tylko surowców, a budować możemy wiele rzeczy jednocześnie, bez kolejek, ale z długim czasem oczekiwania.

Sky Adventures 002

Oczywiście gra Sky Adventures pozwala nam na ulepszenia naszych pojazdów/samolotów/statków podobnie jak i budynków, choć tutaj cały system polega na jednym, albo dwóch kliknięciach i reszta dzieje się sama, bez zbytniej ingerencji z naszej strony. Tokeny, które czasami zdobędziemy po odbytej podróży, albo z misji mogą być użyte do ulepszania maszyn, jednym słowem chodzi o mini grę, koło fortuny, w którym wygrać można różne ulepszenia dla naszych statków i samolotów. Z tych ulepszeń można wyróżnić jakieś boosty do prędkości, bonusy doświadczenia czy nawet dodatkowe monety. Pojazdy również otrzymują kilka ulepszeń automatycznie podczas rozbudowy hangarów. Rozbudowany pojazd może wyruszyć na o wiele bardziej opłacalne podróże, które zazwyczaj kończą się pokaźną nagrodą.


Grafika w grze jest całkiem przyjemna i zawiera mnóstwo kreskówkowych elementów ładowanych w trakcie gry z równym sobie wdziękiem. Animacje nie są zbyt dobre, ale zawsze dodają grze jakiegoś życia, choć jak dla mnie obeszłoby się bez nich. Niestety nie da się powiększyć ani pomniejszyć ekranu gry, więc prowadzone akcje zamykają się w ciasnym ekranie przeglądarki. To dość nietypowe rozwiązanie jak dla gry budowlanej. Z drugiej strony można zagrać w trybie pełnoekranowym, ale na moim oko wtedy grafika wygląda już naprawdę tragicznie.

Oczywiście integracja aplikacji z Facebookiem przynosi nam wiele funkcji wspierającej społeczności, możemy prosić znajomych o surowce i odwiedzać ich wyspy, a co za tym idzie zbierać za pomoc niesioną im surowce i dodatkowe prezenty. Prezenty można wysyłać do swoich znajomych, więc pod tym względem gra Sky Adventures nie różni się od innych, podobnych aplikacji. Walutą premium gry są banknoty, które kupimy za prawdziwe pieniądze. Za banknoty możemy dostać dodatkowe surowce, zakończyć daną akcję w trybie natychmiastowym jak budowa/rozbudowa budynku etc. Kilka banknotów w trakcie zabawy dostaniemy za darmo, ale radzę je trzymać, aby później móc szybko rozszerzyć swoje tereny.

Sky Adventures 003

W obecnym stanie gra Sky Adventures jest nawet dość ciekawa, wygląda przyjemnie i niekiedy zachwyca rozbudowaną zawartości. Zawiera nawet kilka elementów strategicznych choćby przy wyborze tego jaki samolot wysłać na daną podróż. Szybsze wysyłamy na dłuższe wycieczki, albo wybieramy maszynę dającą lepszy drop do miejsc, gdzie znajdują się rzadkie przedmioty.


Gry podobne