Macie ochotę na kolejną rozrywkę logiczną? Znowu powracamy do portalu Facebook, gdzie znalazłem Sweet Kingdom, grę Match 3 Puzzle, której mechanika opiera się na doskonale nam znanej zasadzie „przesuń i dopasuj co najmniej 3 elementy tego samego typu”. W sumie powinienem skończyć opis gry na tym krótkim zdaniu, ale przyjrzyjmy się produkcji z bliska, gdyż z tego co widziałem zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników Facebooka na całym świecie – tak więc coś jest na rzeczy jak sądzicie?

Już sama mapa kolejnych poziomów jest tutaj nietypowa, każda kraina to po prostu tort o innym smaku, a zaczniemy od Czekoladowych Kopalń, aby przejść dalej do Waniliowego Lasu i Nektarowej Plaży – przyznajcie, że wygląda to równie słodko jak w Candy Crush Saga. W danej lokacji kolejne lizaki to poziomy, które należy przejść. Zadania stawiane nam na konkretnych levelach są różne, czasami musimy zdobyć określoną ilość punktów (jedną gwiazdkę z trzech maksymalnie możliwych), ale i niekiedy mamy dodatkowe misje jak np. zebranie pewnej ilości słodyczy, niekiedy określonego odgórnie rodzaju. Wydaje się wszystko proste, ale do czasu kiedy odkrywamy, iż nasze ruchy w Sweet Kingdom są ograniczone i jeśli skończą się, a my nie wykonamy choćby jednego z zadań/celów to przegrywamy tracąc przy tym jedno życie (życia odnawiają się co pewien czas i tracimy je tylko jeśli zawiedziemy, nie pobierane są za każdym nowym poziomem). Po najechaniu na lizak reprezentujący kolejną rundę możemy podejrzeć co jest nagrodą za wykonanie full misji, głównie widzimy klejnoty – warto je zbierać i warto zdobywać na każdym etapie maksymalną ilość gwiazdek. Jeśli za pierwszym razem nam to nie wyjdzie zawsze możemy powrócić do danego miejsca w każdej chwili i poprawić swój poprzedni wynik.


 

ekran gry sweet kingdom

 


Wchodzimy do Sweet Kingdom, widzimy planszę z masa kolorowych słodyczy, aż ślinka leci. Przesuwając sąsiadujące ze sobą elementy dopasowujemy je tak, aby w jednej linii było co najmniej 3 takie same, w linii pionowej, poziomej czy nawet w kształcie T, czy L – choć w tym przypadku musi to być więcej niż 3. Jeśli nam się to uda to słodycze spadają do pojemników położonych na dolnej części planszy, a ich miejsce zastępują nowe spadające z góry. Specjalne bonusy za darmo pozwolą nam dobić do celu jeszcze szybciej i tak na przykład dopasowując 4 elementy aktywuje się bomba niszcząca do niej przyległe słodycze (w sumie zrzuca do pojemników, nie niszczy). Jeśli dopasujemy w linii pionowej lub poziomej pięć elementów to powstaje specjalny wir/twister, który wysysa okoliczne słodycze i wypycha je następnie do pojemników na dole, a na miejsce porwanych przez wir elementów pojawiają się nowe (to mój ulubiony boost w grze – sprawdźcie go). Jeszcze możemy zrobić dopasowanie 5 elementów w kształcie litery L, wtedy powstały bonus niszczy nam linię poziomą i pionową, na których przecięciu się znajduje.

Pomocne co nie, ale dodatkowo za opłatę w walucie premium możemy dopomóc sobie dodatkowymi bonusami. Możemy zakupić je w każdej chwili nawet podczas gry! Ale kto będzie na to realną kasę wydawał, bo ja na pewno nie!

 


tworzenie bonusów w sweet kingdom

 

Niekiedy na planszy w Sweet Kingdom pokazują się dodatkowe przeszkody jak choćby kolorowe pistacje, które zniszczymy tylko za pomocą dopasowań sąsiadujących z nimi elementów – w większości wypadków jedno dopasowanie nie wystarczy. Żelki i słodycze mogą być również uwięzione w klatkach i tutaj znowu dopasowanie ratuje nas z opresji. Jednak kolorowe klatki mogą być niszczone tylko dopasowaniem słodyczy tego samego koloru! Na planszy pokazują się również kłódki, ale wraz z nimi mamy klucze, klucz musi znajdować się obok kłódki aby ją zlikwidować, wtedy wystarczy przesunąć klucz na nią i znikają nam oba elementy – czytajcie uważnie bo to są misje w trudniejszych rundach. Aha, liczba na kłódce to ilość kluczy jakich potrzebujemy aby ją otworzyć.

Mam nadzieje, że w ten sposób nieco naświetliłem Wam czym jest gra Sweet Kingdom na Facebooku, polecam ją wszystkim fanom puzzli wszelkiego rodzaju i zręcznościowych łamigłówek. Ruszcie się, zagrajcie, a będziecie wiedzieli o czym mówię. Póki co zapraszam do obejrzenia prezentacji gry przygotowanej specjalnie dla Was przez Nasze studio:


Gry podobne