Candy Crush Soda Saga to nowa gra, niespodzianka od studia Kings, który wypuszczając kolejną aplikację na Facebooku chce powtórzyć światowy sukces jej poprzednika, czyli Candy Crush Saga. Naszym zadaniem na każdym poziomie jest dopasowywanie identycznych cukierków do siebie. Musi ich być co najmniej 3 w jednej linii, abyśmy mogli zdobywać punkty. Ale nie tylko w linii, otóż okazuje się, że prócz linii pionowych i poziomych jak i kształtów T i L wprowadzono również kwadraty, czyli cztery identyczne elementy położone obok siebie na kształt kwadratu.

Grając musimy skupić się na wykonaniu zadań dla każdego poziomu, ale nigdy nie zmienia się jeden cel, czyli zdobycie na tyle dużo punktów, aby w podsumowaniu uzyskać co najmniej jedną z maksymalnie trzech gwiazdek.


ekran gry

Specjalne dopasowania dają niesamowite efekty

Fish Candy tworzy się, gdy dopasujemy cztery cukierki tego samego koloru w polach 2×2 oznaczających kwadrat. Bonus zjada inne cukierki z planszy.

Striped Candy również tworzy się po dopasowaniu czterech cukierków, ale w linii poziomej bądź pionowej. Jeśli dopasujemy taki paskowany cukierek z odpowiednim kolorem to niszczy on linię elementów w pionie bądź poziomie.


Wrapped Candy tworzy się po dopasowaniu pięciu cukierków w kształcie T lub L. Bonusowy cukierek wybucha likwidując otaczające go słodycze i zablokowane elementy.

Color Bomb – te kolorowe bomby tworzą się przy dopasowaniach pięciu cukierków w jednej linii. Dopasowując bombę z dowolnym cukierkiem oczyszczamy planszę ze słodyczy w kolorze cukierka jaki posłużył nam do dopasowania.

Coloring Candy to najbardziej rzadki cukierek, tworzy się wtedy gdy w dopasowaniu w kształcie litery T znajduje się aż osiem cukierków. Aktywujemy go dopasowując go w jednej linii w systemie pięciocukierkowym, innej opcji nie ma. Po dopasowaniu wszystkie cukierki w kolorze elementów służących do dopasowania zmieniają kolor na taki sam jaki ma bonus.


Co najważniejsze, każdy z tych bonusów może być połączony z dowolnym innym bonusem z listy powyżej. Wystarczy, że dwa dowolne leżą obok siebie i zamienimy je miejscami. Efekt jest niesamowity, ale nie będę go psuł i opisywał go tutaj, sami się przekonajcie.

Darmowe życia – to możliwe

Grę Candy Crush Soda Saga rozpoczynamy z pięcioma życiami i jeśli nie uda nam się przejść danego poziomu tracimy jedno z nich. Nie ma się jednak co martwić, gdyż jedno życie odnawia się co 30 minut.

darmowe życia

Jeśli jednak nie lubicie czekać to możemy uzupełnić życia natychmiast za Złote Sztabki (Gold Bars), albo można poprosić znajomych aby wysłali nam w prezencie jedno, dodatkowe życie. Pamiętajcie jednak, że jeśli macie maksymalną ilość żyć i dostaniecie jedno od znajomego to nie pojawi się ono na koncie.

Cztery fantastyczne tryby rozgrywki

W Candy Crush Soda Saga mamy do dyspozycji cztery różne tryby zabawy. Pierwszy z nich jest Bubblegum. Naszym celem tutaj jest pozbycie się z planszy wszystkich gum do żucia. Brzmi klejąc co nie? Każda guma ma tutaj trzy poziomy lepkości. W pierwszym z nich anihilujemy gumę dopasowując do niej odpowiednie cukierki, co najmniej dwa identycznego koloru. Guma przechodzi na drugą warstwę, w której więzi cukierki i tutaj musimy dopasować słodycze nad gumą, aby usunąć przeszkodę. Jednak co się dzieje? Warstwy są dwie, więc dopasowania musimy powtórzyć co najmniej dwa razy. Jak już to zrobimy pojawia się trzecia warstwa i pozbywamy się jej podobnie jak wcześniejszych warstw, ale tutaj jest mała przeszkoda, jeśli nie zrobimy tego szybko to pojedyncza warstwa gumy do żucia rozprzestrzenia się na inne cukierki. Spieszcie się!

Kolejnym trybem jest Chocolate i wcale słodko tutaj nie będzie jak wskazuje sama nazwa. Pola rozprzestrzeniają się za każdym dopasowaniem na kolejne cukierki i musimy niszczyć je dopasowują słodkości tuż obok nich.

Następnym trybem w Candy Crush Soda Saga jest Candy Bears. Te słodkie niedźwiadki musimy tutaj ratować, a jak widzicie zostały uwięzione pod lodem. Zniszcz lód, aby je uwolnić i upewnij się, że wszystkie misie są bezpieczne, aby zakończyć poziom. Nie wiadomo tak naprawdę pod którą taflą lodu skrywają się wspomniane żelkowe misiaki, więc teoretycznie musimy usunąć wszystkie takie płyty, aby znaleźć je wszystkie. Ciekawe jest to, że każdy miś kryje się pod dwoma polami i jeśli odsłonimy jedno z nich to widać jego połowę. Tym samym jeśli macie pojedynczą bryłę lodu na planszy, a nie widać obok połówki misia to nie zajmujcie się nią i szukajcie w innym miejscu.

Odnajdź wszystkie misie

Ostatnim trybem jaki musimy omówić jest Soda, w którym na ekranie gry pojawiają się butelki z kolorową wodą sodową. Musimy je otworzyć, a aby to uczynić należy owe butelki dopasować z cukierkami tego samego koloru. Robiąc to napełniamy plansze wodą sodową i ponowimy słodkie misie na samą góre. Starajcie się dopasowywać tak wiele butelek ile to możliwe i oczyszczajcie planszę z cukierków leżących nad Candy Bears, aby misie spokojnie powędrowały do góry.

Boostery i wspomagacze

Boostery podobnie jak w innych grach tak i w Candy Crush Soda Saga pozwalają nam odmienić nasz los podczas wypełniania kolejnych zadań jak i niekiedy ratują nas przed niepowodzeniem. Niektóre z nich ładują się na nowo co pewien czas i gdy będą już naładowane to możemy ich używać za darmo na nowo. Oczywiście dodatkowe wspomagacze możemy dokupić za sztabki złota ze sklepu Sodapop, a poniżej znajdziecie aktualnie dostępne bonusy w grze:

Lollipop Hammer: Ten smakowity booster pozwala nam niszczyć każdy cukierek na planszy, na gumę do żucia działa bardzo słabo więc odradzam użycie go w celu pozbycia się jej z planszy, gdyż niszczy tylko pojedynczą warstwę gumy.

Darmowe złoto? Niemożliwe!

Niekiedy nawet boostery nie pomagają nam ukończyć zadania i do tego brakuje nam dosłownie 1, dwóch posunięć a co się okazuje? Ruchy nam się skończyły! Jednak możemy zawsze użyć Złotych Sztabek zanim całkowicie polegniemy i dokupić za nie dodatkowe ruchy na danym poziomie jak i życia czy boostery.

złote sztabki

Niestety sztabki można jedynie kupić za prawdziwą kasę, 50 sztuk dostaniemy za darmo, ale później po ich wykorzystaniu nie będzie wcale łatwo, nie będzie darmowego zlota. Przykro mi.


Gry podobne