Czy chcesz osobiście doświadczyć historii ludzkości? Gra Rise of Cultures czeka! Za stworzeniem gry stoi studio InnoGames (Lost Survivors, Grepolis).Buduj epickie miasta i poznawaj różnorodne kultury. Znajdź najlepszą strategię, aby rządzić swoimi ziemiami. Postępuj w grze i zanurz się w dobrze znanych epokach ludzkości.

Tocz strategiczne bitwy ramię w ramię z Cezarem. Odkryj tradycje tajemniczego Egiptu razem z Kleopatrą. Opracowuj nowe technologie z Einsteinem i wykorzystuj naukę, aby rozwijać swoje miasto.


Dzięki poniższemu poradnikowi do gry Rise of Cultures poznasz wszystkie strategie rozwoju miasta, wskazówki na temat zdobywania surowców i budowy. Dlatego nie przeciągam wstępu dłużej i zapraszam do zapoznania się z przewodnikiem do gry.

Podstawowe wskazówki

Jak zmienić pseudonim lub awatar?

Możesz zmienić swoją nazwę i awatar na ekranie Ustawienia. Dostęp do ekranu Ustawienia można uzyskać z dolnego paska. Po otwarciu ekranu zobaczysz swój aktualny awatar i nazwę. Możesz je dotknąć, aby je dostosować.

Twój pseudonim będzie pokazywany innym graczom z dodatkowymi losowymi cyframi, aby mogli wyraźnie odróżnić Ciebie od kogoś o tym samym imieniu. Po zmianie pseudonimu na osobisty, przyszłe zmiany będą kosztować trochę klejnotów, więc wybieraj mądrze!

Jakie zasoby istnieją w grze?

W grze występuje kilka rodzajów zasobów.


  • Surowce podstawowe – żywność i monety – są produkowane odpowiednio na farmach i w domach.
  • Towary – surowce tworzone w warsztatach. Zwykle będą też kosztować trochę żywności i monet (a czasami także inne towary).
  • Schematy – najbardziej podstawowy zasób potrzebny do budowania i ulepszania Cudów Świata – można znaleźć w zadaniach i przyczyniając się do tworzenia cudów innych graczy.
  • Klejnoty – surowiec premium. Może być nagrodą za misję lub można ją kupić.

Wszystkie rodzaje zasobów można również znaleźć w incydentach na terenie miasta.

Jak działa system kultury?

Większość budynków w Rise of Cultures ma jedną wspólną cechę: działają lepiej, gdy są wspierane przez miejsca kultury. Miejsca kulturowe nie wytwarzają niczego namacalnego, ale zamiast tego ulepszają inne budynki wokół nich, zapewniając wartość kulturową.

Na przykład, farmy z obiektami kulturalnymi wokół nich produkują więcej żywności, domy produkują więcej monet, a koszary szybciej szkolą jednostki, przez co zajmują mniej czasu twoich robotników.

Zawsze upewnij się, że rozmieszczasz obiekty kulturalne w całym mieście w taki sposób, aby wspierały jak najwięcej budynków. Czasami, aby uzyskać optymalne wyniki, będziesz musiał przesunąć budynki w swoim mieście. Pamiętaj, że usunięcie lub zmniejszenie dostępu do kultury zmniejszy wydajność lub szybkość bieżących działań w objętych budynkach.

Niezależnie od tego, czy jesteś w trybie budowania, czy nie, zawsze możesz uzyskać lepszy przegląd swojej premii kulturowej, dotykając przycisku w prawym górnym rogu ekranu. Jeśli następnie przeniesiesz swoje miejsca kultury, oczekiwane wartości premii zostaną odpowiednio zaktualizowane, dzięki czemu będziesz wiedział, gdzie najlepiej je umieścić.

Badania

Jak badać nowe technologie?

Badania to jeden z najważniejszych elementów gry Rise of Cultures. Dzięki punktom badań możesz odkrywać nowe technologie, a po ich odblokowaniu dostępne będą nowe budynki i rozszerzenia.

Odblokowanie każdej technologii kosztuje określoną liczbę punktów badań. Twoje aktualnie dostępne punkty badań są widoczne w lewej dolnej części ekranu podczas przeglądania miasta oraz w górnej środkowej części w widoku badań. Oprócz punktów badań technologie będą również kosztować monety, żywność i określoną ilość różnych towarów. Koszty rosną wraz z postępem w drzewku rozwoju. Technologie zależą również od tego czy zbadałeś poprzednie, co oznacza, że nie możesz swobodnie przez nie „przeskakiwać”.

Potrzebuję towarów, aby odblokować technologię. Jak je zdobyć?

Istnieją dwa główne sposoby pozyskiwania towarów. Możesz je samodzielnie wyprodukować, konstruując warsztaty zgodnie z własnymi wymaganiami, lub możesz handlować z innymi graczami na potrzebne towary.

Jak uzyskać dostęp do drzewa technologii?

Możesz uzyskać dostęp do ekranu badań, dotykając ikony fiolki laboratoryjnej w lewym dolnym rogu ekranu.

Możesz tam zobaczyć wszystkie dostępne obecnie epoki, przez które możesz przejść, poczynając od epoki kamienia. Wybierz wybraną erę, aby wyświetlić podgląd dostępnych technologii, ich kosztów i zalet.

Jak zdobyć punkty badań?

Punkty badań są generowane nieprzerwanie, jeden na godzinę, aż osiągniesz 10 pkt.

Automatyczne generowanie zostanie wtedy zatrzymane. Punkty badań są również dostępne jako nagrody, w różnych obszarach gry – na przykład w incydentach. Możesz mieć więcej niż 10 niewydanych punktów badań, ale ich automatyczne generowanie nie zostanie wznowione, dopóki nie osiągniesz maksymalnie 9 punktów badań.

Co oznacza dodatkowa plakietka „Egipt” w niektórych moich technologiach?

Szybko zauważysz, że niektóre technologie są również oznaczone dodatkowymi tagami odnoszącymi się do innych kultur. Na przykład „Egipt” lub „Chiny”. Te technologie pomogą twoim przyszłym miastom partnerskim, które są miastami drugorzędnymi w stosunku do twojej stolicy.

Podczas zabawy ze sprzymierzonymi kulturami napotkasz postacie historyczne. Każda kultura pozostanie również ważnym źródłem pewnych towarów, nawet jeśli skończysz z nimi grać.

Jak przejść do następnego wieku?

Gdy ukończysz wszystkie technologie w swojej obecnej epoce, możesz przejść do następnej. Pamiętaj, że zanim przejdziesz dalej, musisz również ukończyć wszystkie zadania z epoki, w której się aktualnie znajdujesz.

Wkroczenie w nową erę to zawsze wielki krok dla Twojego miasta. To zawsze ulepszy twój ratusz i odblokuje więcej ulepszeń twoich budynków. Jeśli kiedykolwiek dotrzesz do końca dostępnej zawartości gry, wiedz, że nie ma powodów do zmartwień – zawsze pracujemy nad lepszą zabawą dla Ciebie, dzięki czemu Twoje miasto będzie większe i piękniejsze, a imperium potężniejsze.

Pamiętaj, że zanim będziesz mógł przejść do nowej ery, wszystkie zadania z obecnej epoki muszą zostać ukończone! Jeśli wydaje Ci się, że nie możesz kontynuować, sprawdź swoje zadania i upewnij się, że osiągnąłeś 100%.

Budynki

Jakie typy budynków istnieją w grze?

W grze istnieje kilka rodzajów budynków. Wśród nich: domy, farmy, warsztaty, koszary, miejsca kultury i cuda. Twój ratusz to także osobna kategoria. Wszystkie współpracują ze sobą, aby tworzyć gospodarkę twojego miasta. Od Ciebie zależy, czy stworzysz sprawnie działające miasto. Aby tak się stało, musisz zapewnić różnorodne budynki, które wspierają się nawzajem w swoich zadaniach.

Co robią domy?

Domy to mieszkania twoich obywateli. Tam mieszkają. Domy występują w kilku różnych rozmiarach i mogą również pomieścić różną liczbę pracowników. Musisz budować domy, aby nie tylko upewnić się, że twoi ludzie mają dach nad głową, ale także generować dochody z podatków, ponieważ domy będą produkować monety, jeden z dwóch podstawowych zasobów gry.

Produkcja monet to nie jedyna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze swoich domów – pamiętaj, że domy zapewniają również pracowników. Zazwyczaj mniejsze domy zapewniają mniej pracowników niż większe.

Czym zajmują się farmy?

Jednym z podstawowych surowców jest żywność, którą można produkować na farmach. Podobnie jak domy, gospodarstwa rolne występują w kilku rozmiarach, co wpływa na ilość produkowanej żywności. W przeciwieństwie do monet żywność nie jest produkowana automatycznie. Będziesz musiał ręcznie uruchomić produkcję, co spowoduje wysłanie niektórych dostępnych robotników do wybranej farmy na wybrany przez Ciebie czas. Gdy skończą, wrócą do domu, aby trochę odpocząć i będą czekać na dalsze instrukcje.

Uwaga: wszystkie wartości są ujednolicone, aby wskazać kwotę, którą otrzymasz w ciągu 2 minut od czasu produkcji na najkrótszej opcji produkcji, aby były porównywalne, mimo że 2-minutowa produkcja nie jest możliwa we wszystkich typach gospodarstw.

Dodatkowo różne Farmy na różnych poziomach wymagają różnej liczby pracowników.

Czym zajmują się warsztaty?

Warsztaty to kolejny typ budynków w Rise of Cultures. Podobnie jak farmy, warsztaty wymagają ręcznego przypisania do nich pracowników. Ale w przeciwieństwie do domów i farm, każdy warsztat wytwarza inny towar, a nie podstawowy zasób, taki jak monety czy żywność. Na przykład kamieniarz będzie produkować alabastrowe bożki, a rzemieślnik z brązu robi brązowe bransoletki. Ponadto warsztaty będą wymagały wydania monet i jedzenia, aby wytworzyć towary. Towary, które produkujesz, będą niezbędne do przechodzenia gry.

Czym zajmują się koszary?

Koszary odegrają kluczową rolę w Twojej podróży po mapie świata. Chociaż nie możesz stracić swojego miasta w Rise of Cultures, zdecydowanie chcesz współpracować z napotkanymi kulturami. Niektórzy z nich uznają cię za godnego tylko wtedy, gdy udowodnisz swoją wyższość militarną. Istnieje kilka rodzajów koszar wojskowych, które pozwalają na produkcję różnego rodzaju jednostek. Przy pierwszym uruchomieniu gry będziesz używać tylko piechoty – zarówno walczącej w zwarciu, jak i walczącej na dystans. W miarę postępów w grze uzyskasz dostęp do kolejnych rodzajów, takich jak kawaleria, ciężka piechota czy machina oblężnicza.

Czym zajmują się miejsca kultury?

Wszyscy potrzebujemy kultury! Większość budynków ma jedną wspólną cechę: działają lepiej, gdy są wspierane przez obiekty kultury. Miejsca kulturowe nie wytwarzają niczego namacalnego, ale ulepszają inne budynki wokół nich. Na przykład, farmy z miejscami kulturowymi wokół nich produkują więcej żywności, domy produkują więcej monet, a koszary szybciej szkolą żołnierzy, tym samym zajmując twoich robotników na mniej czasu.

Premia do kultury jest przyznawana budynkowi, jeśli znajduje się on w zasięgu obszaru kultury. Wartość na zajęty kafelek to całkowita wartość podzielona przez liczbę kafelków zajętych przez sam Ośrodek Kultury.

To, co należy również wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego miejsca kultury, to zasięg, czyli odległość od miejsca, w którym następuje jego wzmocnienie kultury:

Co robią cuda?

Cuda to szczególny rodzaj budynków. Są to szczególnie cenne budowle o różnych, korzystnych efektach. Ze względu na ich wartość nie można ich zbudować bezpośrednio ze zwykłego menu budowy, a w danym momencie możesz mieć tylko jeden z nich. W miarę postępów w grze natkniesz się na schematy i musisz użyć tych schematów, aby zbudować swoje cuda.

Jak podnieść poziom (ulepszyć) budynek?

Większość budynków w grze można kilkakrotnie ulepszyć. Na przykład, podniesienie poziomu domu zwiększy wpływy z podatków i liczbę pracowników, którzy mogą w nim mieszkać, a podniesienie poziomu warsztatu odblokuje nowe towary.

Możesz ulepszyć budynek, dotykając go, a następnie wybierając zakładkę „Ulepsz”. Pamiętaj, że farmy i warsztaty nie mogą być ulepszane podczas produkcji. Niektóre specjalne budynki, takie jak Cuda Świata, wymagają zasobów specyficznych dla danego budynku – takich jak plany – aby zostać ulepszone.

Wydarzenie Herkulesa

Wydarzenie Herkulesa to specjalna okazja w Rise of Cultures, w której będziecie mogli zdobyć specjalne nagrody, ukończyć linie zadań, a nawet doświadczyć unikalnej mechaniki!

Czas trwania wydarzenia jest ograniczony, a pozostały czas jest wyświetlany bezpośrednio w grze. Kiedy skończy się czas, impreza się zakończy. Zdobyte nagrody zachowasz jednak przez cały czas trwania wydarzenia.

W wydarzeniach istnieją dwa rodzaje zadań. Pierwszy rodzaj nazywa się „questem pośpiechu” i można go wykonać natychmiast. Liczba tych szybkich zadań jest ograniczona i w końcu ich zabraknie. Drugi rodzaj misji to „codzienna misja”, a jak sama nazwa wskazuje, jedno zadanie jest dostępne na każdy dzień wydarzenia.

Gdy ukończysz szybkie questy prawdopodobnie będziesz robił zadania dzienne pojedynczo, ale kiedy dojdziesz do zadania z bieżącego dnia, będziesz musiał poczekać, aż pojawi się następne.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wybierz ikonę wydarzenia w grze. Przeniesie Cię do okna wydarzenia.

Aby zdobyć nagrody, musisz otworzyć amfory! Możesz sprawdzić możliwą zawartość każdej amfory, dotykając ikony „i” w rogu karty amfory. Zawartość otwartej amfory zostanie dodana do Twojego konta.

Specjalna nagroda dnia może znajdować się w każdej amforze. Każdego dnia pojawia się nowa oferta. Ponieważ nie znasz przyszłych Daily Specials, musisz logować się każdego dnia i zdecydować, czy aktualna Daily Specials jest czymś, co Cię interesuje, czy raczej strategicznie poczekasz na jutro.

Tokeny Pegaza to zasób, którego musisz użyć, aby otworzyć amfory w oknie wydarzenia. Możesz zdobywać Tokeny Pegaza jako codzienny bonus za logowanie oraz z zadań. Oczywiście można je również kupić za klejnoty!

W Wydarzeniu Herkulesa czeka na Ciebie kilka nagród, w tym nagroda główna: Pomnik Hydry! Pomnik Hydry jest główną nagrodą wydarzenia Herkulesa! Aby zdobyć Pomnik Hydry, postępuj zgodnie z zadaniami. Budynek otrzymasz w jego podstawowej formie (poziom 1) na początku gry.

Następnie możesz zwiększyć jego poziom (a tym samym jego wydajność) za pomocą żetonów ewolucji monumentu Hydry, które są dostępne jako nagrody główne w oknie wydarzenia.

Możesz zwiększyć poziom pomnika Hydry 40 razy. Najwyższym możliwym poziomem jest poziom 41. Pierwsze 10 poziomów również zmienia wizualnie budynek.
Oprócz pomnika Hydry możesz także wygrać „modyfikacje”. Są to modyfikacje, które możesz zastosować do istniejących budynków miejskich, aby tymczasowo zmienić ich wygląd i zwiększyć ich produkcję lub dodać dodatkową produkcję, na przykład towary lub punkty badań!

Możesz znaleźć „modyfikacje” w swoim ekwipunku. Każda personalizacja działa przez 10 dni po jej zastosowaniu.


Gry podobne