Ukryte Obiekty na Facebooku, Naszej Klasie Online

Wyobraźmy sobie taki scenariusz. Siedzimy sobie znudzeniu w domu, w telewizji na 150 kanałach nie puszczają nic nowego, więc co robimy? Siadamy przed komputerem i szukamy czegoś co zabije nam kilka długich, nudnych godzin. Na Youtube nie ma żadnych nowych filmów, które by nas interesowały, więc szukamy dalej, pytamy znajomych i dalej nic… Co w tym momencie robić? Zagrać w jedną z gier online, a dziś polecam gry w ukryte obiekty na Facebooku (tzw. Hidden Object Games), ale czym one są? O co w nich tak naprawdę chodzi?

Po części wszystko tłumaczy sama nazwa „Ukryte Przedmioty”, czyli będzie coś ukrytego, jakaś tajemnica? Praktycznie tak, gracze w tego typu aplikacjach zajmują się poszukiwaniem ukrytych przedmiotów reprezentowanych w postaci prostych obrazów. Niekiedy są to gry przypominające do złudzenia puzzle, ale są też takie, gdzie zobaczymy dwie takie same fotografie (prawie takie same), w których będziemy doszukiwać się różnic. Jednak najpopularniejsze są takie, gdzie na danym zdjęciu ukryto kilka przedmiotów, zazwyczaj ich listę mamy na dolnym pasku gry i według niej musimy rozpoczynać swoje poszukiwania. Niekiedy gra w której wyszukiwany takich ukrytych przedmiotów pozwala nam się zagłębić w konkretną sprawę kryminalną, dzięki wyszukiwanym obiektom otrzymujemy wskazówki, które prowadzą do rozwiązania najtrudniejszych tajemnic.

Gry oznaczone mianem „Hidden Object Games” (w ukryte przedmioty online) można podzielić na trzy główne kategorie:

Ukryte elementy/przedmioty na obrazie (Hidden Picture Games)

Przed nami ukazuje się zdjęcie, scena, a poniżej lista elementów, które musimy odszukać właśnie na prezentowanej fotce. Aby przejść do kolejnego etapu musimy odszukać wszystkie, niekiedy dodatkowo mamy ograniczony czas, albo inne, dodatkowe wymagania – wszystko zależy od typu gry.

Przykład: Dom Zagadek na NK

gra na nk dom zagadek 001

Gry z ukrytymi wskazówkami – kryminalne (Hidden Clue Games)

Hmm, aby szybko Wam wyjaśnić o co chodzi powołam się na jeden z najlepszych seriali kryminalnych, czyli CSI, gdzie w każdym odcinku dzięki nawet najdrobniejszym wskazówkom rozwiązujemy trudne sprawy kryminalne. W tych grach nie tylko musimy mieć sprawne i spostrzegawcze oko, ale niekiedy sporo wrodzonej inteligencji, umiejętności skutecznego łączenia faktów w całość. Tego typu gry z ukrytymi wskazówkami mogą wciągnąć nas na wiele godzin, przeszukamy zaginione miasta, albo przeprowadzimy skomplikowane śledztwa.

Przykład: Criminal Case na Facebooku

criminal case 003

Szukaj i znajdź

Tego typu gry są podobne do tych kryminalnych, przedstawianych powyżej, z jedną oczywiście różnicą. Nie rozwiązujemy tu zagadek w jednym, określonym miejscu, ale każda wskazówka przesuwa nas w inną lokalizację, gdzie na nowo musimy szukać kolejnych wskazówek. Głównie takie gry prowadzą nas do zaginionego skarbu, artefaktu itp. Gry w ukryte obiekty mogą nas jednym słowem doprowadzić do starożytnego świata, albo do rozwiązania starego rodzinnego sekretu.

Przykład: Secret Relict

secret relict