Bubbles IQ jest grą przeglądarkową na portalu facebook od studia Playforia. Dostępna jest od lipca 2011 roku, ale ostatnio nieco się zmieniła kusząc większą liczbę użytkowników, a na chwilę pisania tej receznji znajduje się na 15 miejscu wśród najpopularniejszych aplikacji na tym serwisie społecznościowym. Bubbles IQ jest prostym rozwiązaniem wśród gier typu bubble shooter. Jak to bywa w tego typu aplikacjach będziemy przechodzić przez kolejne poziomy, w których plansze zapełnione są kolorowymi kulkami, a naszym zadaniem jest dopasowywanie trzech bądź większej ilości takich samych kulek. Zbicie takiej grupy elementów oznacza nic innego jak ich zniknięcie, a runda kończy się wtedy, gdy znikną wszystkie. Jeśli jakieś inne kulki były połączone ze zbitą grupą to one także zostają wyeliminowane i to w pewnym sensie jest element naszej strategii, gdzie przy ograniczonej ilości strzałów trzeba kombinować, aby dać radę oczyścić całą planszę.

widok gry


Gry w kulki są wśród nas

Gra się kończy jeśli zostaniemy bez strzałów, a poziom nie zostanie oczyszczony, albo gdy kulki dotkną niebezpiecznej linii, która jest wyznaczona na ekranie. W odróżnieniu od innych gier jak na przykład Bubble Pirates tutaj musimy oczyścić planszę z kompletnie wszystkich kulek. W trakcie gry zdobywamy punkty IQ plus dostajemy dodatkowe bonusy w zależności od tego jak wiele strzałów po oczyszczeniu poziomu nam pozostało.

Gry w kulki klasyczna

Możemy również tworzyć drużyny wraz z innymi użytkownikami facebooka, których oczywiście wcześniej musimy zaprosić. Taka rozgrywka drużynowa pozwoli nam zebrać o wiele szybciej określoną pulę punktową. Dodatkowo nasz zespół może zebrać liczne powerupy, których użycie sprawią, że rozgrywka staje się o wiele łatwiejsza. Pozwolą nam one wybrać kolor następnej kulki jaką strzelimy itp. Tego rodzaju bonusy kupić możemy używając facebookowych kredytów. To jest dość duża wada w owej aplikacji, gdyż nie kupicie tutaj niczego za regularną walutę gry bo takowej nie ma.

medale


 

Zawieś medal na szyi

W grze Bubbles IQ możemy zdobyć szeroki wachlarz medali. Otrzymujemy je za każdym razem jak coś osiągniemy w grze, a wymienić je można później na powerupy, albo inne drużynowe nagrody, które mają zachęcić graczy do poznania jak największej ilości funkcji w grze. W trakcie wgryzania się w rozgrywkę dzień po dniu wspomniane medale tworzą pewien łańcuch celów praktycznie niemożliwych do zdobycia.

 


Podsumowanie recenzji

Tak czy inaczej gra Bubbles IQ robi to co powinna, ale po pewnym czasie staje się w sumie nijaka. Grafika jest funkcjonalna, ale nieciekawa i pozbawiona osobowości. Dźwięki są proste, ale niekiedy irytujące. Nie ma tutaj niczego, czego trzeba by było się wyuczać. Brak regularnej waluty sprawia, że niekiedy jesteśmy zmuszani do kupna płatnej waluty co nie przysparza jej wielu fanów, a tym bardziej nie zachęca do powrotu. Ostatecznie znam o wiele lepsze strzalanki typu bubble shooter, gdzie znajdziemy o wiele więcej popisów kreatywności i w sumie „to coś” co zachęca do dalszej zabawy.


Gry podobne