Podobnie jak w wielu innych grach strategicznych, także i w Game of Thrones Winter is Coming zasadniczym pytaniem staje się „jak nie zostać farmą dla innych?”. Farmą może zostać każdy, każdy kto trafi na silniejszego od siebie, ale musimy najpierw zrozumieć czym kieruje się atakujący, aby móc zminimalizować możliwość zostania farmą dla innych.

Otóż najczęściej atakowani jesteśmy dla surowców i doświadczenia. W Game of Thrones Winter is Coming podczas ataków nasz Lord jak i Dowódca zdobywają doświadczenie plus armia idąca pod ich dowództwem przynosi nam masę zrabowanych surowców. Dlatego też w tej konkretnej grze jest wiele powodów aby atakować innych, zwłaszcza w późniejszym etapie gry.


Co możemy zrobić na starcie?

Chroń swoje jednostki i lorda, gdy tylko planujesz zakończenie zabawy danego dnia. Nie trzymają także więcej surowców niż potrzebujesz bądź więcej niż magazyny mogą ochronić w danym momencie. Złoto nie jest chronione w ogóle, dopóki magazyn nie osiągnie poziomu 25-ego, więc nie trzymaj go za wiele bo jego utrata może naprawdę Cię zaboleć. Skorzystaj również z mocy działania Rozejmu, który pozwoli Ci przez pewien czas odetchnąć od ciągłych ataków – działa to podobnie jak tarcza ochronna w innych grach strategicznych.

Twoja armia

Choć na starcie nie będzie to takie oczywiste, to w dalszej zabawie pamiętaj, aby nie trenować zbyt wiele armii na niskim poziomie, w sensie tej na najniższej jakości T1. W grze mamy cztery poziomy armii T1 (Lekka), T2 (Wyszkolona), T3 (Elitarna) i T4 (Królewska).


Dojście do Królewskich jednostek zajmuje bardzo dużo czasu, nawet tym graczom co ładują pokaźne sumy realnych pieniędzy w przyśpieszenie gry. To oznacza, że armia złożona z Elitarnych jednostek powinna być trzonem przez długi czas gry. Jednostki Lekkie i wyszkolone powinieneś szkolić tylko jeśli wymagają tego kolejne zadania i nic ponadto. Szybko zobaczycie, że silne jednostki to szybszy sukces w grze. Zwłaszcza, że masz ograniczenia co do ilości jednostek posyłanych do boju, w pewnym momencie nawet wysyłka pełnych armii z T1 i T2 będzie nieefektywna i dopóki nie zaczniecie szkolenia T3 możecie nie wykonać większości misji w średnim etapie gry.

Chroń swoje Surowce

Surowce dostępne w grze widzisz na górnym pasku gry, w prawym rogu. Musisz zadbać o to aby Magazyn był na tyle mocno rozbudowany, aby chronił jak najwięcej z posiadanych surowców. Surowce do poziomu chronionego przez magazyn nie mogą zostać nam skradzione w razie ataku.


Jeśli zamierzacie zakończyć grę na kilka najbliższych godzin to wydajcie posiadane surowce i trzymajcie je poniżej maksymalnej ilości chronionej, wtedy nie będziecie tak ciekawym kąskiem dla innych graczy. Co więcej, w waszym Ekwipunku znajdziecie mnóstwo paczek z surowcami i jeśli nie są wam one pilnie potrzebne to nie otwierajcie ich, są one bezpiecznie nawet w razie ataku.

Atakowanie innych graczy

Atakowanie innych graczy może być cennym źródłem surowców jak i doświadczenia, ale uważaj, to bardzo śliska sprawa i może skończyć się odwetem jeśli gracz przez nas atakowany znajduje się w sojuszu, który postanowi pomścić pobratymca. Już bardziej rozsądne jest atakowanie graczy, którzy w danym momencie nie znajdują się w żadnym sojuszu.

Kolejna sprawa to przejmowanie Lordów. Jeśli twój zamek jest na poziomie 10 lub wyżej i posiadasz loch (wymagany zamek lvl 14) to możesz pojmać Lorda podczas ataków na inne zamki, które również są na poziomie >10. Oczywiście sprawa działa w obie strony i przeciwnik może pojmać Twojego Lorda jeśli zawiedziesz i przegrasz. Po zbudowaniu budynku Hala Twarz możemy stracić pojmanych Lordów, aby tym samym uzyskać buff do ataku, ale dotyczy to Lordów z zamków powyżej 17 poziomu. Bez spełnienia tych warunków możemy przetrzymywać Lorda innego gracza wstrzymując tym samym jego rozwój na pewien czas. Oczywiście Lorda można odbić przeprowadzając atak na zamek, w którym jest więziony i wygrywając takie starcie. Za pojmanego Lorda możesz ustawić okup w złocie, ale prawdopodobnie lepiej będzie, jeśli klikniesz swój loch, klikniesz uwięzionego Lorda i uwolnisz go, szczególnie jeśli jesteś na bardzo niskim poziomie. Złoto z okupu nie jest warte odsłonięcia się na ataki innych, gdyż na mapie świata pojawi się na Twoim zamku brązowa ikona z łańcuchami, a to wabi nieproszonych gości.


Gry podobne