Jeśli zdecydowaliście się zagrać w H1Z1 to waszym pierwszym krokiem było tworzenie postaci i wciśnięcie przycisku „Play”. Potem okazuje się, że wasza postać znajduje się pośrodku „niczego”. Rozglądacie się i nie macie tak naprawdę zielonego pojęcia co robić dalej. Jeśli tak jest to trafiliście w dobre miejsce, w miejsce w którym zaczyna się wasza walka o przetrwanie.

Nasz dzisiejszy poradnik wyjaśni wam podstawy gry, pokaże wam jak przetrwać w niej pierwsze godziny i jak zachowywać się po wejściu w strefę opanowaną przez zombie, zwaną w grze „hot zone”. Gra znajduje się obecnie w fazie alpha, więc wiele z opisywanych poniżej rzeczy może się zmienić od teraz do czasu jej premiery. Jednak póki co rozsiądźcie się, zrelaksujcie i zapoznajcie się z naszym poradnikiem przetrwania w grze H1Z1.


Zrozumieć to co posiadamy

Zanim ruszymy na zwiedzanie świata gry to musimy zrozumieć czym jest nasz ekwipunek, jak działają znalezione w nim przedmioty. Wciskając na klawiaturze „I” możemy szybko otworzyć nasz inwentarz/plecak. Znajdziecie w nim kilka przedmiotów jakie twórcy gry dali wam na dobry początek, będzie tam latarka, koszulka i para spodni jak i też znajdziemy tu pasek i apteczkę. W H1Z1 przedmioty dzielimy na trzy kategorie: konsumowalne, nie konsumowalne i magazynowe.

Ekwipunek postaci w H1Z1

Pierwsze z wymienionych znikają nam tuż po ich użyciu, mowa tutaj o bandażach i tego typu przedmiotach. Drugie zaś, określone przeze mnie jako nie konsumowalne (non-consumable) to przedmioty, które nie znikają tuż po użyciu. Są one na stałe w naszym plecaku dopóki ich nie stracimy. Najlepszym przykładem takich przedmiotów są różnego rodzaju bronie.


Magazynowe (Storage) to przedmioty używane do przetrzymywania dwóch pozostałych rodzai przedmiotów, które wymieniłem wcześniej. Tutaj dobrym przykładem są choćby nasze spodnie.

W naszym inwentarzu znajdziemy także cztery paski z ikonkami przypisanymi do każdego z nich, które reprezentują ważne czynniki wpływające na nasze przetrwanie w tym wrogim dla wszelkiego życia świecie: Zdrowie, Stamina, Energia i Nawodnienie (Hydration).

Zdrowie (Health) mówi nam ile punktów obrażeń możemy otrzymać zanim zejdziemy z tego świata. Zazwyczaj na zdrowie wpłynąć mogą inni gracze, zombie i środowisko, które nas otacza, gdyż możemy się odwodnić czy powoli umierać z głody, w obu przypadkach pasek zdrowia powoli zaczyna się kurczyć samoczynnie.


Stamina określa nasze zdolności do krótkich biegów, to ważne zwłaszcza jeśli musimy nagle uciekać przed zombie czy wrogim graczem. Im dłużej biegniemy tym bardziej uszczupla się ów pasek, ale gdy się zatrzymamy to powoli zaczyna sam się uzupełniać.

Energia to wskaźnik głodu w H1Z1. I tak, możemy umrzeć z głodu, więc upewnijcie się, że pożywiacie się regularnie, aby ten pasek nigdy nie opustoszał.

Hydration mówi nam o naszym pragnieniu, ale nie pragnieniu miłości, chodzi o wodę. Jeśli nie pijemy jej wystarczająco dużo to pasek zaczyna się zmniejszać i możliwe jest odwodnienie naszego organizmu, co prowadzi w krótkim czasie do śmierci.

Głód i odwodnienie organizmu

Jedzenie i woda są niezbędnymi rzeczami jeśli chcemy przetrwać w grze. Ale nie zdobywamy tych rzeczy ot tak po prostu, jedno i drugie należy odnaleźć. Tym samym musimy być niemalże ciągle w ruchu, wybierać się na dzikie tereny, gdzie powinniśmy znaleźć mnóstwo jedzenia i wody.

Szybko znajdziecie krzaki pełne jagód, których zbieranie uszczupli nam nieco paski energii i hydration. Używając przycisku „E” na tych krzakach możemy zebrać jagody i umieścić je w swoim plecaku. Kliknięcie prawym klawiszem pozwoli nam otworzyć inne opcję jak „Jedzenie – Eat”. Jedząc odnawiamy energię jak i poziom nawodnienia. Z doświadczenia wiem, że jagody znajdziemy w całym świecie gry, więc przeżycie poza wszelką cywilizacją jest całkowicie możliwe.

Unikanie śmierci, czyli zombie, dzikie zwierzęta i gracze

Podczas gdy głód i odwodnienie ciągle zagrażają naszemu życiu to i zombie jak i przyroda czy inni gracze mogą być o wiele groźniejszymi przeciwnikami. Jednak pamiętajmy, że angażowanie się do czynnej walki z zombie i innymi graczami nie zawsze jest dobrym wyborem, czasem warto uciec i poczekać na inną, bardziej korzystną okazję, aby odgryźć się na przeciwnikach. Gra H1Z1 nie polega na walce, polega na strategicznym myśleniu, planowaniu, a jeśli robimy to dobrze to przeżyjemy do dnia następnego. Musicie mieć ciągle oczy szeroko otwarte, mieć się zawsze na baczności i wiedzieć co i z której strony czyha na wasze życie.

Użyj broni do walki z grupą zombie

Niekiedy spotkacie jednego zombiaka albo dwóch, wtedy łatwo sobie z nimi poradzicie, ale w większości wypadków zombie grasują całymi hordami i jeśli nas otoczą to bądźcie pewni, że nie wyjdziecie z tego żywi. Nigdy więc nie stójcie w miejscu, nie wyłączajcie dźwięku w grze, gdyż nawet mały pisk, niewielki ruch może was ostrzec przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Uważajcie również na przyrodę, która was otacza, gdyż dzikie zwierzęta, zwłaszcza te wygłodniałe, mogą być równie niebezpieczne jak zombie. Niekiedy nawet są groźniejsze od żywych trupów, gdyż poruszają się znacznie szybciej. Niekiedy jednak, jeśli spotkamy te niegroźne gatunki to warto użyć je jako źródło pożywienia, zapolować na nie, bo albo my zjemy je, albo one zjedzą nas.

Wilki zawsze atakują całymi stadami i ucieczka przed nimi jest niezmiernie trudna, gdyż zazwyczaj są znacznie od nas szybsi. Tym samym nigdy nie wybierajcie się poza miasto nieuzbrojeni, w sumie zawsze musicie trzymać broń w gotowości bo jak nie zwierzęta to zombie zechcą was dopaść. W miastach, w cywilizowanych strefach wilków raczej nie spotkacie, ale nie mówię, że na pewno bo niejednokrotnie widziałem je grasujące pomiędzy budynkami.

Rzadko spotkacie pojedynczego wilka

Tutaj ważne jest również odpowiednie nagłośnienie podczas gry, gdyż ciche szczekanie słyszane w oddali jest zapowiedzią zbliżającej się watahy wilków. Prócz nich możecie trafić na niedźwiedzie, na szczęście atakują one samotnie i nie występują stadnie. Jednakże jeden niedźwiedź jest na tyle silny, aby móc zrujnować nam cały dzień gry. W odróżnieniu do wilków, angażowanie się do walki z tą bestią zawsze praktycznie kończy się naszą śmiercią. Zalecam więc natychmiastową ucieczkę jeśli zobaczycie jednego, nawet niewielkiego niedźwiadka.

Na koniec opowiem o największym z wszystkich wymienionych zagrożeń w H1Z1, czyli o innych graczach. Doskonale sprawdza się tu powiedzenie „człowiek człowiekowi wilkiem”. I tutaj nie liczyłbym na przyjazne nastawienie innych graczy spotkanych w grze, tym samym zawsze traktujcie ich jako potencjalnych wrogów i nigdy in nie ufajcie. Inni gracze, podobnie jak my, są bezwzględni, cwani i nieprzewidywalni, ale to nie dziwne, każdy walczy o swoje przetrwanie. Podobnie jak my, każdy inny gracz może posiadać broń, więc są oni niebezpieczni także na większe odległości. Czasami nawet grupa graczy tworzy własny gang, który podróżując razem po świecie gry, grabi i zabija innych żywych ludzi, aby zabrać im wszystko co posiadają i przetrwać razem (podobnie jak stado wilków) kolejny dzień po apokalipsie.

Epilog

Jeśli przeczytaliście cały poradnik to gratuluje, znacie podstawy gry H1Z1, wiecie przed czym się chronić i na co uważać podczas zabawy. W kolejnych poradnikach postaram się szczegółowo omawiać ważniejsze problemy w grze, powiedzieć coś o polowaniu na zwierzęta, tworzeniu przedmiotów czy wiązaniu się w grupy z innymi graczami. Mam nadzieje, że dzisiejszy poradnik był przydatny, choć w niewielkiej części.


Gry podobne