Suburbia to gra symulująca prawdziwe życie, którą znajdziemy na Facebooku, a w której przejmujemy pełną kontrolę nad postacią. Grafika jest niestety 2D, ale to raczej nie jest jakąś wielką przeszkodą. Do Naszych zadań będzie dekoracja domu, decydowanie o własnym życiu i co najważniejsze, będziemy zmuszeni nauczyć się podejmować decyzje w niespodziewanych sytuacjach, a będzie ich wiele.

Z niewielką ilością gotówki wprowadzamy się do domu na Libertine Heights. Przywitają Nas przyjacielscy sąsiedzi i oni będą pełnili funkcję tutoriala, pokażą Nam jak udekorować mieszkanie, jak szukać pracę – w sumie dowiemy się jak żyć w tym wirtualnym świecie.


Przed Nami mnóstwo pracy, możemy zmieniać, dodawać wszystko na zewnątrz i wewnątrz naszego domu, a wszystko zacznie się od wypełniania celów stawianych Nam w zadaniach. Przykładowo, klikając na łóżko mówimy postaci, aby poszła spać, a na lodówkę – wskazujemy jej to czym ma się posilić. Można nawet wziąć gitarę i zacząć na niej grać. Za każdą czynność zbieramy punkty doświadczenia, a co za tym idzie zdobywamy nowe poziomy, zarabiamy pieniądze i poprawiamy swój nastrój. Co jakiś czas przy zwykłych czynnościach będziemy otrzymywać losowe przedmioty.

Suburbia 002

Gdy już spędzimy dłuższy czas w Suburbia to będziemy się o wiele lepiej orientować w metodach zarabiania ingamowej gotówki, a także nauczymy się nowego, choć wirtualnego, życia. Aby zacząć pracę musimy określić kierunek swojej kariery. Z czasem uzbieramy nieco kasy i będziemy mogli kupić do domu nowe meble, czy też modniejsze ubrania, co poprawi jakość życia – można będzie także powiększać stopniowo swój dom.


W wolnym czasie możemy przechadzać się po domu, albo odwiedzić swoich sąsiadów, gdzie przy okazji pomożemy im w codziennych czynnościach.

Podobnie jak wiele innych gier na Facebooku, Suburbia posiada także system energii, który w dość znaczny sposób spowalnia rozwój w grze. Każda czynność w grze pożera jeden punkt energii. Może być ona odnawiana samoczynnie, z czasem (1 energia co pięć minut). Jednak w razie potrzeby można użyć specjalnych itemów do jej natychmiastowego odnowienia. Również znajomi mogą podesłać nam ją w prezencie jak i wiele innych przedmiotów przydatnych w grze.

Suburbia 003


Gdy EA zamknęło w czerwcu 2013 roku swoją grę The Sims Social, Suburbia zaczęła cieszyć się na Facebooku coraz większym zainteresowaniem i baza graczy od pewnego czasu rośnie lawinowo. Więc jeśli szukacie obiecującej gry casualowej, która choć po części symuluje prawdziwe życie, to dziś prezentowana aplikacja jest idealnym wyborem.


Gry podobne