Tym razem chciałem Wam nieco napisać o kolonizacji i pałacach w grze strategicznej Ikariam, którą od wielu lat wydaje Nam studio Gameforge. Obok takich strategii jak Plemiona jest to jedna z najbardziej obleganych strategii wojennych na świecie.

Aby jednak zacząć musimy napisać czemu tak naprawdę służy kolonizacja? Jak w każdej innej grze tego typu, tak i w Ikariam, kolonizując zakładamy nowe miasta czy to na swojej wyspie matce czy na dowolnie innej wybranej z Naszej okolicy. Cel kolonizacji nowych wysp jest bardzo prosty, chodzi o pozyskiwanie dostępów do nowych dóbr luksusowych, gdyż na Naszej pierwszej miejscówce mamy jedynie jedno z nich, więc po nowe trzeba wybrać się na morską podróż.


Jakimi zasadami rządzą się kolonie? Takimi jak Nasza wyspa główna, znaczy się miasto główne. To co zbadaliśmy w Akademii od początku gry jest dostępne na każdej kolejnej kolonii. Tym samym możemy budować to co zbudowaliśmy w mieście głównym. Nikt nie powiedział, że kolonia nie może być lepiej rozbudowana od pierwszego miasta.

 

Jakie są wymagania do założenia kolonii?

Musimy zbadać badania takie jak Ekspansja (Żegluga), ale przed tym czeka Nas badanie w zakładce Ekonomia (Ochrona – Wielokrążek – Dobrobyt) i Żegluga (Bronie pokładowe – Utrzymanie statków – Ekspansja). J


Zakładając, że mamy już badania to teraz przydałby się pałac. Do jego budowy potrzebujemy drewna, w sumie niewiele bo tylko 609 sztuk. Jednak na ukończenie budowy potrzeba czterech godzin. Liczcie się z tym;)

Na tym jednak nie koniec, zbadaliśmy Ekspansje, zbudowaliśmy Pałac i teraz trzeba tworzyć flotę handlową. Wystarczą trzy statki, gdyż do nową kolonię musimy przetransportować 1250 drewna i 9 000 złota (te surowce również musimy posiadać). Co więcej, bez wolnych 40 obywateli nie mamy co próbować ekspansji na nowe wyspy.

To jesteśmy gotowi do podroży więc zaczynajmy…


Włączamy podgląd świata „Pokaż świat” i szukamy wysp z dobrem luksusowym, który chcielibyśmy posiąść. Z wszystkich jakie znajdziemy wybieramy tą, która ma jeszcze wolne sloty na nowe miasta i tą, która jest w satysfakcjonującej Nas odległości od miasta głównego. Nie stawiajcie zbyt daleko bo z początku trzeba będzie transportować dodatkowe zasoby na nową wyspę.

 

Jak rozpoznać, że jest wolne miejsce na wyspie?

Na każdej znajduje się niewielki numerek i jeśli jest mniejszy od 16 to jest tam miejsce na nowe miasto. Dodatkowo jeśli widzicie żółte flagi to właśnie one w Ikariam oznaczają puste miasta. Tam możecie kolonizować, kliknijcie na flagę i ślijcie flotę z surowcami.

Jak rozpoznać, że jest wolne miejsce na wyspie?

 

Jakie surowce będą na nowej kolonii?

Na start dostajemy 250 drewna plus te, które ekstra załadujesz na statki transportowe.

 

Ile trwa kolonizacja w Ikariam?

To zależy od odległości między miastem głównym, a wsypą na której znajduje się nowe miasto. Kolonizacja nie zakończy się dopóki nie dopłyną w nowe miejsce Nasze statki handlowe.

 

Co się dzieje ze statkami po kolonizacji?

Surowce z pokładów rozładowane zostają w nowej kolonii, a statki powracają do portu, czyli miasta głównego, albo tego z którego je wysłaliśmy.

 

Pytania o pałac i rezydencje gubernatora w Ikariam

 

Jak założyć drugą kolonię?

Ikariam Pałac

 

Musimy rozbudować Pałac na poziom drugi.

Aby założyć trzecią kolonię itd. musimy mieć zawsze kolejny poziom pałacu.

 

 

Po co budować rezydencje gubernatora na kolonii?

rezydencje gubernatora

 

Budynek ten zmniejsza korupcję w kolonii. Warto go rozbudowywać bo zmniejsza jej poziom, a tym samym zwiększa zadowolenie mieszkańców. Im mniejsze ich zadowolenie tym mniej wydobywają dla Nas surowców.

 

Czy mogę zmienić stolicę w Ikariam?

Tak, na dowolną kolonię, ale poziomy pałaców w obu miastach muszą być jednakowe.

 

Czy mogę usunąć stolicę?

Tak możesz, ale najpierw musisz przekazać jej prawa do innej kolonii, wtedy stara stolica staje się kolonią, a takową można normalnie w świecie usuwać.

 

Czy surowce z wszystkich kolonii mogą być używane w stolicy?

Tak o ile je przetransportujecie bo każde miasto działa oddzielnie i nie są sumowane ich wartości ze sobą. Bez transportu do stolicy nie możemy w niej korzystać z surowców zgromadzonych w kolonii.


Gry podobne