Yitien to turowa gra MMORPG akcji inspirowana przez słynną powieść Kongfu. Fabuła została osadzona w czasach panowania dynastii Yuan, a my jako gracze wcielamy się w wybrańca, który musi zdetronizować tyrana i przynieść tym samym pokój i porządek w antycznych Chinach. Gra jest wydawana przesz studio R2Games (Wartune, Crystal Saga). Całą rozgrywką możemy cieszyć się poprzez przeglądarki, a omawiana produkcja zawiera w sobie elementy RPG jak i kilka innych cech, które doskonale znamy z innych, podobnych gier.

scren 04.2013 001


W grze znajdziecie typowe wizualizację odzwierciedlające to co Chińczycy kochają najbardziej. Zarówno postacie, stroje jak i otaczające środowisko, wszystko bezpośrednio odnosi się do kultury starożytnych Chin. Poza tym prawie każde miejsce nosi miano kultowego. Na przykład Peach Blossom Island, Góry Emei i Gleaming Summit – to najsłynniejsze, fikcyjne miejsca znane milionom chińskich miłośników powieści o sztukach walki i seriali TV o podobnej tematyce. Przykładowo Peach Blossom Island to nie tylko zwykła wyspa, gdzie pada deszcz różowych płatków z kwiatów brzoskwini, ale to również miejsce, w którym przebywa straszny kapitan Kong Fu – znają go na pewno Ci, którzy czytali powieści z serii The Legend of Condor Heroes.

Tak czy inaczej nie można powiedzieć w tym przypadku, że graficy się nie postarali, choć nie liczcie na odwzorowanie w 100% miejsc z wymienionych wyżej powieści, dodano tutaj o wiele więcej. Mamy dodatkowe świątynie, przełęcze i fortece, a wszystko dopracowane z wielką finezją. Jeśli przechadzamy się po bardzo ruchliwej ulicy to możemy zobaczyć olśniewające bogactwo towarów typowych dla tej epoki, jak jedwab i inne, różnokolorowe tkaniny, ubrania pochodzące z różnych chińskich prowincji itp. Idąc dalej możemy podziwiać piękną zieleń trawników, przejrzystą wodę, a nawet zapierające dech w piersiach piaszczyste krajobrazy zakończone stromymi klifami, na których rozbiły się statki z poprzednich wojen.

scren 04.2013 003


Wszystko brzmi niemalże idealnie, ale całą realistkę diabli wzięli gdy spotkałem na swojej drodze inną postać. Zamiast ją omijać przeszedłem przez nią jak cień, bez żadnej kolizji, nic mnie nie wstrzymywało. To samo jest ze ścianami, prze które można przechodzić bez żadnych problemów. To jest jawne lekceważenie rzeczywistości, a tak zapowiadało się ciekawie.

Dialogi w grze Yitien utrzymują graczy w pewnym zainteresowaniu, stajemy się bardziej zaangażowani w liczne zdarzenia i cały scenariusz. Zadania wysyłają nas do niezliczonych miejsc, gdzie będziemy prowadzić dalsze rozmowy z innymi postaciami NPC (sterowanymi przez AI). To oni wyślą nas również do walki ze złoczyńcami, piratami itp. postaciami.

Recenzja gry Yitien

Gameplay w grze jest dość intuicyjny z turową akcją, która dodaje przysłowiowej nutki pikanterii. Znajdziemy tutaj trzy klasy, będzie zarówno wojownik z wysoką obroną i sporym życiem, a także pojawi się sword dancers, który w ataku nie ma sobie równych. Jest także Healers, ma całkiem dobre uderzenie i umiejętności leczenia siebie i sojuszników. Każda z klas posiada typowe atrybuty: atak, obrona, obrażenia, uniki, krytyczny cios i bloki. Zadania jakie zostaną nam przypisane na początku pozwolą nam nieco poznać systemu i funkcje rządzące w grze. Podczas ich wykonywania możemy skorzystać z automatycznego odnajdywania ścieżki lub cieszyć się zabawą i poruszać samodzielnie. Jednak to wszystko nie wystarczy, aby utrzymać nasze zainteresowanie na długie godziny, a i na początku nasi przeciwnicy nie są zbyt dobrze dobrani do naszych możliwości. Niekiedy trafiają się przeciwnicy o wiele słabsi od nas, ale i są tacy, których normalnie nie uda nam się pokonać choćby z najlepszym ekwipunkiem na danych poziom. To może niekiedy skutecznie zniechęcić do kontynuowania całej zabawy.


scren 04.2013 003

Zakończenie każdego zadania wynagradzane jest nam kilkoma punktami doświadczenia, a gdy ono wypełni dany pasek na dole ekranu to awansujemy na kolejny poziom. Tym samym otwierają nam się nowe możliwości, odblokowuje się nam lepszych sprzęt, nowe umiejętności i ciekawe buffy. W pewnym momencie możemy nawet dosiąść nowe wierzchowca i zdobyć przyjaciela (pet'a), który nieustannie będzie pomagał nam w walce.

Jednak kiedy już Yitien znudzi Was nudnymi zadaniami to warto rozejrzeć się w pozostałych częściach interfejsu, tam znajdziecie coś więcej jak choćby Arenę, na której możemy konkurować z innymi graczami zdobywając sławę i doświadczenie. Jednak po każdej stoczonej walce na arenie pozostaje nam pewien okres oczekiwania, po którym dopiero będzie można stanąć do kolejnej walki. Możemy również zmierzyć się z wieloma bossami z sekt Hong Fu, dzięki temu wygramy dodatkowe medale, Meridian Orb Synth Scroll i inne.

Jednym słowem Yitien to świetna gra ze wspaniałymi efektami audiowizualnymi, dobrym gameplay'em, absorbującą historią i lekko nużąca, choć ciekawą rozgrywką turową.


Gry podobne