Worms to ponad 18-letnia klasyczna gra z serii przygotowanej przez Team17. Tym razem grę przeniesiono na portal Facebook. Podobnie jak w klasycznej wersji tak i tutaj przenosimy się do drużynowych walk przy udziale prześmiesznych robaków. Możemy walczyć przeciwko komputerowi jak i przeciwko wybranemu graczowi. Gracze mogą wyzwać swoich znajomych do walki, albo wybrać losowego przeciwnika. Zmagania rozgrywają się na dość niewielkiej wyspie, gdzie dwie drużyny robali walczą w turowej zabawie, a każda walka ograniczona jest czasowo do trzech minut. Możemy podjąć działania jeśli jest nasza kolej, wtedy przesuwamy wybranego robala na odpowiednią pozycję, celujemy we wroga i atakujemy.Pierwsza drużyna, która zabije wszystkie robale przeciwnika wygrywa, wygrywamy także jeśli po zakończeniu czas zostało naszym żołnierzom więcej punktów HP niż przeciwnikowi. Podczas takich zmagań zbieramy punkty doświadczenia i monety, a co za tym idzie zdobywamy wyższy poziom i odblokowujemy dzięki temu więcej broni i dekoracji w sklepie gry.

walka w


W grze Worms oprócz turowej walki drużynowej możemy również poszerzać i dekorować naszą rodzimą wyspę poprzez elementy zakupione w sklepie gry, a także te zdobyte podczas misji i początkowych, specjalnych zmagań. Umieszczone dekoracje na wyspie wpływają na na przykład wygląd naszych robali podczas walki. Przykładem może być postawienie wielkiego hełmy pośrodku wyspy, wtedy podczas pojedynku nasi żołnierze otrzymają urocze czapki, a jak zginą to nagrobki będą drewniane. Niby nic, a cieszy!

Kontrola w grze jest niezwykle prosta. Poruszamy robakami za pomocą strzałek na klawiaturze, albo w połączeniu z myszką można wywołać inne akcje, jak na przykład skoki. Niestety nie ma tutaj skrótów klawiaturowych na wybór broni z naszego ekwipunku, więc niepotrzebnie stracimy cenny czas na wejście do magazynku i wybranie broni. To troszkę mnie rozczarowało.

Jeśli miałbym wymienić największą zaletę gry Worms na Facebooku to powiedziałbym, że wyraźnie na piedestale staje funkcja Try, dzięki niej nie musimy więcej czytać długich opisów działania określonej broni, ale mamy okazję ją wypróbować na własnej skórze. Jeśli nam się spodoba to możemy dokonać zakupu. Pamiętajcie tylko, że tak samo jak w klasycznej wersji, tak i tutaj każda broń ma swoje wady i zalety, trzeba je poznać, zwłaszcza wady.


Jednakże prezentowana aplikacja niczym większym się nie wyróżnia na tle podobnych gier jak Blastron czy Crazy Fairies. Ale w sumie możemy wyzwać do walki każdego, nie ważne czy wróg jest online czy nie. Niestety znajdziemy tutaj bardzo mało map, do których szybko można dostosować indywidualną strategię co prowadzi ostatecznie do nudy.

Gra Worms na Facebooku jest dobrym wyborem jeśli lubicie klasyczną zabawę w tych klimatach, ale z drugiej strony bardziej wole Crazy Penguin Wars, jak dla mnie jest o wiele bardziej rozbudowana, a przyzwyczajenie do robali z dziś opisywanej aplikacji da się pokonać dzięki słodkim pingwinom.Gry podobne