Miniony w Clash of Clans to relatywnie szybka, tania ale i jednocześnie bardzo słaba jednostka latająca. Wygląda jak gargulec z rogami na głowie i niewielkimi skrzydłami przy których wielkie łapy wyglądają dość komicznie. Na łapach widać olbrzymie pazury, które pokryte są Mrocznym (Czarnym) Eliksirem.

Miniony tworzymy w Mrocznych Koszarach (Dark Barracks), więc logiczne jest to, że na ich produkcję wydać musimy Mroczny Eliksir. Podczas ataku pluje w przeciwników wspomnianym eliksirów.


Ponieważ jest to jednostka latająca to nie może jej zaatakować Działo (Cannon), Moździerz (Mortars) czy X-Bow w trybie Ground. Niestety miniony są bardzo wrażliwe na obronę przeciwlotniczą czy Bomby Powietrzne (Air Bombs).

Poziomy Minionów w Clash of Clans

W porównaniu do swoich pobratymców z Mrocznych Koszar, Minion posiada bardzo mało życia jak i zadaje niewielkie obrażenia podczas walki. Wszystkie te słabości spowodowane są krótkim czasem treningu i niewielkimi wymaganiami surowcowymi czy ilości zajmowanych miejsc w koszarach. Jednak w grupie są doskonałymi DPS’ami.


Jeśli chodzi o Air Bombs to są one ogromnym zagrożeniem dla Minionów, ale za to nie muszą się obawiać Seeking Air Mines.

Strategia obrony przed Minionami

Oczywiście, aby bronić się skutecznie przed Minionami w Clash of Clans niezbędne będą Air Bomb, które są piętą achillesową tychże jednostek, zwłaszcza jak lecą na naszą bazę w dużej grupie. Air Bombs atakują rozpryskowo, dzięki czemu szybko niszczą całe grupy przeciwników. Ja osobiście umieszczam te bomby niedaleko magazynów czy Ratusza (TH). Dodatkowo warto do obrony dorzucić wieże Wizard, X-Bows i Wieże Łuczników jak i obronę przeciwpowietrzną (Air Defenses).

Pamiętajcie jednak o jednym, Miniony są słabe, ale w grupie mogą poczynić ogromne zniszczenia w całej bazie, więc niewłaściwie umieszczona obrona również może szybko zostać zrównana z ziemią.


Miniony dodatkowo mogą atakować zarówno jednostki latające jak i naziemne, a w wielkiej grupie nawet nie ratuje nas ich słaby atak. Jeśli chodzi o jednostki, które mogą ranić Miniony to są nimi Smoki (Dragons), Wizards, Witches i inne Miniony.

Strategia ataku przy pomocy Minionów

Najlepiej zawsze mieć przy sobie około 10 Minionów i wystawić ich do ataku w miejscu, gdzie dominuje obrona złożona z wieżyczek atakujących jedynie jednostki naziemne (Mortars, Cannons, X-Bows w trybie Ground). Miniony są tanimi jednostkami i zajmują tylko dwa miejsca w armii, jednym słowem to idealna armia na szybkie grabieże.

Warto podczas wypuszczania ich do ataku uważać na Air Bomb, najlepiej wypuścić te jednostki tam gdzie nie ma tej obrony i to dodatkowo puszczamy wszystko w grupach, aby w krótkim czasie spowodować jak największe zniszczenia.

Użycie Gigantów w formie odwrócenia uwagi obrony od Minionów doskonale się sprawdza, zwłaszcza że Giganci atakują najpierw budynki obronne i skupiają ich ogień na sobie, podczas gdy Miniony zajmują się dziełem zniszczenia z powietrza. Z drugiej strony obrona powietrzna nie zainteresuje się Gigantami, ale Giganci już zainteresują się tęże obroną.

Podobnie jak Balloons, Miniony są niezastąpionymi jednostkami w kampaniach dla pojedynczego gracza. Spróbujcie najpierw pozbyć się obrony, która atakuje jednostki latające, a pote wypuścić wystarczy jednego Miniona i zniszczy on wszystko co tylko znajduje się w bazie. Wymaga to sporej cierpliwości, ale efekty są naprawdę dobre. A mam nadzieje, że zauważyliście iż w tych kampaniach nie ma limitu czasowego.

Niekiedy jeden Minion tak długo niszczy bazę, że walka może zostać zakończona wcześniej z powodu długiej nieaktywności naszej w grze, więc warto przeglądać sobie od czasu do czasu otoczenie niszczonej bazy.

Miniony poradzą sobie z większością Air Defenses, gdyż tego typu obrona atakuje jeden cel w danym momencie tylko, ale wystrzegajcie się Wizard Towers, gdyż te wieżyczki mogą zniszczyć całe roje Minionów w krótkim czasie. Warto osłonić Miniony smokami czy Lava Hounds, wypuścić te jednostki jako pierwsze aby wzięły na siebie całą obronę.


Gry podobne