Gra przeglądarkowa ChefVille na pewno nie będzie złotym środkiem na obecne problemy finansowe studia Zynga. ChefVille to symulacja zarządzania restauracją online i zawiera wiele nam dobrze znanych funkcjonalności z takich gier jak Restaurant City czy też Cafe World. W grze gracz wciela się w rolę młodego szefa kuchni, który posiada wielkie plany i marzenia, a rozpoczyna ich realizację poprzez uruchomienie swojej pierwszej, z początku niewielkiej restauracji. Dostajemy od razu mały ogródek, gdzie można sadzić potrzebne nam do gotowania składniki jak ziemniaki, cebulę czy też grzyby. W takcie postępu w grze możemy poszerzać nasz ogród, odblokowywać sklepy, stawiać magazyny co sprawi, że zdobędziemy nowe składniki, nowe przepisy, a także pozyskamy takie rzeczy jak ser, mięso czy też drób.

chefville 1


 

Rzeczywiste przygotowywania dań w grze przeglądarkowej ChefVille odbywa się na urządzeniach, które możemy kupić dla swojej restauracji. Na przykład, można przygotować prosty szaszłyk klikając na grill i wybierając pomidory, grzyby zebrane z ogrodu. Można takze kupić piec ceglany, rzucić troszkę mąki, sera i pomidory, które znalazłeś leżące wokół miasta i zrobić calzone. Za sprzedaż posiłków zdobędziemy kasę, którą wydany na rozbudowę restauracji, mamy w tym przypadku wiele rożnych stylów od chińskiej po włoską knajpę.

Gra ChefVille bardziej skupia się na przygotowaniach posiłków niż na ich serwowaniu co poniekąd odróżnia ją od innych konkurencyjnych gier. Poniekąd daje też nam zabawę w znanej choć również nieco ulepszonej formie. Grafika tutaj jest jasna, dobrze wykonana, a same składniki i gotowe dania wyglądają tak realistycznie, że niekiedy chce się polizać monitor.


Sporą wadą gry na facebooku ChefVille jest to, że bez sporej gromady znajomych grających z nami rozwój może być mozolny i bardzo długi. Nasza restauracja jest na początku malutka, otoczona przez składniki, których nie możemy użyć dopóki nie osiągniemy danego poziomu/celu. Jednak dojście do pewnego celu wymaga sporej ilości czasu i w wielu wypadkach będziemy musieli poprosić znajomych o różnego typu materiały.

 

chefville 2


 

W sumie można sobie zadać kilka ważnych pytań, jak długo Zynga będzie nas spamować tego typu grami, kiedy coś wypuszczą na miarę choćby takiego hitu jak FarmVille. Gdzie się podziała ich kreatywność, czy może i ją zaprzedali za kasę? Widzę coraz częściej, że ów wydawca w swoich nowych grach bardziej skupia się na pieniądzach aniżeli na dobrej zabawie. To nie jest wg mnie właściwa droga, ale mogę dodać tutaj tylko jedno, gra ChefVille jest najlepszą grą z wszystkich symulacji prowadzenia restauracji jakie widziałem. Na razie króluje, ale władza zawsze się zmienia.


Gry podobne