Goblin Keeper to dynamiczna gra multiplayer o charakterze strategicznym od Gameforge (NosTale, Elsword), w której wcielamy się w rolę gderliwego władcy, który nie przebiera w środkach w dążeniu do światowej dominacji. Aby osiągnąć ten jakże skromny cel potrzebujmy armii złożonej z goblinów, orków i innych nikczemnych stworzeń.

Recenzja gry Goblin Keeper

Przejmujemy dowodzenie krok po kroku poczynając od stosunkowo niewielkiego miasta, które dzięki naszej determinacji rozrośnie się wkrótce do wielkiego imperium. Zaczynamy od podstawowych struktur, a także musimy postarać się, aby zatrudnić najlepszych generałów w okolicznej tawernie, ale nie wolno nam zapomnieć jak ważny jest dobry sejf (kryjówka) i miejscowe ośrodki szkoleniowe. Ponadto, aby zwiększać przyrost surowców będziemy rozbudowywali kopalnie. Surowce można także sprzedawać na czarnych rynku, ale równie dobrze można je składować na zapas, albo wytwarzać z nich różnego rodzaju przedmioty. Nie można również zapominać o ochronie naszego imperium przed pozbawionymi skrupułów szabrownikami.


Goblin Keeper 001

Początków trudne rozsterki

Każdy z naszych Kapitanów musi mieć obraną drogę postępu technologicznego, gdyż to właśnie badania będą prawdziwym sposobem na zwycięstwo w grze Goblin Keeper. Dzięki nim będziemy mogli posiadać większą armię, więcej agentów, dodatkowe budynki, a także damy nowe, bardziej przydatne umiejętności naszym dowódcom jak choćby przyzywanie niebezpiecznych stworzeń. Nasi Czarnoksiężnicy spędzą całe swoje życie na badaniu nowych rzeczy dla Nas w miejskiej bibliotece. Nigdy nie wolno lekceważyć znaczenia odpowiedniej technologii podczas pojedynków, to właśnie one mogą okazać się kluczowym elementem w odpowiednim czasie – to one przeważają szalę zwycięstwa na naszą korzyść.

Oczywiście nie warto przeznaczać wszystkich swoich środków tylko na badania, bo armią także musi być z czegoś utrzymywana. Wyślemy więc swoje armie na przeróżnego rodzaju rajdy w grze Goblin Keeper, zarówno zaatakujemy małe wsie, które nie szczycą się obroną jak i uzbrojone fortece. Ale Ci najlepsi z najlepszych połakomią się na pewno na najazdy okolicznych lordów. Jednak to co na początku wydawało się niewinnym atakiem w calach testowych może być później przyczyną wielkiej wojny i wtedy musimy być przygotowani na każdą ewentualność.

Goblin Keeper 004

Nasza armia skryta w lochach

Jak wspomniałem już na początku nasze lochy będą wypełnione różnego rodzaju stworami, to będzie nasza armia, pełna szatańskich istot. Przeszkolimy je i wykorzystamy za każdym razem ich specjalne umiejętności. Do tego przyda się tęga głowa i chociażby znikome umiejętności strategicznego myślenia. Dodatkowo jeśli dobrze poszukamy to możemy odszukać przerażającego smoka czy też niespokojne duchy, przed którymi nawet najbardziej odważni władcy zatrzęsą portkami. Ostatecznym celem w Goblin Keeper jest dominacja nad światem, zniszczenie wszystkich przeciwników i posiadanie najbardziej przerażających lochów w całym świecie gry.

Nasz początkowy loch będzie dość mizerny, ale za to zupełnie niewidoczny dla innych graczy. Problem jest tylko taki, że żyją tam słabe elfy, ale i na początek to wystarczy. Jak sami widzicie na starcie będziemy mieli spokój, zero ataków bo na co? W tej sytuacji dobrze jest poznać wszystkie systemy rządzące grą, wykonywać początkowe zadania zarabiając przy tym gotówkę no i zdobywając surowce i przedmioty. Powoli będziemy się rozbudowywać, aby na koniec wyjść z cienia i pokazać innym władcom na co nas stać.


Goblin Keeper 003

Co bestia to obyczaj!

Posiadane przez nas bestie w grze Goblin Keeper zostały podzielone tutaj na różnego rodzaju kategorię i to od nich zależy przeznaczenie każdej istoty. Orki i Ogry zostały zaliczone do kategorii Obrońców, takie typowe tanki, zniosą dużo, ale i przyłożyć porządnie potrafią. Balrogi i Mroczne Elfy będą w typowej grupie DPS (damage per second) , która skupia się na zadaniu jak największych obrażeń przeciwnikowi. Mroczne Kapłanki Efów i Łotry/Złodzieje wspomogą nas swoimi buffami podczas walk. Jednak podczas walk liczy się także wiele innych elementów, które poznacie, a których nie ma sensu tutaj opisywać, gdyż nie piszemy poradników, a recenzje/opisy gier. Zwróćcie uwagę na morale jednostek i możliwości stawania się niewidocznym dla wroga.

Nie ma co się bać tego, że nie załapcie co robić, gdzie i jak bo na samym starcie przywita nas tutorial, choć zrobiony został jak dla kompletnych debili to bez niego niektóre rzeczy ciężko by było odnaleźć podczas dalszej zabawy. Wszystko głównie składa się z podpowiedzi w postaci okienek pop-up, a także zestawu zadań, które nauczą nas podstawowych czynności. Za każde zadanie otrzymamy złoto, żelazo i inne cenne przedmioty no i oczywiście punkty doświadczenia.

Goblin Keeper 002

Nie chcecie dążyć do tego sami? Można zawsze odnaleźć sprzymierzeńców, którzy w każdej sytuacji staną za nami murem i ruszą do walki ramie w ramie.

Podsumowanie recenzji

Gra Goblin Keeper może i wyglądem przypomina inne gry strategiczne to już za sam pomysł, za klimat jaki utrzymywany jest podczas rozgrywki warto ją docenić i przetestować chociażby. Grafika ma swoje wady i mogłaby być lepsza, ale jak dla mnie jest na znośnym poziomie. O dziwo spotkałem małą ilość dzieci, takich realnych trollów co jeszcze bardziej przekonało mnie do ukrytej wartości omawianej produkcji.

Surowce i kopalnie w Goblin Keeper

Wiele pytań może się nasuwać podczas gry w Goblin Keeper i dużo osób pyta mnie o surowce i kopalnie, więc postanowiłem przygotować niewielki poradnik na ten temat, który mam nadzieje, będzie dla Was przydatny w każdej sytuacji. Oczywiście jeśli Wam w czymś pomogłem to zapraszam do polubienie naszego fanpage na Facebooku i jeśli macie jakieś uwagi czekam na komentarze.

Jak zdobyć skórę, gdzie się ją produkuje?

Skóry nie można wyprodukować w lochach, można ją zdobyć poprzez najazdy na osady, broniąc się podczas najazdów NPC czy kupując ją na regionalnym targu.

Moja kopalnia nie działa, dlaczego?

Aby kopalnia mogła produkować surowce potrzebujemy trzech rzeczy: musi być aktywna, potrzebujemy co najmniej jednego Goblina w lochu i i miejsce przy kopalni powinno zajmować co najmniej 3 pola, gdzie surowce mogą być składowane.

Czemu nie można aktywować danej kopalni?

Każdy surowiec musi być wcześniej zbadany, aby móc go wydobywać. Pola z surowcami muszą mieć połączenie ze skarbcem.

Czy meble zbierają surowce?

Nie

Jak wiele stosów możemy maksymalnie trzymać?

Zależy to od surowca i od badań i normalnym limitem jest 100, ale złoto ma dwa razy tyle.

Co się stanie jak nie zbiorę stosów z surowcami?

Nic, kopalnia przestanie pracować. Jeśli brakuje pól na jego składowanie to koniec pracy do czasu, aż je pozbieramy.

Co się stanie jak u znajomego kliknę na stos surowców?

Zbierzesz je za znajomego i nic z tego dla siebie nie będziesz miał oprócz jego ewentualnej wdzięczności.

Czy mogę wysłać w tym samym czasie więcej niż jedną ekspedycję goblinów do kopalni?

Nie, tylko jedną.

Kupiłem surowce na rynku i nie widzę ich w magazynie, dlaczego?

Po transakcji zakupu wysyłamy gobliny do sprzedawcy i musimy odczekać czas podróży jaki im zajmie do niego i z powrotem zanim otrzymamy zakupiony towar.

Wysłałem Goblina na ekspedycję po surowce i zaznaczyłem opcję 600. Dlaczego zniknęło mi dwóch goblinów, a nie jeden?

Jeden goblin może unieść 500 sztuk towaru, wpisując ilość większą niż 500 wysyłamy automatycznie kolejnych goblinów.

Lista nagród na każdym poziomie!

Często padają pytania na naszej stronie o listę nagród na każdym poziomie jakie można otrzymać grając w przeglądarkową grę Goblin Keeper. Buszując po necie odnalazłem dla Was takie zestawienie obejmujące rozwój postaci aż do 100-ego poziomu. Mam szczerą nadzieje, że ów spis nagród za zadania przyda się choćby jednej osobie, oczywiście zachęcam do oceniania artykułu, aby każdy kto pracuje w redakcji wiedział, że pracujemy dla Was, graczy.

Poziom 2 – Dostajemy 6 dodatkowych płytek (pól) we wszystkich lochach.
Poziom 3 – Dostajemy 1 dodatkowego Goblina we wszystkich lochach.
Poziom 4.- Dostajemy 5 dodatkowych płytek (pól) we wszystkich lochach.
Poziom 5.- Dostajemy 1 dodatkowego Goblina we wszystkich lochach.
Poziom 6.- Pozwala na 1 dodatkowe Stworzenie we wszystkich lochach.
Poziom 7 – Dostajemy 5 dodatkowych płytek (pól) we wszystkich lochach.
Poziom 8.- Pozwala na 1 dodatkowe Stworzenie we wszystkich lochach.
Poziom 9.- Dostajemy 2 dodatkowe płytki (pola) w wszystkich lochach.
Poziom 10. – drugi Slot lochu jest odblokowany, Umiejętność dołączenia do sojuszu
Możemy przyjąć zaproszenie do przymierza lub poprosić o członkostwo.
Poziom 11. – Dostajemy 2 dodatkowe płytki (pola), Trzeci slot lochu jest odblokowany (Na razie nie występuje w polskiej wersji*)
Poziom 12. – Dostajemy dodatkowy slot na atak. Można teraz wysłać 2 ataki jednocześnie z jednego lochu.
Poziom 13. – Pozwala na 1 dodatkowe Stworzenie we wszystkich lochach.
Poziom 14. – Możemy założyć przemierze.
Poziom 15. – Możliwość Wspierania lochu innych graczy.
Poziom 16. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 17. – +1 Raid
Poziom 18. – Pozwala na 1 dodatkową Pułapkę we wszystkich lochach.
Poziom 19. – Dostajemy 2 dodatkowe płytki (pola) we wszystkich lochach.
Poziom 20. – 3ci Slot lochu jest teraz dostępny.

Poziom 21. – 4ty Slot lochu staje się odblokowany.

Poziom 22. – Dostajemy 2 dodatkowe płytki w wszystkich lochach.
Poziom 23. – +1 Dodatkowy atak. Można teraz wysłać 3 ataki jednocześnie z jednego lochu.
Poziom 24. – Dostajemy 1 dodatkowego Goblina we wszystkich lochach.
Poziom 25. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie
Poziom 26. – Pozwala na 1 dodatkowe Stworzenie we wszystkich lochach
Poziom 27. – +1 Maksymalna Pułapka.
Poziom 28. – Dostajemy 2 dodatkowe płytki we wszystkich lochach.
Poziom 29. – Możliwość transferu Stworzeń do innego lochu.
Poziom 30. – 4ty Slot lochu jest odblokowany.
Poziom 31. – Pozwala na 1 dodatkowe Stworzenie we wszystkich lochach.
– Odblokowujemy 5ty slot na loch.
Poziom 32. – Dostajemy 2 dodatkowe płytki we wszystkich lochach.
Poziom 33. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie
Poziom 34. – Z zakładki lochy władcy można wybrać loch, w którym zbierze nam wszystkie surowce z ziemi. Nie zbierze jedynie prezentów i skrzyń.
Poziom 35. – Dostajemy 2 dodatkowe płytki we wszystkich lochach.
Poziom 36. – +1 Goblin we wszystkich lochach.
Poziom 37. – +1 Maksymalna Pułapka.
Poziom 38. – Dodaje 2 dodatkowe płytki we wszystkich lochach.
Poziom 39. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 40. – 5ty Slot lochu jest teraz dostępny.
Poziom 41. – +2 płytki we wszystkich lochach .6ty Slot lochu odblokowany.
Poziom 42. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 43. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 44. – Dostajemy 2 płytki.
Poziom 45. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 46. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 47. – Dostajemy 2 płytki.
Poziom 48. – +1 Maksymalna Pułapka.
Poziom 49. – +1 Raid, teraz można 3.
Poziom 50. – 6ty slot lochu odblokowany.
Poziom 51. – 2 płytki i 7dmy slot lochu.
Poziom 52. – +1 Dodatkowy atak, można teraz wysłać 4 ataki jednocześnie z jednego lochu.
Poziom 53. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 54. – +1 Goblin we wszystkich lochach.
Poziom 55. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 56. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 57. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 58. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 59. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 60. – 7my slot lochu został odblokowany.
Poziom 61. – 8smy slot lochu odblokowany.
Poziom 62. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 63. – +1 Maksymalna Pułapka.
Poziom 64. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 65. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 66. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 67. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 68. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 69. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 70. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 71. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 72. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 73. – +1 Maksymalna Pułapka.
Poziom 74. – +1 Dodatkowy atak.
Poziom 75. – 8y slot lochu jeśli jeszcze nie został zakupiony.
Poziom 76. – +1 Raid,9ty slot odblokowany.
Poziom 77, – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 78. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 79. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 80. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 81. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 82. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 83. – +1 Maksymalna Pułapka.
Poziom 84. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 85. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 86. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 87. – +1 Dodatkowy atak.
Poziom 88. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 89. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 90. – 9 slot lochu jeśli jeszcze nie został zakupiony.
Poziom 91. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 92. – +1 Maksymalna Pułapka.
Poziom 93. – +1 Raid.
Poziom 94. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 95. – +1 atak.
Poziom 96. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.
Poziom 97. – +1 raid.
Poziom 98. – +1 Dodatkowy atak.
Poziom 99. – +1 Dodatkowy atak.
Poziom 100. – Obecnie nie ma nagrody na tym poziomie.

Złodziej i Speluna

Niniejszy poradnik opisuje zagadnienia związane ze złodziejami, szpiegowaniem i rozbudową speluny w grze Goblin Keeper. Dzięki krótkim pytaniom i odpowiedziom daje Wam dostęp do najważniejszych informacji dotyczących gry, które mam nadzieje pomogą Wam bardziej zrozumieć złożoną mechanikę odpowiedzialną za elementy szpiegostwa w grze. Speluna jest o tyle ciekawym budynkiem, że jego rozbudowa, czy dostawienie w środku mebli nie tylko wpływa na estetykę, ale również dodaje cenne, darmowe bonusy do całej rozgrywki.

Jakie zdolności posiada złodziej w Goblin Keeper?

 • Cios w plecy
 • Rozbrajanie pułapek
 • Ukrycie
 • Wykrywanie ukrytych

Jakie należy spełnić wymagania by zdobyć złodzieja?

Z technologi należy zbadać „Na tropie” i rozbudować Spelunę na poziom 3. Z mebli musimy posiadać drzwi zapadowe.

Co dają kolejne poziomy?

Na każdym kolejnym poziomie zwiększają się parametry złodzieja o 80pkt do życia, +4 do obrażeń jak i obciążenia zwiększane są o 25 punkcików.

Kogo atakują złodzieje?

Najczęściej atakują jednostki pomocnicze takie jak klerycy czy magowie. Jest to skuteczne rozwiązanie, gdyż maja oni stosunkowo niewielką ilość życia, a swoimi czarami z odległości potrafią nieźle nabroić w trakcie walki.

Co jeśli szpiegowanie się powiedzie?

Dostaniemy raport odnośnie szpiegowanego lochu z jego pełnym planem, a przeciwnik nie dowie się o całej sytuacji.

Co jeśli szpiegowanie się nie powiedzie?

No to wtedy przeciwnik dowie się o naszych działaniach przeciwko niemu, będzie zapewne próbował uciec, ale to czym mu się uda zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od poziomu złodzieja.

Co robi złodziej podczas szpiegowania?

W zależności od posiadanego poziomu może on rozbrajać pułapki na drodze do skarbca. Jednak im wyższy poziom pułapek tym wyższy musi być poziom złodzieja, aby ją skutecznie rozbroić. Dodatkowo złodziej zbiera wszelkie informacje o lochu przeciwnika i przy udanym szpiegowaniu przynosi je Nam.

Jak zrobić, aby przeciwnik nie wykrył Naszego złodzieja?

Zdobywać wyższe poziomy złodzieja. Pamiętając też zasadę, że im jest on większy od poziomu stworzenia w lochu przeciwnika, które odpowiada za wykrycie szpiega, tym większe szanse na niewykryty zwiad. Jednak bez względu na poziom stworzenia wykrywającego złodziei ma ono podstawową umiejętność ich wykrywania (szansę na wykrycie) w wysokości 2%.

Czy zamaskowany złodziej może zostać wykryty?

Nie, na pewno nie przez specjalne stworzenie w lochu przeciwnika. Jego wykrycie zależy od tego czy aktywuje on pułapkę alarmową czy nie.

Dlaczego nie mogę szkolić złodziei powyżej 10 poziomu?

Potrzebujesz do tego umieścić w Spelunie tzw. Ciemny Kąt.

Jaki typ obrażeń zadaje złodziej w Goblin Keeper?

Truje swoją trucizną

Na co jest odporny?

Na trucizny, zmniejsza ich działanie o 50% i na ogień, którego efekty obniża o 25%.

Jakie jednostki wykrywają złodzieja?

W lochach zostanie wykryty przez Mroczne Elfy, albo Gońców Leśnych. Przy atakowaniu na powierzchni wykrywają złodziei w osadach Łotrowie.

Czym jest Speluna?

Jest to miejsce, w którym żyją Złodzieje, ale także tam pożywiają się niemalże wszystkich stworzenia z Naszych lochów.

Gdzie najlepiej umieścić Spelunę w Goblin Keeper?

Miejsce w pobliżu wejścia jest idealnym miejscem na Spelunę, gdyż pozwoli nam to szybciej wykrywać ewentualnych najeźdźców.

Po co są meble w spelunie?

Zwiększamy nimi zadowolenie co pozwoli szybciej stworzeniom odzyskiwać życie.

Czy warto rozbudowywać spelunę?

Tak, już na trzecim poziomie możemy zbudować dzięki niej posterunek.

Jakie są wymagania do budowy speluny?

Speluna nie ma żadnych wymagań.

Jakie są bonusy i wzmocnienia dzięki spelunie?

 • Bonus za pole: +20 Maks. dostępne miejsce w składzie, +5% Bonus składowania, +10 Ilość zabezpieczona przed grabieżą.
 • Bonus za pole(Poziom 2+): +1% Maksymalne Zadowolenie Złodziei.
 • Bonus za pole(Poziom 4+): +1% Dostrzeganie Złodziei, +1% Obrona Złodziei.

Jak zwiększyć bonus składowy?

Stawiając w spelunie następujące meble:

 • Beczka – +25% Bonus składowy
 • Beczki – +50% Bonus składowy
 • Duża Beczka – +100% Bonus składowy

Jak zabezpieczać się przed grabieżami?

Stawiając w spelunie następujące meble:

 • Ciemny Kąt – +500 Ilość zabezpieczona przed grabieżcami, Maksymalny poziom treningu: +20 Złodziej
 • Mroczna Alkowa – +1000 Ilość zabezpieczona przed grabieżcami, Maksymalny poziom treningu: +40 Złodziej

Jak zwiększyć zadowolenie?

Stawiając w spelunie następujące meble:

 • Rożen – +5% Wszystkie stworzenia maksymalne zadowolenie
 • Komnata Tląca – +10% Wszystkie stworzenia maksymalne zadowolenie
 • Gorący Piec – +15% Wszystkie stworzenia maksymalne zadowolenie

Jak przyśpieszyć uzdrawianie jednostek/stworzeń?

Stawiając w spelunie następujące meble:

 • Stół Jadalny – +5% stopień uzdrawiania wszystkich stworzeń
 • Ozdobiony Stół Jadalny – +10% stopień uzdrawiania wszystkich stworzeń
 • Runiczny Stół Jadalny – +15% stopień uzdrawiania wszystkich stworzeń

Badania i Biblioteka

W tym poradniku dowiecie się więcej o działaniu i funkcjach jakie pełni w Goblin Keeper Biblioteka. Ściśle powiązanym tematem z biblioteką są badania i technologię, a także Warlocki, które pomagają w zdobywaniu punktów badań. Oczywiście zaleca się, aby już od pierwszych minut gry zaczynać rozbudowę bibliotek jak i szkolenie odpowiedniej ilości Warlocków. Na czym to wszystko polega wyjaśni Wam seria pytań i odpowiedzi w postaci FAQ, który przygotowałem dla wszystkich początkujących jak i zaawansowanych graczy.

Od czego zależy szybkość wykonania badań?

Szybkość badań zależy od 7 czynników:

 • Ilość Warlock’ów obecnie badających.
 • Poziom Warlock’a (wyższy poziom Warlock’a produkuje więcej badań)
 • Liczba pól Biblioteki: każde pole zwiększa tempo badań o 0.5%.
 • Liczba Regałów na książki, Stabilnych Regałów na Książki, i Ozdobionych Regałów na książki w Bibliotece.
 • Zadowolenie i wydajność Warlocków: wydajność można poprawić poprzez Szokowanie Warlocków.
 • Obecność Poganiacza (+2% na każdą wartość aktywności poganiacza).
 • Zakupienie +25% badań ze Sklepu.

Jak mogę mieć więcej Warlocków/badaczy w bibliotece?

Musimy rozbudowywać bibliotekę. Im wyższy jej poziom tym więcej Warlocków może w niej przeprowadzać badania.

 • Poziom 1 Biblioteki przyjmie 1 Warlocka
 • Poziom 2 Biblioteki przyjmie 2 Warlocki
 • Poziom 3 Biblioteki przyjmie 3 Warlocki
 • Poziom 4 Biblioteki przyjmie 5 Warlocków
 • Poziom 5 Biblioteki przyjmie 8 Warlocków

Jeśli posiadam więcej Warlocków niż pomieści biblioteka to jak liczony jest bonus?

W przypadku, gdy Nasz loch ma więcej Warlocków niż potrafi pomieścić aktualny poziom bibilioteki to brane są tylko te pod uwagę o najniższych poziomach. Dla przykładu mamy rozbudowaną bibliotekę na trzeci poziom, więc pomieści 3 Warlocki, a my ich mamy 5, z czego trzech ma 10 poziom, a pozostałe mają poziomy kolejno 5 i 4. Badania wtedy naliczane są z Warlocków o 4 i 5 poziomie i dodatkowo brany jest jeden z 10 poziomem.

Pozostałe dwa zmniejszą poniekąd samą częstotliwość badań.

Czy licze biorą udział w badaniach?

Tak!

Jakie są wymagania do budowy biblioteki?

Nie ma wymagań.

Jakie meble można mieć w biliotece?

 • Ogrzewająca Czara Ognia
 • Regał na książki
 • Piec Skaleni
 • Czara Ognia z Kamienia Księżycowego
 • Ozdobiony Regał na książki
 • Spokojny Kącik
 • Cichy Zakątek
 • Odosobnione Miejsce
 • Stabilny Regał na Książki

Co daje Ogrzewająca Czara Ognia?

Zwiększa wielkość stosu o 25%

Co daje Regał na książki?

Zwiększa szybkość badania wszystkich technologi o 5%

Co daje Piec Skaleni?

Zwiększa wielkość stosu o 100%

Co daje Czara Ognia z Kamienia Księżycowego?

Zwiększa wielkość stosu o 50%

Co daje Ozdobiony Regał na książki?

Zwiększa szybkość badania wszystkich technologi o 15%

Co daje Spokojny Kącik?

Maksymalny poziom treningu: +40 Warlock

Co daje Cichy Zakątek?

Maksymalny poziom treningu: +10 Warlock

Co daje Odosobnione Miejsce?

Maksymalny poziom treningu: +60 Warlock

Co daje Stabilny Regał na Książki?

Zwiększa szybkość badania wszystkich technologi o 10%

Jak przyśpieszać badania?

 • Rozbuduj bibliotekę
 • Zwiększaj poziomy Warlocków
 • Użyj liczy
 • Zbuduj Stabilny Regał na Książki w bibliotece.

Gdzie gromadzone są badania?

W wolnych miejscach, wolnych od mebli w Bibliotece w formie płytek.

Jak zbierać punkty badań?

Mieć tyle Warlocków ile pozwala pomieścić Bibliotek.

Po co jest Warlock?

Warlock zbiera punkty badań w Bibliotece, nie uczestniczy w walce czy obronie lochu. Może oczywiście, ale to ostateczność.

Na co wpływa poziom Warlocków?

Ich wyższy poziom wpływa na tempo przyrostu punktów badań.

Jakie są zalety Warlocka?

 • Dostępny od początku
 • Niesamowite obrażenia w walce na dystans
 • Bardzo mocny w grupie
 • Obrażenia przyzwoicie rosną podczas treningu

Jakie są wady Warlocka?

 • Powinien walczyć tylko wtedy gdy to absolutnie konieczne (obrona lochu)
 • Zasięg obrażeń jest niewielki
 • Ginie po prawie każdym ciosie (mało życia)
 • Niesamowicie wolny na mapie świata

Ile mebli jednego rodzaju można postawić w Bibliotece?

Do woli, póki wystarczy na nie miejsca.

Na co odporny jest Warlock?

 • Elektryczność 50%
 • Magiczne 25%

Jakie obrażenia zadaje Warlock?

Choroba
Spis Badań i Technologi w Goblin Keeper:

Technologie Badania (Plik do pobrania)

Stworzenia w grze

Tym razem postanowiłem napisać niewielki poradnik dotyczący najczęstszych pytań odnośnie stworzeń w grze Goblin Keeper. Mam nadzieje, że choć po części będzie to dla Was jakąś pomocą chociażby w pierwszych etapach zabawy. Polecam zapoznać się z każdym pytaniem jak i odpowiedzią. Jeśli macie jakieś uwagi to czekam na Wasze komentarze.

Co się stanie jeśli stworzenia giną w walce?

Musimy je ożywić.

Co się stanie z moim potworem jeśli usunę jego leże/łóżko?

Zacznie tracić zadowolenie i wydajność, a po pewnym czasie zastrajkuje.

Co się stanie jeśli skończy mi się złoto i żarło?

Stworzenia zaczną tracić zadowolenie i wydajność i zastrajkują.

Stworzenia strajkują mimo że zadowolenie jest powyżej zera?

Jak już się zaczął strajk to trwa dopóki zadowolenie nie osiągnie poziomu równego co najmniej 100.

Jak się bronić przed złodziejami?

Niektóre jednostki takie jak Mroczny Elf i inne potrafią wcześniej wykryć złodzieja. Również możemy zakładać pułapki, jeśli taki gagatek w nie wpadnie to zostanie ujawniony.

Czy muszę w każdym lochu budować poligon/plac treningowy, aby trenować jednostki? Nie mogę tego robić tylko w głównym lochu?

Niekoniecznie, przecież jednostki można transferować pomiędzy lochami, ale pamiętajcie, że do tego potrzebujecie Ośrodka Treningowego, aby trenować jednostki z niższego tier’u do poziomu 100. Po tym potrzebujemy Areny i Komnaty Czarów.

Jest jakiś sposób, aby transferować stworzenia pomiędzy lochami?

W Górnym Świecie nad danym lochem klikamy myszką i wybieramy opcję transferu, po czym zaznaczamy jednostkę i loch docelowy. Stworzenie zostanie przeniesione wraz ze swoim łóżkiem.

Jak trenować stworzenia powyżej 10 poziomu?

Istnieją różne meble specjalnie dla każdego stworzenia w grze, które zwiększają jego maksymalny poziom. Przykładowo Cichy Zakątek dodaje +20 poziomów dla Warlocka, czyli będziemy mogli go szkolić do 30 lvl. Oczywiście mebli możemy stawiać po kilka sztuk, więc już przy dwóch Cichych Zakątkach będziemy mogli trenować Warlocka do 50 poziomu.

1. Po co mi drugi loch w Goblin Keeper? I kiedy mogą go mieć?

Aby posiadać drugi loch musimy mieć co najmniej 10 poziom i badania Kontrola Podziemia z technologi Mistrz Władzy i ukończyć zadania Zemsta przeciwko Nemezis. Możemy wybierać dowolny loch niekoniecznie w Naszej okolicy, ale Serce Góry może być przejęte jedynie wtedy, gdy nasze badania są na wysokim poziomie.

2. Jak wiele lochów mogę posiadać?

Możesz przejąć kontrolę nad ośmioma lochami. Jednak aby to osiągnąć musisz zebrać całkiem sporą ilość doświadczenia i co pewien czas odblokowywany będzie kolejny loch do zdobycia.

3. Skończyłem wszystkie zadania, więc jak zdobywać doświadczenie?

Po poziomie 10 doświadczenie przyrasta Nam o określoną ilość co godzinę. Dodatkowy boost do otrzymanego doświadczenia da Nam Skarbiec.

4. Mogę porzucić startowy/główny loch?

Nie.

5. Co się stanie z surowcami wysłanymi do lochu jeśli nie będzie w nim dostatecznie dużo miejsca?

Gobliny zostawią tyle ile się zmieści, a resztę przyniosą do domu.

6. Jeśli znajdę lepszy loch czy mogę porzucić ten przejęty wcześniej? Jak to zrobić?

Przejdź do widoku góry tego lochu, który chcesz porzucić, zaznacz go i pojawi się przycisk 'X’. Jednak aby porzucić loch wszelkie w nim pracę muszą zostać zakończone. Jednym słowem nie mogą z niego wychodzić żadne ekspedycje, ataki itp. Powinniście i MUSICIE przenieść wszystko co się da do innych lochów, mówię tutaj o meblach, surowcach czy jednostkach. Po porzuceniu starego lochu możemy przejmować nowy, okupować i wstawić wszystkie meble ze starego do nowego.

7. Podobno po zbadaniu Zwycięska Uczta można przejmować lochy innych graczy?

Niestety obecnie można przejąć jedynie nieaktywne lochy (nieaktywnych graczy) oprócz głównego. Do tego potrzebna jest specjalna jednostka – Pionier, który musi iść z nacierającymi wojskami. Podobnie jak w przypadku grabieży, przejmowanie lochów nie może być inicjowane z lochu startowego.

Wydajność i zadowolenie

Każde stworzenie w Goblin Keeper posiada domyślnie wartość Zadowolenia równą 100. Oczywiście możemy ją zwiększyć dzięki specjalnym bonusom jakie dają nam dodatkowe pola pomieszczeń. Przykładowo już rozbudowa Pieczary Snu na poziom drugi zwiększa wartość Zadowolenia o 1 punkt. Możemy również zwiększać je dzięki umieszczaniu specjalnych mebli. Niestety wartość tego wskaźnika samoczynnie się obniża w każdy tzw. Dzień Wypłaty o ile Naszym stworzeniom nie zostanie dostarczona odpowiednia ilość złota czy też żarła. Te surowce pobierane są automatycznie, ale czasami w Naszych skarbcach może ich po prostu zabraknąć, wtedy Zadowolenie spadnie do zera.

Co jeśli w grze Zadowolenie jest równe 0?

Sprawa jest prosta, rozpocznie się tzw. strajk i tym samym nic w lochu nie będzie ani produkowane, ani posiadane stworzenia nie wezmą udziały w dalszych czynnościach wojennych. Sytuacja taka utrzyma się do momentu kiedy Zadowolenie nie osiągnie co najmniej poziomu 100.

Jak dowiem się o strajku?

Dostaniesz komunikat po wejściu do lochu.

Jak rozpoznać strajkujące stworzenia?

Zobaczymy nad ich głowami specjalne ikonki.

Dlaczego zadowolenie może się obniżyć?

Przez Dzień Wypłaty, gdy brakuje surowców, albo poprzez Szok.

Czym jest Szokowanie?

Szokowanie zwiększa wydajność pracujących stworzeń aż do 200%, ale trzeba z tym uważać bo szokowanie obniża poziom zadowolenia co może prowadzić do strajku.

Kiedy mogę korzystać z Szokowania w Goblin Keeper?

Po wykonaniu dwóch badań opcja będzie dostępna, są to: Praca Przymusowa i Bezlitosna Harówka.

Co zwiększa Bezlitosna Harówka?

Zwiększa efekt Szokowania od 5% do 10%.

Czym jest Dzień Wypłaty?

Jest to stałe, cogodzinne wynagrodzenie dla posiadanych w lochu stworzeń za ich ciężką prace.

Skąd pobierane są surowce na wypłaty?

Ze skarbca danego lochu, czyli loch A nie może wypłacać pracownikom w lochu B.

Czy wszystkie stworzenia pobierają wypłatę?

Prawie wszystkie z wyjątkiem Goblina.

Jakie stworzenie jest najdroższe w utrzymaniu?

Arcydiabeł.

Jakie stworzenie jest najtańsze w utrzymaniu?

Goblin, nic nie potrzebuje.

Na co wpływa wypłata?

 • Stworzenie straci część Zadowolenia, jeśli w lochu nie będzie dla niego wypłaty.
 • Odzyskanie życia jeśli wypłata nastąpi.
 • Jeśli stworzenia były Szokowane, stracą wtedy część wydajności.
 • Jeśli wypłata zostały wypłacona w całości, stworzenie odzyska 5% maksymalnego zadowolenia.

Jak odnowić Zadowolenie?

Jeśli zostanie wypłacona godzinna pensja to wróci stworzeniu 5% podstawy zadowolenia (100).

Wydajność w Goblin Keeper

Podobnie jak to było z Zadowoleniem tak i Wydajność w Goblin Keeper domyślnie jest na poziomie 100. Jeśli już uda Nam się wynaleźć technologię Praca Przymusowa to Wydajność może zostać zwiększona poprzez Szokowanie jednostek. Maksymalna wartość to 200%. Oczywiście Goblin może zostać poddawany szokowaniu nie ponosząc przy tym żadnych negatywnych skutków, ale i tak działania tego typu na tej jednostce nie przyniosą żadnych efektów. Wszystkie inne stworzenia mogą być Szokowane w celu poprawy wydajności, nawet Warlcoki w Bibliotece. Przykładowo zwiększenie wydajności o 25% zwiększa prędkość odkrywania badań o 25% jak i siłę bojową podczas walki, czyli +25% do obrażeń. Jednak po każdym szokowaniu zmniejsza się zadowolenie/szczęście stworzenia i straci 10 punktów tego wskaźnika, ale w zamian dostaniemy +5% do wydajności. Jeśli stworzenia mają mniej niż 10 punktów Szczęścia/Zadowolenia to dalsze szokowanie nie przyniesie żadnych efektów oprócz dźwiękowych. Badając technologię Belitosna Harówka zwiększamy za każdym procent wydajności do 10% przy szokowaniu.

Jednak bonusy do Wydajności są czasowe i za każdym Dniem Wypłaty – co godzinę – jeśli mamy wskaźnik mniejszy bądź równy 100 to zmniejsza się on o 5%, jeśli jest większy niż 100 to o 1 wartości nadwyżki.

Przykładowo jeśli mamy 140% Wydajności to przy wypłacie spada ona o 1 z 40%, czyli o 10% – tym samym zostaje Nam 130%. Jednak na poziomie 123% i niżej tracimy już zawsze 5% wydajności.

Jak w wielu grach punkty doświadczenia w Goblin Keeper pozwalają Nam zdobywać kolejne poziomy jak i odznaczenia. PD zdobywamy głównie jako nagrodę po wykonaniu zadań jak i również w miarę upływu czasu dostajemy ich nieco wprost z automatu. Kiedy zdobywamy ich dostatecznie dużo to awansujemy na kolejny poziom. Co dziesięć poziomów dostajemy możliwość okupywania/przejęcia/posiadania kolejnego lochu.

Goblin Keeper 002

Jak zdobywać szybciej doświadczenie w Goblin Keeper?

Znamy na chwilę obecną dwa, potwierdzone sposoby na zdobywania XP:

 • Wykonywanie zadań: I jest to główne źródło pozyskiwanego doświadczenia. Z podstawowych zadań może i nie otrzymamy go za wiele, ale już w finalnych misjach mogą to być kwoty dziesięciokrotnie większe.
 • Godzinny przyrost XP: Jak tylko zdobędziemy dziesiąty poziom w Goblin Keeper to zaczniemy regularnie otrzymywać pewną ilość doświadczenia co godzinę. Ilość doświadczenia jakie dostaniemy zależy od Naszego poziomu pomieszczeń. Każdy pokój o poziomie równym dwa, albo i wyżej generuje pewną ilość punktów XP co godzinę. Technologia Wpływ Mistrza zwiększa zdobywane doświadczenie o 1%. Więc jeśli w ciągu godziny dostaniemy 100XP to z bonusem będzie to 101XP – wiem, śmieszna ilość.

Ciekawostka: Doświadczenie w grze jakie zdobywamy regularnie co godzinę nie jest tak naprawdę wypłacane co godzinę, ale co krótszy okres czas w ratach. Przykładowo jeśli dostajemy regularnie 4XP/h to tak naprawdę na Nasze konto wpływa 1pkt co 15 minut. Doświadczenie jest wypłacane po jednym punkcie, wzór może wyglądać następująco:

(1/(ilość godzinnego doświadczenia))*60 minut = Co ile czasu dostanę 1 punkt doświadczenia.

Wyliczenie przykładowe:

(1/10xp)*60=6min – także co każde 6 minut otrzymamy jeden punkt doświadczenia.


Gry podobne