Gra Rise of Civilizations jest jedną z najszybciej rozwijających się gier strategicznych na urządzenia mobilne, dostępną na całym świecie. Tym samym każdemu graczowi przyda się poradnik przedstawiający podstawy całej rozgrywki.

Interfejs gry

Zanim przejdziemy dalej to warto przyjrzeć się samemu interfejsowi gry Rise of Civilizations. Wszystko począwszy od postaci przechodząc do budynków czy widoku mapy gry jest wykonane z niezwykłą precyzją jak na aplikację chodzącą na mobilnych urządzeniach.

Opis gry i mechanika

Jako gubernator jesteśmy odpowiedzialny za rozwój swojego miasta, za stworzenie od podstaw całej cywilizacji. Będziemy zbierać surowce, budować budynki i badać nowe technologie. W międzyczasie zajmiemy się szkoleniem jednostek, których użyjemy do walki przeciwko innym miastom jak i do obrony przeciwko najazdom innych graczy.

Możesz wybrać jedną z ośmiu dostępnych cywilizacji na samym początku zabawy. Dodatkowo czeka na nas 20 różnych herosów jak i tryby gry jak Ekspedycje czy PvP. Wszystko wyjaśni nam samouczek, który wyjaśni nam całą mechanikę gry.

Typy surowców

Surowce są potrzebne do rozwoju, podstawowymi są żywność, kamień i drewno. Wykorzystamy je do wznoszenia budowli, treningu jednostek czy wykonywania badań. Farmy, Tartaki czy Kamieniołomy pomogą nam zwiększać produkcję w/w surowców. Możemy je zbierać także na mapie gry, więc dobrze się rozglądajcie.

Typy budynków

Budynki w grze podzielone są na dwie podstawowe klasy – Ekonomiczne i Militarne. Są też Dekoracje, więc można powiedzieć, że to trzecia klasa budynków, ale nie ujmuje tego w swoich rozrachunkach bo pełnią one jedynie funkcje estetyczne.

Ratusz (City Hall) to serce naszego miasta. Budynki ekonomiczne to np. farmy, tartaki, kamieniołomy, kopalnie złota, akademia i magazyny. Militarne budynki to koszary, stajnie, tawerna, place treningowe, szpitale czy warsztaty.

Role dowódców

Dowódcy to liderzy naszej armii. Służą do prowadzenia naszych wojsk do walki czy też do zbierania surowców. Dowódca może być także przypisany do murów, aby skuteczniej bronić miasta. Używanie różnych dowódców może nam pomóc przyśpieszyć bądź ulepszyć wiele czynności / akcji w grze. Co ciekawe możemy posiadać takie znane persony jak Sun Tzu czy Juliusza Cezara.

WARTO ZOBACZYĆ  Anno Online: Dom mieszczanina, kupca i bogacza

Dowódcy zbierają punkty, dzięki którym ulepszają się do wyższych poziomów zwiększając swoje statystyki. Każdy z nich ma unikalne zdolności, których można używać w trakcie walki. Zdobywane punkty talentów mogą służyć do ulepszania umiejętności sprawiając, że dowódca staje się potężniejszy.

Ruchy wojsk i sterowanie armią

Poruszanie wojskami jest proste. Wystarczy wybrać cel na mapie gry, a pojawi się opcja wyboru jednostek do armii jak i wybór dowódcy, który poprowadzi je w walce. Następnie wciskamy przycisk rozkazujący atakować i reszta dzieje się automatycznie.

Tryb ekspedycji

W trybie ekspedycji musimy ukończyć serię kolejnych misji. Naszym celem jest zdobycie trzech gwiazdek na każdej z tych misji. Większość misji jest na czas lub naszym celem jest zadanie określonej ilości obrażeń.

W tym trybie gry mamy pełną kontrolę nad swoimi jednostkami. Wyślij zwiadowców na wroga i poprowadź swoje wojska do walki. W niektórych misjach jest więcej niż jedna armia do pokonania, więc nie jest zalecane prowadzenie starć równolegle z innymi. Najlepiej jest wabić pojedynczych przeciwników odciągając od innych aby raz za razem wykończyć na finiszu wszystkich.

Wykorzystanie klejnotów

Klejnoty (diamenty) to waluta premium gry, którą można użyć do przyśpieszenia różnych czynności w grze jak choćby szkolenie jednostek czy przyśpieszenie kolejnych ulepszeń.

Podobnie jak inne gry tego samego rodzaju, Rise of Civilizations oferuje poziomy VIP. Dobrą rzeczą jest to, że podniesienie poziomu VIP nie ogranicza się tylko do wydania realnej gotówki, ale za to klejnoty mogą być używane do tego celu. Zaufaj mi, lepiej wydasz swoje klejnoty na ulepszenia poziomu VIP w porównaniu do innych aspektów gry.

WARTO ZOBACZYĆ  Strategia obrony i ataku Goblinami w Clash of Clans

Jak zdobywać więcej klejnotów za darmo?

Podobnie jak w innych grach, klejnoty można kupić za prawdziwe pieniądze. Aby zdobyć je za darmo to warto za źródłami tego surowca rozglądać się po mapie gry. Znajdź odpowiednią lokację na mapie, wyślij tam wojska i zbieraj klejnoty. Jednak pamiętaj, aby to zrobić musisz zbadać badanie Jewellery w Akademii. Bez tego znalezienie źródeł klejnotów na mapie nic nam nie da.

Dołączenie do sojuszu i wykonanie określonych zadań również pozwoli nam za darmo zebrać klejnoty.

Darmowe przedmioty

W grze otrzymamy wiele darmowych przedmiotów. Wszystkie są mega przydatne podczas naszego rozwoju. Odwiedzając Tawernę możemy otworzyć darmowe skrzynie, ale także skupcie się na nagrodach za codzienne logowanie jak i wiadomości e-mail z ofertami i promocjami. Połączenie gry z Facebookiem doda nam kilka darmowych klejnotów.

Rola sojuszu

Sojusze są bardzo przydatne. Za dołączenie dostaniemy diamenty jak i dodatkowe zadania, ale to nie wszystko, cenniejsza jest pomoc sojuszników.

Szpiegowanie i eksploracja mapy

Mapa gry jest pokryta mgłą. Nasi szpiedzy pełnią przez to ważną rolę w grze pomagając nam odkrywać kolejne strefy i pozbywać się tej mgły. Szpiedzy przydadzą się przy zwiadach na przeciwników, więc efektywne wykorzystanie tychże jednostek jest podstawą gry.

Leczenie ran

Korzystaj ze szpitala, gdzie możesz wyleczyć swoje jednotki po walce. Podczas gdy jednostki, które umarły w walce nie mogą zostać odzyskane to rannych warto wyleczyć w okolicznych szpitalach, aby mieli pełne życie w kolejnym starciu.

Ulepszanie murów i wieżyczek obronnych

Obrona surowców jak i miasta to bardzo ważny aspekt gry. Aby wytrzymać nawet najsilniejsze ataki warto jest rozwijać poziomy muru jak i wieże strażnicze.

Podsumowanie
Data publikacji
Artykuł
Rise of Civilizations: Poradnik dla początkujących
Ocena redakcji
51star1star1star1star1star