Candy Crush Saga jest jedną z najlepszych gier typu puzzle, która możemy znaleźć na portalu Facebook. Zawiera mnóstwo elementów charakterystycznych dla gier match 3 i arkade. Jednakże gra ma również sporo różnic, które sprawiają, że pośród konkurencji wyraźnie się odróżnia. Faktycznie, znajdziecie tutaj gameplay, w którym musimy przestawiać widoczne elementy, aby dopasować identyczne w poziomie i pionie. Jeśli to zrobimy dopasowanie zniknie, a wszystkie elementy przesuną się na wolne pola w dół. Jednak w każdej rundzie mamy odmienny styl planszy wypełnionych cukierkami o różnym kształcie i różnych kolorach. W ten sposób nieco podniesiono poziom trudności bo już nie tak prosto wyłapać tutaj identyczne elementy i dopasować je do siebie.

Candy Crush Saga 001


Candy Crush Saga – recenzja

W grze na przeglądarkę Candy Crush Saga w każdej rundzie dostajemy zupełnie inne cele, więc nie wystarczy już natłuc jak największej ilości punktów, aby coś osiągnąć i przejść na wyższy etap. Niekiedy jednak trzeba zdobyć określoną ilość punktów, ale w limitowanej ilości ruchów. Tyle tylko mamy szczęścia, że nikt nam nie ograniczył naszych decyzji w czasie, więc mimo zaplanowanym ruchom na każdą rundę możemy spokojnie zaplanować każde posunięcie, a co za tym idzie przy odpowiedniej taktyce wykonać wyznaczony na początku rundy nam cel. Z drugiej strony, jeśli będziemy się zbyt długo zastanawiali nad kolejnym ruchem to w sumie system w grze sam dopasuje odpowiedni element niszcząc nam niekiedy cały plan. Także uważajcie. Wyczujcie dokładnie moment, o którym przed chwilą wspomniałem, a znajdziecie klucz do rozwiązania każdego problemu stawianego nam za każdym nowym poziomem.

Candy Crush Saga 002

Jednakże, jak już przejdziemy kolejno z poziomu na poziom zobaczymy, że nie jest wcale łatwiej, a wprost przeciwnie. Niektóre cele zmuszą nas do usunięcia ukrytych cukierków, inne zaś każą nam zebrać potrzebne składniki (w sumie nie wiadomo na co) jak wiśnie i orzechy – w tym przypadku nie zbijamy tych elementów, a staramy się za każdym nowym ruchem sprowadzić je na sam dół planszy. Jeśli trafimy na nowe wyzwania to nie warto strzelać na ślepo, przemyślane ruchy będą kluczem do zwycięstwa.


Pomijając wzrastający poziom trudności, gra Candy Crush Saga oferuje nam tzw. „specjalne cukierki”, które są ciekawym urozmaiceniem powtarzających się czynności. Dzięki takim cukierkom możemy tworzyć wielkie łańcuchy, a im dłuższy, zbity łańcuch tym więcej zdobytych punktów. Przykładowo, jeśli dopasujemy co najmniej 4 różowe cukierki to dostaniemy specjalny boost jako pozostałość po zbiciu, również oznaczony na kolor różowy. Teraz jeśli dopasujemy go z innymi różowymi cukierkami to wywołamy tzw. „super blast” powodujący zniknięcie jednej linki poziomem i pionowej przecinające się w punkcie, gdzie znajduje się ów „super różowy cukierek”. Ale to tylko przykład, jest wiele innych specjalnych cukierków, dzięki którym staniemy się lepsi od innych na prywatnej tablicy wyników. Każdy typ wywołuje odmienny efekt, ale to Wy sami musicie zdecydować, które z nich są najbardziej opłacalne.

Candy Crush Saga 003

Dobra, ale to były darmowe boosty, może teraz omówimy pokrótce power-up’y w Candy Crush Saga? Co Wy na to? Takie bonusiki pomogą Wam o wiele szybciej osiągnąć dany cel w określonej rundzie. Wyróżnić można w tym przypadku Extra Moves i Lillipop Hammer. Chcecie wiedzieć co dają? Zagrajcie, zawsze dostaniecie każdy z nich za darmo do wypróbowania, ale czy opłaca się później za to płacić? To już indywidualna kwestia i pozostawiam to do rozważenia każdemu z Was.


Dowiedz się jak przejść poziomy w Candy Crush Saga?

A teraz to, „czego tygrysy nie lubią najbardziej”, czyli system energii. Dostajemy na starcie pięć żyć, a każde z nich odnawia się co 30 min, więc w sumie nie jest tak jeszcze tragicznie. Życie tracimy tylko wtedy, gdy poziom zostanie ukończony niepowodzeniem, nie oddajemy żyć jak w innych grach za każdą nową grę – więc i tutaj jeden wielki plus dla Candy Crush Saga. Przy tym systemie ciężko w ciągu pół godziny stracić aż pięć żyć, więc nawet początkujący gracz może się cieszyć nieprzerwaną rozgrywką.

Candy Crush Saga 004

Ogólnie rzecz biorąc, Candy Crush Saga to wciągająca gra logiczna, w której w rzeczywistości zmuszani jesteśmy zawsze do myślenia. Najważniejsze tutaj jest to, że nieudolny system energii nie psuje nam zabawy, więc nigdy nie będziemy narażeni na niedobór żyć. Tak czy inaczej gra jest prosta, ale nie jest łatwo ją przejść i jeśli ktoś jest fanem gier match 3 (dopasuj 3) puzzle to musi ją koniecznie przetestować.


Gry podobne