Future Torpia jest zupełnie inną grą niż te, które do tej pory serwowało nam studio Upjers. Czyżby powoli postanowili przejść z gier farmerskich na kosmiczne w stylu sci-fi, gdzie bardziej liczy się strategia niż klikanie myszką po grządkach w ogrodzie? Widocznie coś w tym jest, gra naprawdę istnieje i zmierza w dobrym kierunku, ale o co w niej tak naprawdę chodzi? Zobaczmy.

Gra Future Torpia to przeglądarkowa gra ze stajni studia Upjers (UnderMaster, Kapi Farm), której fabuła została osadzona w realiach sci-fi, dokładniej w niedalekiej przyszłości, gdy ludzkość rozpoczynała kolonizację innych planet. Niby standardowa historia, ale rozgrywka już nie jest tak banalna, gdyż w grze stajemy przed wyborem jednej z dwóch dostępnych ras – oczywiście to wybór między Ludźmi, a Shivianami. Jednak cokolwiek nie wybierzemy to dalej będziemy zależni od tej drugiej klasy. Ale może mała prezentacja każdej z nich:


Shivianie to rasa obcych, którzy posiadają cztery ręce, ale tylko dlatego, że ich największym zamiłowaniem jest sztuka, kochają dekoracje, a ich świat dzięki temu z dnia na dzień nabiera coraz piękniejszych barw. Ich dodatkową zaletą jest to, że magazynują jak i produkują w wielkich ilościach wodę, której bardzo potrzebują ludzie. Ludzie zaś żyją w mrocznym, szarym klimacie, w którym czuć smród kopalni z okolicznych odkrywek diamentów. Jest to piękny towar, w którym kochają się Shivianie – tak więc jak widzicie obie rasy są zależne od siebie.

ss_1 (2)

Teraz jakim sposobem jedni uzyskują towar od drugich. Jak wie każdy porządny strateg to na to jest kilka sposobów, jedne mniej humanitarne, a inne bardziej, ale każdy z nich pozwala na „dobrowolną” wymianę. W sumie mamy przecież handel, więc rozwijając go z naszymi sąsiadami możemy zapewnić sobie stałe dostawy materiałów, ale jeśli tkwi w Nas szeroko pojęta agresja, której nie potrafimy okiełznać to najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest walka, grabież i sprzątanie pobojowisk.

Wybrać przyjaźń i handel czy wojnę? Spokojnie wojownicy, to nie druga rasa jest dla Was największym wrogiem czy rywalem, ale macie także wspólnego przeciwnika – tajemniczy cień.


ss_2 (2)Dobra, ale pomijając to jak zechcecie zdobywać potrzebne zasoby to gra Future Torpia to przecież strategia, a to nie oznacza tylko i wyłącznie walki, ale także aspekt ekonomiczny się tutaj kłania. Każdy gracz dostaje do dyspozycji własną planetę, którą trzeba rozbudować – budynki same na drzewach nie rosną, więc i pracy przy tym będziemy mieli sporo. Ludzie zajmą się stawianiem domów, apartamentowców czy wieżowców jak i kopalni, więc szarość życia jest tutaj codziennością. Jednak wybierając Shivian barwy świata otoczą nas z każdej strony, wykażemy się zdolnościami jako artysta projektujący własny świat.

Jednak niezależnie którą rasę wybierzemy i jak bardzo pokojowi jesteśmy to musimy zadbać o bezpieczny przyczółek naszej cywilizacji, więc oprócz miejsc do zamieszkania musimy zbudować budynki gospodarcze, hangary dla statków kosmicznych i wojsk, zając się pozyskiwaniem surowców potrzebnych do budowy czy też pałać się handlem międzygalaktycznym.

ss_3 (2)

To co jest najlepsze w przeglądarkowej grze Future Torpia to fakt, że to my sami decydujemy tutaj jaką drogą chcemy podążać, jak chcemy rozwijać nas świat, kim zostaniemy i czy to będzie świat pełen agresji czy relacji handlowych. To wszystko zależy od obranej taktyki, w końcu może coś Upjers dało nam bardziej wymagającego niż bezmyślne klikaniny, gdzie sadzimy ogórki, albo hodujemy owieczki na wełnę.Gry podobne