Witam Strategu, pamiętaj że od pierwszych chwil gry w Imperia Online, gdy wybierasz do dalszego rozwoju Imperium Nomadów to przyjmujesz na siebie zarówno korzyści z tego płynące jak i rozliczne wady. O jednych i drugich postaram się napisać co nieco w niniejszym poradniku. Jak grać Nomadami, to będzie pytanie przewodnie i uzyskacie tutaj, mam nadzieje, że pełną, odpowiedź na to właśnie pytanie.

Nie da się ukryć, że Nomadzi mają od początku wielką przewagę nad Imperianami, rozwijają się szybciej w początkowej fazie gry także łatwo jest dogonić średnio zaawansowanego Imperianina. Nawet sama historia podpowiada, że Nomadzi to naród wojowniczy, nie potrafiący przeżyć jednego dnia bez walki, więc nie zdziwcie się jak sama rozgrywka będzie popychała Was do organizowania kolejnych oblężeń czy walk w polu. To nieuniknione jakby to powiedział Smith do Neo (Matrix).


Jeśli więc kochasz walkę to Twój wybór był idealny. W porównaniu do Imperian, Nomadzi mają o wiele więcej jednostek do wyboru, które są stosunkowo tanie i szybko poruszają się po mapie. Wyobraźcie sobie, że u Imperian rekrutacja trwa niemalże dwa razy dłużej, a i samo utrzymanie armii niesie za sobą ogromne wydatki. Jednak Nomadzi swoją waleczność i taniość przypłacają niezwykle słabymi Twierdzami, a także powodują o 10% większe straty w ludności cywilnej w trakcie plądrowania miast.

I co najgorsze, w prowincjach, które są własnością Nomadów istnieje ograniczenie liczby posiadanej ludności, co może powodować spore problemy w późniejszym etapie zabawy.

Nomadzi czy Imperianie


 

A jak tam z populacją?

Nomadzi mają pewien bonus do przyrostu populacji we wczesnej fazie gry, jest on większy, znacznie większy od tego co mają Imperianie, ale tutaj nie można budować domów i trzeba ratować się większą ilością farm i zwiększaniem ich poziomów. Miejsce dla nowych mieszkańców można zwiększać za pomocą konta premium, albo Gildii Rolników.

Jednak mimo ograniczeń Nomadzi mają sporo większe wydobycie, a szybka rekrutacja wojsk pozwala zbudować ogromne armii we wczesnej fazie zabawy.


Jak wcześniej wspomniałem, Nomadzi w Imperia Online mają pewien limit ludności, więc trzymając obok siebie Imperian i pozwalając im się swobodnie rozwijać popełniamy wielki błąd. W końcu Nas wyprzedzą ekonomicznie i zginiemy marnie, także plądrujcie ich, osłabiajcie i nie zapominajcie o wrogich Nomadach, którzy również czyhają na Wasze surowce.

Przyrost populacji zawsze da się poprawić, ale tutaj potrzebne są odpowiednie badania jak medycyna itp., a także jeśli zapomnimy o utrzymaniu odpowiedniego poziomu zadowolenia to nie ma co liczyć na jakieś rewelacje odnośnie wzrostu wskaźnika przyrostu populacji.

 

Zadowoleni mieszkańcy nigdy nie opuszczą swoich domostw

I to sprawdza się na każdym kroku w Imperia Online, bez względu na to czy wybraliśmy Nomadów czy Imperian, jeśli zadowolenie spadnie to i mieszkańcy odejdą z miasta. A im wyższe ono będzie tym więcej nowych mieszkańców zapuka do Naszych bram. 

Przesadzisz z podatkami to masz problem! Nie dawaj ich zbyt wygórowanych bo stracisz ludność. 

Aby utrzymać zadowolenie na przyzwoitym poziomie musimy ciągle rozbudowywać świątynie czy twierdze, uniwersytet także pełni w tej sferze istotną rolę. Nie wiem czy wiecie, ale za lojalność w sojuszu również możemy dostać pewien bonus do zadowolenia jak i za samo położenie prowincji. Gracze z wysokim honorem także docenią jego wartość, a ruchome jarmarki będą dopełnieniem całości. Wysyłając wsparcie do prowincji również zyskujemy bonus do zadowolenia. 

Jak wspomniałem wcześniej, przesadzicie z wysokością podatku, a stracicie zadowolenie na poziomie od -5 punktów do -75pkt, w zależności jaki próg podatkowy wybierzecie. Także dokładnie przeliczcie swoje siły na zamiary.

Również średnie zadowolenie w całym imperium wpływa na to czy dostaniemy dodatkowych mieszkańców od innych graczy czy nie. 

 

Produkcja to ekonomia, a dobra ekonomia to większa armia

Wartość produkcji w Imperia Online zależy od posiadanej ilości mieszkańców, których wysłaliśmy do prac w kamieniołomie czy tartaku. Budowanie twierdzy również zwiększa produkcje i za każdym jej nowym poziomem dostajemy bonus +10% do wydobycia. Możemy również zwiększać badania w sojuszu (Produkcja) jak i puścić stowarzyszenie rzemieślników (kolejne +10%). Jest jeszcze badanie Biurokracja, więc dokładnie poczytajcie o badaniach przed ich rozpoczęciem, ale niedługo na stronie pojawi się poradnik odnośnie Badań w Imperia Online.

Po co Nam tacy robole w kopalniach? Po nałożeniu podatku to właśnie oni go płacą i generują Nasze zyski w złocie. Im więcej złota tym większe zadowolenie, a co za tym idzie można sobie pozwolić na podniesienie (delikatne) podatków.

Zwrócić musicie także uwagę na oznaczenie MK w Waszym Imperium, jest to Mały Kredyt, który musi być utrzymany na maksymalnie wysokim poziomie. Wyznacza on stopień Naszego rozwoju w grze.

 

Targuj się i handluj do woli

Zarówno Nomadzi jak i Imperianie muszą docenić zalety wolnego rynku i handlu w grze. Nie jednokrotnie zabraknie Nam danego surowca, który można nabyć za złoto na okolicznym rynku. Albo sprzedać swoje nadwyżki, aby zarobić złoto. W grze nie możemy handlować od razu, najpierw potrzebne Nam będzie zbadany Handel i wybudowany rynek na co najmniej pierwszym poziomie.

 

Buduj i badaj, a będzie Ci dane!

Pisałem już na początku poradnika, że Panowie grający Nomadami nie mogą mieć domów. To samo tyczy się badań, nie wszystkie te, które mają Imperianie są dostępne dla Nomadów i vice versa.

 

Dobry wywiad to podstawa zwycięstwa

Pisałem na starcie, że Nomadzi zaczynają swoje ataku już na początku zabawy, ale atakować na ślepo to nie jest błąd, to czysta głupa, więc przede wszystkim Nomadzi MUSZĄ zainwestować we wszelkie badania związane z kontrwywiadem jak i na jednostki szpiegujące. Pomoże to również Nam uniknąć złośliwych podglądaczy i do obrony przed obcym wywiadem warto zaopatrzyć się w jak najwyższy poziom Kontrwywiadu. Do szpiegowania innych i łatwego omijania ich Kontrwywiadu przyda się rozbudowane Szpiegostwo. Jednak szansa na udaną misję szpiegującą zwiększa się również dzięki większej ilości wysłanych szpiegów, także nigdy nie może ich zabraknąć.

Obrona słaba, ale atakiem nadrabiają

Nomadzi pod względem obronnym są niezwykle słabi, bronić się mogą dużą liczebnością swoich armii bo słabe Twierdze nie ochronią ich przed większymi oblężeniami. Mocne Twierdze mają Imperianie, ale mają oni również mniejsze armie i jednostki znacznie wolniejsze od nomadzkich. Ważne jest, aby grając Nomadami od początku zbierać Honor, to właśnie dzięki niemu łatwiej Nam będzie obalać Twierdze przeciwnika.

Starajcie się atakować i unikajcie sytuacji, w których musicie się bronić!

Jedno mnie zasmuca u Nomadów, że pomimo wielkiej liczebności armii i sporej skuteczności podczas ataków, ich machiny oblężnicze są niczym w porównaniu do tych, które posiadają Imperianie. Z drugiej strony, jeśli przyjrzycie się jednostkom strzelającym to docenicie i dużą wartość jaką udowodnią w przyszłych walkach.

 

To Imperianie czy Nomadzi?

Czy wybierając Nomadów w grze Imperia Online postąpiliście dobrze? Myślę, że to zależy od stylu gry i tego czego tak naprawdę po niej oczekujecie. Jeśli nie pałacie miłością do częstych walk i plądrowań to zagrajcie Imperianami, a dla graczy którzy urodzili się z szabelką w dłoni Nomadzi są doskonałym wyborem.


Gry podobne