World of Tanks jest trójwymiarową grą MMO typu shooter, gdzie gracze wkraczają w realia drugiej wojny światowej w swojej pancernej maszynie. Gameplay w World of Tanks wymaga od nas pracy drużynowej i odpowiedniej strategii. Do wyboru mamy ponad sto czołgów, którym wjedziemy do bitwy, gdzie może walczyć ze sobą do 70 graczy jednocześnie.

O WoT pierwszy raz usłyszeliśmy w 2009 roku, a jej premiera nastąpiła w drugiej połowie 2010 roku. Ta strzelanka z czołgami w tle jest wydawana przez studio Wargaming.net, rosyjskie studio, które ma za sobą już wiele ciekawych produkcji, jednak WoT była dla nich strzałem w dziesiątkę.


Opis gry World of Tanks

Wszystkie pojazdy, sprzęty i całe środowisko pochodzą z dobrze nam znanych kart historii, dlatego gra World of Tanks prezentuje nam świat z lat 1930 do 1950. Każdy nowy gracz startuje z sowiecką maszyną MS-1i niemiecką Leichttraktor. To są czołgi lekkiego typu i nie służą bynajmniej do walki, a bardziej do nauki gry. Nie ma tutaj tutorialu czy triala. Gracze klikając w czerwony przycisk „Bitwa” wkraczają do walki rozpoczynając tym samym całą zabawę.

world of tanks mmorpg 001

Każda walka w World of Tanks dzieli zabawę na dwie przeciwne drużyny, każda z nich może składać się z maksymalnie 30 graczy co daje nam łączna ilość 60 użytkowników. Najbardziej popularnym trybem gry jest deathmatch, gdzie gracze zostają losowo przypisani do swoich drużyn. Są także inne tryby gry jak „capture the flag” i „clan deathmatch”. Jednak poleca się tym początkującym na skupieniu się wokół zabawy w stylu „team deathmatch”.


World of Tanks wspiera wiele rozdzielczości ekranu i daje nam także szerokie możliwości w dostosowywaniu opcji graficznych. Możemy równie dobrze grać w trybie pełnoekranowym jak i okienkowym. To bardzo pomocne kiedy nowi gracze będą ginąć dość często wtedy w oczekiwaniu na nową rundę można okienko pomniejszyć i zająć się innymi sprawami. Troszkę frustrujące jest to, że czasami wchodząc do gry zostajemy zniszczeni jednym strzałem i nawet za bardzo nie wiadomo skąd nadleciał pocisk. Jednak gra polega na realizmie więc samodzielne akcje w stylu „jadę taranem na bazę wroga” są czystą głupotą. Wszystko wymaga tutaj zgrania drużyny, aby jak najlepiej wykorzystać otaczające środowisko w zmyleniu przeciwnika.

WARTO ZOBACZYĆ  Knight's Fable

world of tanks mmorpg 002

Cały gameplay został zainspirowany walkami pancernymi, które były głównym elementem decydującym o wygranej podczas drugiej wojny światowej. World of Tanks naprawdę upraszcza sterowanie czołgiem, a dodatkowo wprowadza wiele opcji jego personalizacji i rozwijania za pomocą serii statystyk. Gracze kontrolują swoje pancerne maszyny za pomocą klawiatury i myszki. Standardowym widokiem jest widok z perspektywy trzeciej osoby, ale może on być w łatwy sposób zmieniany za pomocą scrolla. Celowanie jest już bardziej skomplikowane bo widzimy krzyżyk najeżdżając na przeciwnika, jeśli stoi w miejscu to staje on się coraz większy i tym samym łatwiej nam w niego trafić. Mapy są na tyle duże, że łatwo można zaplanować jakieś pułapki czy zasadzki, ale nie są aż tak ogromne, abyśmy w ciągu rundy jej nie przejechali wzdłuż i wszerz. Podczas walki nie ma respawnów, jak gracza czołg zostanie zniszczony to musi czekać na zakończenie danej rundy. Wygrywa ta drużna, która całkowicie wyeliminuje maszyny przeciwnika bądź przejmie kontrolę nad bazą drużyny przeciwnej. Po zakończonej rundzie każdy gracz zostaje nagrodzony doświadczeniem i kredytami w zależności od tego czy jego drużyna wygrała czy przegrała.

world of tanks mmorpg 003

Kredyty są główna walutą w grze MMORPG World of Tanks i może być użyta do zakupu nowych czołgów, członków załogi, nowych części itp. W grze znajdziecie pięć typów pojazdów wliczając w to lekkie czołgi, średnie, ciężkie, niszczyciele czołgów i artylerię. Każda maszyna ma dodatkowe miejsca, gdzie można montować wieżyczki, wymieniać podwozie, silnik i dodawać nowe bronie. Kupienie nowej części jednak tutaj nie wystarczy, zanim jej użyjemy musimy zbadać odpowiednią technologię wydając na to zdobyte wcześniej punkty doświadczenia. Każda frakcja w grze ma swoje drzewko technologiczne. Oznacza to nic innego jak rozdzielenie maszyn na Amerykańskie, Niemieckie czy też Sowieckie linie czołgów. Początkujący gracz już po pierwszej walce jest w stanie ulepszyć swój startowy czołg, najlepiej zainwestować w ulepszenie silnika, albo nawigacji co przyśpieszy nieco naszą maszynę.

WARTO ZOBACZYĆ  Hawken

world of tanks mmorpg 005

Oprócz kupowania czołgów i części do nich w grze MMO World of Tanks gracze muszą rekrutować drużynę do swojej załogi. Członkowie ekipy dzielą się na cztery typy Commander(Dowódca), Loader(Ładowacz), Radio Operator(Radiotelegrafista) i Driver(Kierowca). Oni także zbierają doświadczenie dzięki czemu stają się o wiele bardziej efektywni. Ładowacz zmniejsza nam czas jaki trzeba odczekać pomiędzy kolejnymi strzałami, kierowca przyśpiesza nasze ruchy, radiotelegrafista zwiększa nasz zasięg na mapie, gdzie widzimy nadjeżdżających wrogów, a dowódca ulepsza naszą celność. Gracze w swoim startowym czołgu posiadają już kompletną załogę, ale do kolejnych maszyn należy zakupić nowych. Normalni członkowie są darmowi, ale są także tacy ze strefy premium, za których zapłacimy kredytami albo złotem (waluta premium). Również znajdziecie tutaj szeroką paletę amunicji jak te przebijające i wybuchowe. Każdy typ amunicji ma swoje różne warianty, niektóre z nich kupimy za złoto. Jednak amunicja w World of Tanks nie jest nieskończona. Gracze muszą dokupić nową za każdym razem inaczej ryzykują jej brakiem podczas walki.

Podobnie jak w grze Battlefield Heroes może nam być trudno dołączyć do gry wraz z przyjaciółmi. Oczywiście możemy ich dodać do listy i wkraczać do gry razem z nimi, ale czasami jest to dość trudne.

Oprócz mnie i tysiące innych graczy potwierdzi, że gra MMORPG World of Tanks jest jednym z najlepszych tytułów ostatnich lat. Wielkie bitwy 30vs30 pozwalają nam na przeżycia niewiarygodnych przygód, duża paleta dostępnych czołgów nigdy nie pozwoli nam się nudzić, może praktycznie stworzyć wszystko tak jak chcemy i wtedy kiedy chcemy.


Gry podobne