Istnieją gry, które z różnych względów lub po prostu z założenia nie zawierają samouczka ani żadnego innego poradnika, informacji o tym co mamy zrobić – albo jak coś zrobić. Zwłaszcza gry typu „sandbox” są dość ograniczone w tym aspekcie, dlatego zazwyczaj przemawiają one do określonej niszy graczy. Gry takie jak Last Day on Earth kręcą się wokół przetrwania, gromadzenia zasobów i budowania bazy, a także zawierają wiele aspektów PvP jak i mnóstwo interakcji społecznościowych.

Niemniej jednak, ze względu na charakter samej gry, większy nacisk kładziony jest na eksplorację i eksperymenty, aby gracz mógł odkryć wszystko, co można zrobić w tej grze, bez zbędnych samouczków i przewodników. Z tego powodu ta gra może początkowo wydawać się trudna lub przytłaczająca dla niektórych osób, a w niektórych przypadkach może nawet wydawać się nudna, ponieważ cel gry nie jest od razu widoczny.


Dla graczy, którzy chcą osiągnąć cel, lub dla tych, którzy lubią tę grę, ale zniechęcają ją jej aspekty typowe dla gier sanbox, przygotowaliśmy ten poradnik z przydatnymi wzkazówkami dla początkujących, a także sugestiami, jak i co robić, aby przetrwać inwazje zombie.

Przybycie do obozowiska

Gra rozpoczyna się od stworzenia postaci, po której dotrzesz do obozu, w którym znajdziesz przydatne przedmioty do rozpoczęcia przygody. Do tych obiektów należy mały domek, który ma kilka mebli, schowek i zepsute radio. Obok domu znajdziesz także prowizoryczny garaż z zepsutym motocyklem i zepsutą ławą rusznikarza.


Z drugiej strony twoja postać zaczyna przygodę całkowicie nago i bez niczego, co mogłoby ją ochronić. Co więcej, twój domek będzie otoczony na początku zombie, które musisz wyeliminować przed postawieniem pierwszych kroków w grze. Ale nie martw się, te wędrujące trupy są bardzo słabe i umierają po kilku trafieniach, nawet bez broni. Nie zapomnij plądrować zwłok zombie po ich pokonaniu, niektóre będą miały przydatne przedmioty i materiały, które wkrótce okażą się niezbędne dla Twojego przetrwania.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po oczyszczeniu bazy z wrogów, jest nauczenie się receptur na toporki i kilofy, aby możliwe było ich wykonanie. Są to niezbędne narzędzia, które pozwalają odpowiednio ścinać drzewa i rozbijać skały. Na marginesie, jeśli kiedykolwiek grałeś w ARK: Survival, zauważysz, że pod względem przetrwania i gromadzenia te gry są bardzo podobne. Kiedy już będziesz mieć oba narzędzia, zalecamy bieganie po całej bazie, ścinanie drzew i rozbijanie każdej znalezionej skały, a także zbieranie wszystkich tych zbłąkanych patyków i kłód sosnowych, które są rozrzucone na ziemi.

Głód i pragnienie

Jeśli grasz przez jakiś czas, możliwe, że Twoja postać stanie się głodna lub spragniona. Bądź ostrożny, kiedy to się stanie! O wiele łatwiej jest umrzeć z głodu i pragnienia niż w walce z pierwszymi napotkanymi zombie i wrogami. Zawsze możesz sprawdzić poziom głodu i pragnienia w menu ekwipunku, tuż nad modelem postaci, reprezentowanym odpowiednio przez ikonę żołądka i kropli deszczu.


Na szczęście twój nowy dom jest wyposażony w kilka materiałów eksploatacyjnych, które możesz wykorzystać, aby zachować zdrowie na początku. Niemniej jednak konieczne jest znalezienie nowych zrównoważonych sposobów generowania własnego pożywienia i wody. Z tego powodu pierwszymi przepisami, których powinieneś się nauczyć (po siekierze i kilofie), są plany ogniska i łapacza deszczu. Pierwszy z nich zabiera mięso pozyskane od wilków i jeleni i zamienia je w mięso gotowane, a drugi bierze puste butelki z wodą i uzupełnia je po pewnym czasie.

Pamiętaj, że chociaż można jeść surowe mięso to skuteczniejsze jest gotowane. Ponadto, jeśli nie chcesz inwestować w ognisko, możesz po prostu powiesić mięso do wyschnięcia na drewnianej konstrukcji przed domem, co jest innym sposobem na jego uzdatnienie. Z drugiej strony, jeśli chodzi o butelki z wodą, możesz je znaleźć na pustyni, plądrując skrzynki i inne pojemniki.

Wzmocnienie bazy

Po oczyszczeniu bazy zombie, drzew i skał możesz odbudować jej uszkodzone ściany, a także stworzyć środki do przetrwania na dłuższą metę.

Jeśli podniosłeś każdy zasób i poradziłeś sobie ze wszystkimi wrogami, prawdopodobnie zyskałeś już kilka poziomów. Za każdym razem, gdy awansujesz, otrzymasz punkty, które możesz zainwestować w nowe umiejętności. Jednak najważniejszą częścią zdobywania poziomów są punkty planu, które otrzymujesz i których możesz użyć, aby nauczyć się przepisów, o których wspominaliśmy wcześniej. Możesz otworzyć menu planu, klikając ikonę z arkuszem i kluczem, w którym możesz testować wszystkie przepisy w grze.

Przed wyruszeniem w rozległy świat zalecamy poświęcić kilka minut na wzmocnienie ścian i załatanie dziur w bazie od samego początku. Mimo że te słabe ściany nie są w stanie oprzeć się atakowi hordy zombie, mogą powstrzymywać wrogich graczy i chronić cenne przedmioty.

Poznawanie mapy i gromadzenie zasobów

Po zakończeniu wzmacniania bazy musisz kontynuować zdobywanie doświadczenia, aby odblokowywać kolejne plany i stale ulepszać swoje struktury. Niemniej jednak z tym zadaniem wiążą się dwa problemy: nie możesz zdobyć więcej doświadczenia po ukończeniu wstępnych konstrukcji – ponieważ w twojej bazie nie ma nic innego do roboty – i nie będziesz mieć wystarczających materiałów do zadań związanych z budowaniem bazy.

Aby znaleźć więcej zasobów, a także kontynuować szkolenie swojej postaci, możesz odwiedzić obszary w pobliżu twojego kempingu, które są wrogimi strefami, w których stale rządzą zombie i inni gracze. Aby podróżować do tych miejsc, musisz najpierw biec do krawędzi kempingu i wybrać miejsce docelowe na wyświetlonym ekranie mapy. W zależności od rodzaju zasobów, które chcesz zebrać, albo pójdziesz do sosnowych krzewów, albo do wapiennych stref grani.

Niezależnie od miejsca, które chcesz odwiedzić, spróbuj zabrać ze sobą tylko niezbędne rzeczy, aby mieć wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić materiały zebrane w miejscu docelowym.

To wszystkie informacje, o których musisz pamiętać, aby rozpocząć swoją przygodę w Last Day on Earth. Ogólnym celem jest ciągłe zdobywanie doświadczenia, aby uczyć się nowych przepisów w celu ciągłego ulepszania bazy. Niemniej jednak każdy nowszy plan wymaga coraz bardziej złożonych materiałów, które pozwolą Ci w znalezieniu idealnej równowagi między budową a zbiorem. Na szczęście dzięki wszystkim, o czym rozmawialiśmy w tym poradniku, jesteś teraz przygotowany na odważną wyprawę w dzicz i odnieść zwycięstwo. Niemniej jednak, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz blog, aby znaleźć więcej przewodników, które pomogą Ci poprawić swoje wyniki.


Gry podobne