Dziś przygotowałem dla fanów gry Stronghold Kingdoms najważniejsze informacje o wioskach. Poradnik został przygotowany w formie pytań i odpowiedzi jakie najczęściej wpływały do naszej redakcji. Mam nadzieje, że dobrze wam posłuży i przyda się w codziennej zabawie. Zapraszam również do zadawania pytań w komentarzach, dzięki nim będziemy mogli tworzyć w przyszłości lepsze poradniki.

Czy ma jakieś znaczenie to, gdzie postawię budynek?

W grze dużą rolę odgrywa miejsce, na którym stoi dany budynek. Często właściwe umiejscowienie danego budynku produkcyjnego wpływa na to ile produkuje on dla nas surowców. Oczywiście dla zwiększenia produkcji radzę stawiać podobne struktury niedaleko takich budynków jak ratusz, spichlerz czy oberża. Dobrym przykładem mogą być sady jabłoniowe, które jeśli rosną sobie niedaleko spichlerza to przynoszą nam każdego dnia o wiele więcej żywności. Potestujcie, a przekonacie się, że im dalej od spichlerza tym efektywność wspomnianych sadów znacząco spada.


Jak zwiększyć przyrost surowców?

Oczywiście musimy pamiętać o wspólnym oddziaływaniu na siebie różnych budynków. Liczy się na pewno odległość od magazynu, im bliżej niego tym większy przyrost surowców. Można to w łatwy sposób sprawdzić, gdy chcemy postawić dany budynek to śledźmy liczbę jaka się nad nim pokazuje, próbujcie w różnych miejscach, a jak znajdziecie to, w którym liczba ta jest najwyższa to tam postawcie budynek.

Czerwony kolor podczas budowy? Nie można zbudować, dlaczego?

Zapewne pojawi się kolor czerwony z dwóch różnych powodów. Po pierwsze możemy nie mieć odpowiedniej ilości surowców do jego postawienia. Po drugie, może zaistnieć sytuacja, że właśnie tego budynku nie da się postawić w miejscu, które sobie upatrzyliśmy. Pamiętajmy, że przykładowo chaty drwali można postawić jedynie w niedalekiej odległości od lasów, zazwyczaj na samych brzegach, a do budowy kamieniołomów wymagane jest podłoże kamienne.

Jakie surowce będą nam potrzebne do budowy?

Oczywiście kamień i drewno, to podstawa w rozbudowie całego zamku. Jednak niektóre budynki dostępne w grze mogą być jedynie zbudowane po uprzedniej opłacie wniesione w złocie.


Jak pozyskiwać drewno?

Do produkcji drewna w grze wymagana jest chata drwala, która musi stać w niedalekiej odległości od lasu, zazwyczaj przy jego krawędziach/brzegach, ale nigdy w środku, czy pośród drzew.

Jak pozyskiwać kamień?

Podobnie jak z chatą drwala, kamieniołomy potrzebują źródła surowca. Wystarczy postawić kamieniołom na skalnym terenie i rozpocznie się cąły proces produkcyjny.

Czy można usunąć budynek?

Wystarczy wybrać odpowiednią opcję Usuń, po uprzednim kliknięciu na odpowiedni budynek. O czym warto pamiętać, jeśli usuwamy budynek, który został już w pełni zbudowany to w procesie burzenia odzyskamy jedynie 50% włożonych w niego surowców, a i na zakończenie rozbiórki poczekamy nieco czasu. Co więcej, jeśli budynek, który chcemy zburzyć jest na etapie budowy to usuniemy go natychmiast odzyskując całość surowcowego wkładu.


Jak można produkować żywność?

Żywność produkujemy na kilka sposobów, ale przedstawię ten najogólniejszy. Przykładowo chcemy pozyskiwać jabłka, wtedy potrzebujemy sad jabłoniowy i tutaj zaznaczę, że warto go umieścić jak najbliżej spichlerza, wtedy maksymalnie zwiększymy jego zdolności produkcyjne.

Oczywiście w grze można produkować również inne produkty dostarczające żywność do naszego zamku, ale najpierw musimy udać się do zakładki Rolnictwo i wykonać w niej odpowiednie badania.

Jak budować więcej niż jeden budynek w danym czasie?

Zasady gry są jasne, budujemy w danym momencie jedynie jeden budynek. Tylko posiadacze Premium mogą dodawać do kolejki budowy maksymalnie pięć budynków w pojedynczej wiosce, ale dalej jednocześnie buduje się tylko jeden.

Jak zwiększyć liczbę chłopów w wiosce? Brakuje mi pracowników…

Można ten problem rozwiązać za pomocą nowych chałup, albo w momentach prawdziwej biedy likwidujemy część armii zwalniając miejsca dla nowych chłopów. Mała liczba chłopów może być również spowodowana niską popularnością, albo tym, że dany budynek został przypadkowo wyłączony.

Ważne: Chałupy budujcie jak najbliżej ratusza, wtedy zwiększy się jej pojemność, a co za tym idzie zwiększy się liczba chłopów. Dodatkowo jeśli zajrzymy na listę badań z kategorii Domostwa to znajdziemy tam odpowiednie technologie do odkrycia, które pozwolą nam jeszcze bardziej zwiększyć pojemność każdej z chałup.

Wskazówka: Aby zwiększyć popularność w wiosce możemy obniżyć podatki, a w skrajnych przypadkach przekupujemy chłopów dając im więcej jedzenia, najlepiej różnorodne żarcie. Można dodatkowo zwiększyć popularność dzięki stawianiu kolejnych budynków przeznaczonych do rozrywki.

Jak założyć drugą wioskę? Czy mogę mieć więcej niż jedną?

Oczywiście, że można mieć więcej wiosek niż podstawowa. Jednak do tego musimy dorosnąć i zdobyć w grze co najmniej rangę Wójta (12 poziom). Wtedy można założyć drugą wioskę, ale do tego są również dodatkowe wymogi i trzeba zająć się jeszcze odpowiednimi badaniami w kategorii Przywództwo. Na koniec pozostaje nam tylko zdobyć kapitana i gotowe.

Jak kupić nową wioskę?

Zajrzyjmy najpierw na mapę świata. O ile spełniliśmy odpowiednie wymagania, czyli mamy rangę Wójta, odpowiednie badania i kapitana to wykładając pewną ilość złota możemy kupić sobie wioskę.

Czy mogę przejąć wioskę innego gracza?

Tak możesz, ale musi tam dotrzeć żywy kapitan.

Czy wioska główna wlicza się do maksymalnej liczby wiosek jakie mogę posiadać?

Nie, główna wioska to twoja stolica, której nie wlicza się do ogółu. Tym samym przy randze Wójt można założyć dwie wioski i jeszcze posiadać stolicę gminy.

Dlaczego nowe wioski różnią się ceną?

Normalnie za założenie wioski płacimy 10 000, ale tyczy się to jedynie wioski położonej w tej samej gminie co pierwsza (główna). Za drugą (w tej samej gminie) zapłacimy o 10 000 sztuk złota więcej i tak dalej… Jednak, gdy wioska leży w innej gminie to koszt jej zakupu znacznie wzrasta. Jednym słowem, im dalej od Ratusza położona jest nowa wioska tym jest droższa.

Koszta wymienione poniżej dotyczą nadania wioski w obrębie tej samej gminy:

Liczba wiosek Złoto Honor Poziom Przywództwo Ranga
Druga wioska 10 000 1 12 – Wójt
Trzecia wioska 20 000 2 15 – Dziedzic
Czwarta wioska 30 000 3 17 – Baron lub Baronessa
Piąta wioska 40 000 4 18 – Wicehrabia lub Wicehrabina
Szósta wioska 50 000 5 19 – Hrabia lub Hrabina
Siódma wioska 60 000 6 20 – Markiz lub Markiza
Ósma wioska 70 000 7 21 – Książę lub Księżna
Dziewiąta wioska 80 000 8 22 – Królewicz lub Królewna
Dziesiąta wioska 90 000 8 22 – Królewicz lub Królewna
Jedenasta wioska 100 000 6 000 000 9 22 – Królewicz lub Królewna
Dwunasta wioska 110 000 7 000 000 10 22 – Królewicz lub Królewna
Trzynasta wioska 120 000 8 000 000 11 22 – Królewicz lub Królewna
Czternasta wioska 130 000 9 000 000 12 22 – Królewicz lub Królewna
Piętnasta wioska 140 000 10 000 000 13 22 – Królewicz lub Królewna
Szesnasta wioska 150 000 15 000 000 14 23 – Następca tronu lub Następczyni tronu
Siedemnasta wioska 160 000 20 000 000 15 23 – Następca tronu lub Następczyni tronu
Osiemnasta wioska 170 000 25 000 000 16 23 – Następca tronu lub Następczyni tronu
Dziewiętnasta wioska 180 000 30 000 000 17 23 – Następca tronu lub Następczyni tronu
Dwudziesta wioska 190 000 35 000 000 18 23 – Następca tronu lub Następczyni tronu
Dwudziesta pierwsza wioska 200 000 40 000 000 19 23 – Następca tronu lub Następczyni tronu
Dwudziesta druga wioska 210 000 45 000 000 20 23 – Następca tronu lub Następczyni tronu
Dwudziesta trzecia wioska 220 000 50 000 000 21 23 – Następca tronu lub Następczyni tronu
Dwudziesta czwarta wioska 230 000 55 000 000 22 23 – Następca tronu lub Następczyni tronu
Dwudziesta piąta wioska 240 000 60 000 000 23 23 – Następca tronu lub Następczyni tronu

Czy jest limit jednostek w wiosce?

Tak i to problem wielu władców. Pamiętajmy, że możemy w danej wiosce posiadać jedynie 500 jednostek. W ogólną sumę wliczają się wszyscy, od żołnierzy po handlarzy, a nawet mnisi. Pamiętajmy również, że każda jednostka wymaga określoną ilość miejsca, więc teoretycznie można ich posiadać 500, a praktycznie – choćby w przypadku Mnichów, można ich mieć jedynie 20-stu, gdyż zajmują 25 rekordów.

Jednostka Miejsce zajmowane przez jednostkę
Żołnierz, Katapulta, Kapitan 1
Zwiadowca 1
Kupiec 10
Mnich 25

Czy można zwiększyć jakoś limit jednostek?

Oczywiście, że można, wystarczy zapoznać się z Wasalami, którzy zwiększają ilość jednostek jakie może pomieścić nasza wioska.

Dlaczego nie mogę zbudować więcej chałup?

Zapewne dlatego, że każda wioska posiada limity odnośnie konkretnych budynków. I w tym przykładzie chałup możemy mieć maksymalnie 10 sztuk, a klombów tylko pięć. Poniżej mamy przykładowe ilości budynków dla dekoracji, nie wolno zapominać, że każdy rodzaj budynków również ograniczony jest przez liczbę 30!

Budynek Maksymalna ilość
Klomb 5
Ogród regularny 5
Kamienny pomnik 10
Pozłacany pomnik 5
Mała kapliczka 6
Duża kapliczka 4
Gołębnik 5
Katownicze 4
Rozrywkowe 5
Kaplica 3
Kościół 2
Katedra 1

Jak mogę zmienić nazwę swojej wioski?

Najpierw wejdźmy do wioski, której chcemy nadać nową nazwę. Klikamy w niej ustawienia (w górnej części ekranu) i tak wybieramy opcję „Zmień nazwę aktualnej wioski” – dalej już chyba nie muszę tłumaczyć.

Czy ktoś może podbić moją główną wioskę?

Tak i tutaj są dwa scenariusze. Jeśli podbita wioska jest jedyną jaką posiadamy to po prostu zostanie przejęta, a my dostaniemy nową wioskę zachowując wszelkie korzyści w postaci złota i honoru. Również wykonane badania nie ulegają zmianie. W przypadku gdy już mamy kilka wiosek to po prostu zostaniemy z pozostałymi, a tą zdobytą tracimy na zawsze, choć w przyszłości możemy ją odbić z rąk oprawcy.

Wioska z równinami solnymi, nie mogę wszędzie budować, dlaczego?

W takiej wiosce, zazwyczaj z lewej strony (zachodniej) można jedynie budować panwie solne. Taki już jej urok.

Po jakim czasie wioska zostaje opuszczona?

Jeśli gracz będący w jej posiadaniu nie będzie aktywny kilka dni to jego włości mogą przeinaczyć się w nieaktywne wioski. Czas potrzebny do dezaktywacji zależy od rangi takiego gracza, co wyjaśnia poniższa tabela:

Ranga Dni do deaktywacji
Głupek wioskowy 5
Prostak 8
Kmiotek 9
Chłop 10
Poddany 11
Chłop pańszczyźniany 12
Niewolny 13
Obywatel 14
Plebejusz 15
Szlachcic 16
Drobny ziemianin 17
Wójt 18
Pan 19
Giermek 20
Dziedzic 22
Rycerz 28
Baron 32
Wicehrabia 36
Hrabia 40
Markiz 44
Książę 48
Królewicz 60
Następca tronu 60

Zbudowałem browar i w ogóle nie pracuje, dlaczego?

To bardzo proste, a czy przed budową browaru postarałeś się o zbudowanie oberży? Bez niech nawet łyk piwka się nie wyprodukuje.


Gry podobne