Best Fiends to gra przygodowa match 3 od studia Seriously z kilkoma elementami RPG, które pozwalają również na ewolucję zebranych w niej potworków. Tak, zbieramy tutaj słodkie kreaturki, które stają do nierównej walki z czarnymi ślimakami, którym obrażenia zadajemy poprzez odpowiednie dopasowania elementów na planszy gry. Dziś jednak nie będziemy opisywać gry, ale przygotowaliśmy dla was specjalny poradnik, który wyjaśni podstawowe kwestie na temat działania mechaniki gry i pozwoli wam zbudować odpowiednią strategię na kolejne poziomy.

Możemy w prosty sposób podejrzeć, która linia zada najwięcej obrażeń ślimakowi, wystarczy ją narysować i nie puszczać palca z ekranu gry. Następnie spoglądamy na pasek życia znajdujący się nad głową ślimaka, widzimy tam ile mu ubędzie HP po ataku, więc warto wykorzystywać te podpowiedzi, aby zmaksymalizować zadawane obrażenia w każdym ruchu, a odkąd mamy ich ograniczoną ilość to jest to o wiele bardziej ważne. Jak widzimy na obrazie znajdującym się poniżej, wybrany ruch zada ślimakowi 600 pkt obrażeń, a punktów HP ma w sumie 1000, więc zabierzemy mu połowę życia za jednym uderzeniem.


sprawdz ile życia zabierzesz ślimakowi

Obrażenia przechodzą także na kolejnego przeciwnika. Jeśli zadamy ślimakowi więcej obrażeń niż posiada on życia to pozostałe obrażenia zostaną zadane kolejnemu przeciwnikowi, który się pojawia na planszy gry. To oznacza, że zawsze opłaca się zadawać obrażenia ogromnymi łańcuchami, nie tracimy nic z żadnego ataku, no chyba że aktualnie atakowany ślimak jest tym ostatnim, ale wtedy już to nam w niczym nie przeszkadza. Wyjątkiem od tej reguły są przeciwnicy odporni na dane ataki żywiołów, dla przykładu, jeśli zaatakujemy ślimaka purpurowymi muchomorami, a kolejny jest odporny na muchomory, to obrażenia nie zostaną mu zadane.

Dodatkowo tzw. overkill ślimaka, o czym rozmawialiśmy w poprzednim akapicie, zazwyczaj przynosi nam dodatkowe bonusy jak meteory, tak więc wykorzystując właściwie nabytą tu wiedzę możecie liczyć na o wiele bardziej uproszczoną rozgrywkę.


Wiele przeszkód wymaga więcej niż jednego dopasowania, aby je pokonać/usunąć. Pniaki wymagają jedynie jednego dopasowania przyległego tuż przy nich, ale kolejne wymagają już dwóch, a nawet trzech dopasowań, aby zwolnić pole na spadające elementy. Bomby w łatwy sposób usuwają wspomniane przeszkody jednym wybuchem.

przeszkody na planszy

Zachowujemy wszystkie zebrane na poziomie przedmioty nawet jeśli przegramy. Mówię tutaj o diamentach, meteorach i kluczach. Jeśli widzimy, że i tak przegramy to warto użyć ostatnie ruchy na zebranie tak wielu przedmiotów jak to tylko możliwe.


Sprawdzajcie zawsze zadania na każdej rundzie, aby dobrać odpowiednio swoich przyjaciół. Gdy tapniemy na dany poziom na mapie gry pokazują się na cele. Na obrazie poniżej widzimy, że naszymi zadaniami są: zabicie 8 ślimaków, przełamanie dwóch kraterów i zebranie 40-stu muchomorów. Jeśli runda wymaga zebrania ogromnych ilości elementów określonego koloru to prawdopodobnie będziemy chcieli wziąć ze sobą przyjaciół, którzy przemieniają widoczne elementy właśnie na ten kolor (Converter). A jeśli musimy zabić duże ilości ślimaków to warto wziąć przyjaciele generującego ogromne ilości bomb, które zadają ekstra obrażenia przeciwnikowi o ile je zdetonujemy.

Cel uświęca środki

Pamiętajcie o celach, ale nie zatraćcie się w nich, nie pozwólcie, aby odwróciły całą waszą uwagę, gdyż większość z nich przychodzi naturalnie podczas gry. Nie spędzajcie całego czasu na zbieraniu jedynie muchomorów nawet jeśli jest to część zadania. Jeśli poziom zakończy się niepowodzeniem to zwróćcie uwagę na to na jakim zadaniu polegliście. Dla przykładu, jeśli kilka razy przegramy poziom przez jedno zadanie (ciągle to samo) to następnym razem skupiajcie się na początku na jego wykonaniu.

Przyjaciele zawsze pomocni

Zabijając ślimaki zwróć uwagę na drużynę przyjaciół. Na początku gry możemy mieć co najwyżej dwóch albo tylko jednego przyjaciela w party. Dopasowania kolorów odpowiadających naszym przyjaciołom zadadzą o wiele wyższe obrażenia niż inne dopasowania. Zostaną one zwiększone mnożnikiem ataku przyjaciela. Gdy już będziemy mieli zestaw przyjaciół każdego koloru to dalej musimy zwracać uwagę na siłę ataku każdego z nich i korzystać głównie z najsilniejszego.

Przyjaciele pojawiają się losowo, ale nie znajdziemy żadnego kolejnego prócz Temper i Qwincy zanim nie wejdziemy do Frozen Hills. Jednakże musimy kupić dodatkowe klucze i szukać trzeciego przyjaciela, gdyż wejście na wzgórza wymaga posiadania co najmniej trzech w drużynie.

Nie możemy opuścić ekranu „rescue” zanim nie wykorzystamy wszystkich kluczy. Nie wchodźcie więc na ów ekran jeśli nie chcecie w danym momencie wydawać kluczy, drogi powrotnej nie będzie jeśli go włączycie, a czasami lepiej uzbierać ich więcej, aby zwiększyć swoje szanse w kolejnych losowaniach.

Oszczędzaj diamenty

Zachowaj diamenty na akcje ratownicze (rescues). Najważniejszą częścią gry jest zbieranie nowych przyjaciół, ale ich pojawiania się w grze jest zupełnie losowe i niekiedy wiele prób okaże się bezowocnych. Zachowując diamenty na zakup nowych kluczy pozwoli nam zwiększać swoje szanse na ich zdobycie. Jeśli znajdziemy już przyjaciela każdego koloru to możemy skupiać się na wydawaniu diamentów na ich ulepszanie.

Zanim kliniesz „replay” (powtórz) poziom zastanów się dwa razy. Po użyciu tego przycisku nie mamy możliwości modyfikacji naszej grupki przyjaciół i czasami warto wyjść do ekranu głównego gry i z poziomu mapki rozpocząć ponownie rundę, w której nam się nie powiodło, tym samym mamy możliwość na ustawienie nowej drużyny i szansę na sukces.

Nie skupiajcie się na usuwaniu wszystkich przeszkód. Doskonałym przykładem jest poziom 21-wszy, w którym mamy mnóstwo lodowych ścian, ale nie musimy ich wszystkich usuwać, aby z powodzeniem ukończyć level.

Wykorzystaj możliwości swojego urządzenia do odzyskania żyć. Nie odnawiają się one zbyt szybko, a szybko potrafią się na skończyć, więc ważne jest, aby znać najpopularniejszy cheat, czyli potrafić zmienić datę na swoim smartfonie czy innym urządzeniu. Przesuwając czas do przodu możemy automatycznie uzupełniać brakujące życia, ale pamiętajcie, aby najpierw wyjść z gry i dopiero po zatwierdzeniu zmiany godziny ponownie ją uruchomić. Niekiedy, aby sposób zadziałał po wyłączeniu gry musimy wyłączyć urządzenie i uruchomić je ponownie, wtedy zmienić czas i włączyć apkę.

Niekiedy w trybie „rescues” możemy znaleźć przedmioty, które dodadzą nam dodatkowej energii, są one stałe i zostają z nami na zawsze, głównie te zwiększające maksymalną ilość naszego życia/energii. Czasami trafiają się również przedmioty automatycznie zapełniające pasek energii.

Wybieraj przyjaciół z umiejętnościami generującymi bomby. To właśnie oni są najbardziej przydatni, gdyż mają zazwyczaj największy atak, a ich bomby pomagają nam wykonać większość zadań stawianych nam w nowych rundach jak otwieranie skrzyń, krat i zbieranie diamentów. Bohaterów z umiejętnością Converter używajcie wtedy, gdy potrzeba zebrać dużą ilość elementów danego koloru. Możemy podejrzeć ich umiejętności klikając „i” w menu przyjaciół.

Powtarzaj jedynie te wybrane poziomy, które pozwalają nam zebrać spore ilości meteorów czy diamentów i tutaj dobrym przykładem jest poziom 30-sty, który zawiera nawet w zadaniach w/w przedmioty. To gwarantuje nam nawet podczas powtórzeń poziomu ciągły przypływ wymiernych korzyści.

Wykorzystuj dopalacze

Gigantyczne bomby mogą zostać zdetonowane jedynie przez inną bombę (mniejszą). W dużej ilości poziomów takie wielkie bomby znajdują się na środku planszy i wielu graczy tak naprawdę nie wie do czego służą, a wy już macie swoją odpowiedź. Owa bomba niszczy wszystko, dosłownie wszystko na planszy, więc korzystajcie z tego jeśli nadarzy się okazja.

Konwertery zmieniają kolor elementów na stałe. Jeśli tapniemy na jeden z nich, generowany przez naszych przyjaciół, to zmieni on określoną ilość sąsiadujących elementów na kolor zaznaczanego łańcucha, jednym słowem na swój kolor i nawet jeśli tych elementów nie dodamy do łańcucha to po zakończeniu ruchu pozostają one z kolorem nadanym przez konwerter.

Jeśli tworzymy łańcuch z bombą to zostanie ona zdetonowana w miejscu, w którym ów łańcuch się kończy. To sprawia, że możemy sterować tym miejscem, czyli zdecydować, gdzie bomba zostanie zdetonowana.

Na dziś już kończymy nasz poradnik do gry Best Fiends, w którą możecie już dziś zagrać za darmo zarówno na Androidzie jak i na iOS.


Gry podobne