Podobnie jak dobrze znany Ikariam gra Grepolis ze stajni Innogames jest przeglądarkową grą strategiczną zawierającą elementy MMO. Także tutaj znajdziemy możliwość budowania własnego miasta, ale tym razem przeniesiemy się w czasy starożytnej Grecji, rządzonej przez bezwzględnych olimpijskich bogów.

Grepolis zawiera dobrze rozbudowany tutorial, dlatego też nie powinniśmy mieć problemów z podjęciem początkowych decyzji w sprawach naszego miasta. Już nawet w samym tutorialu twórcy przyznają się, że zakup złota (waluta premium) pozwoli nam budować o wiele krócej od innych.


Jednak nie ma tutaj opcji szybkiego zakończenia jak w grach typu Evony, Lords Online, Empire Craft czy też War of Legends. Taki system według mnie tylko niszczy gry strategiczne bo ci bogaci mogą postawić potężne miasta w kilka dni, a my malutcy musimy miesiącami obmyślać nasze strategię, aby osiągnąć sukces.

widok miasta grepolis

Oprócz drewna i kamienia mamy też inną kluczową walutę – jest nią srebro. Drewna użyjemy do budowy struktur miasta, a także przy tworzeniu okrętów, a kamień będzie używany do budowy murów i świątyń, a srebro w sumie używane będzie do wszystkiego.


Bogowie Olimpijscy są wszędzie

Świat strategicznej gry Grepolis nie składa się z pojedynczego kontynenty, ale z tysięcy wysp, na której znajduje się około 20 graczy. Przypomina Wam to strategię użytą przy tworzeniu choćby takiej kultowej gry jak Ikariam? Na wyspie są również miasta kontrolowane przez komputer, to są nasze początkowe farmy i korzystajcie z nich póki jest łatwo.

mapa swiata grepolis

Jedną z cech, które grę Grepolis czynią nieco bardziej skomplikowaną (i ciekawą) to badania. Badania prowadzone są w akademii. Musimy ulepszać ten budynek, a będziemy w trakcie gry nagradzani punktami badawczymi. Różne nowe technologie stają się dostępne w akademii, gdy tylko zwiększymy jej poziom, każdo badanie wymaga różnej ilości punktów badawczych do wykonania.Maksymalna liczba punktów badawczych jakie miasto może mieć to 172 (160 z Akademii, 12 z biblioteki), oznacza to, że gracze nie mogą zbadać wszystkiego, co mamy w danym mieście. Decyzje muszą być podjęte rozsądnie biorąc pod uwagę przydatność wykonanych badań. Gracz będzie musiał specjalizować kilka miast na produkcję różnych statków wojennych, a inne mogą być ukierunkowane specjalnie dla jednostek lądowych. Dodatkowe wybory specjalizacji zależą również od tego, któremu bogu na danej wyspie oddajemy cześć. Do wyboru jest cztery patronów: Zeus, Posejdon, Hera i Atena. Każdy z nich ma kilka „boskich mocy” i umożliwia szkolenie dwóch z ośmiu jednostek mitologicznych.


mitologiczne jednostki grepolis

Gry takie jak Grepolis skupiają się wokół interakcji między graczami, zwłaszcza na walkach PvP. Początkujący otrzymują 7 dni okres ochronnego, w którym jesteśmy chronieni przed atakami. Ostatecznie, gracze będą musieli stworzyć lub znaleźć mocniejsze sojusze.

Grepolis to gra strategiczna z prostymi elementami rozgrywki. Grupy grających na małych wyspach, z dostępem do wspólnych zasobów, mogą ze sobą współpracować, albo toczyć wojny. Grafika i animacje są eleganckie, ale słabsze niż te oferowane przez konkurencję. Bez questów do wykonania, Grepolis jest znacznie bardziej „czystą” grą strategiczną.


Gry podobne