Wizardry Online to gra MMORPG 3D ze stajni studia Gamepot. Gracze przenoszeni są do świata pełnego przygód, gdzie ludzkość zostaje powoli niszczona przez złe siły. Zostajemy poddani testowi, testowi łowcy przygód, musimy przyjmować różne prace, eksplorować dungeony, wspinać się w rankingach i budować swoją sławę i szczęście. Jeśli chcecie tutaj zagrać to musicie mieć zajebistą pamięć ponieważ kontrola jest niezwykle skomplikowana, wiele ciekawych połączeń różnych skilli, ruchów etc. Tak czy inaczej praktycznie każdy klawisz na naszej klawiaturze pozostanie w użyciu, a przyciski myszy będą spełniały jedną, albo więcej funkcji.Naturalnie, gracze mogą podejmować tutaj niemalże każdą akcję. Poruszamy się tradycyjnie, za pomocą klawiszów W,A,S,D, dostosowując wygląd strzałkami, a skacząc za pomocą spacji. Skille podobnie jak w innych grach MMO uwalniały z poziomu klawiatury numerycznej. Możemy również wyrażać swoje emocje – płakać, śmiać się, krzyczeć, klaskać, a nawet klękać jak osoba bardzo wierząca, albo która żałuje swoich grzechów.

 


wybor-postaci

Recenzja gry Wizardry Online

Jednak na tym cała kontrola się nie kończy, mamy także dodatkowe funkcjonalności, które wyraźnie zasługują na pochwałę. Na przykład wciskając klawisz F możemy używać każdego sprzętu, urządzenia jakie napotkamy na swojej drodze. Jeśli jesteśmy na ziemiach nieznanych możemy użyć funkcji, która wskaże nam każdą podpowiedź, każdy element, który może nam w czymkolwiek pomóc – zobaczymy drabiny, po których można się wspinać, albo schodzić, a także ukryte przejścia, albo takie, które są niemalże niewidoczne. Niektóre funkcje klawiszy zmieniają się w zależności od sytuacji, w walce, praktycznie zmienia się wszystko.

Walka w Wizardry Online zaczyna się w unikalny sposób. Gdziekolwiek napotkamy potwora, na przykład szkieletora – musimy jak najszybciej dobyć broni i zaatakować go zanim on to zrobi pierwszy, tak można go zabić zanim w ogóle do nas podejdzie. Reszta walki jest identyczna jak w większości gier RPG 3D. Uruchamiamy normalny atak, uwalniamy skille (różne w zależności od naszej klasy), albo blokujemy ciosy przeciwnika.


mapa lokacji

Nawet jeśli z sukcesem uda nam się wyprowadzić nienaruszoną postać z bitwy to lepiej uważajcie, są tutaj przeciwnicy bardziej i mniej aktywni, więc nigdy nie jesteście tutaj bezpieczni. Musicie ciągle pozostawać w skupieniu, oglądać każdą plamę na ścianie, sprawdzać czy nie ma ładunków wybuchowych na ziemi, a każdy kawałek metalu może spaść nam na głowę i poważnie ranić. Wiele pułapek czeka na nas, gdy wejdziemy do dungeona i zawsze musimy być skupieni, rozglądać się i obserwować wszystko dookoła.

Każda nasza rana w Wizardry Online może prowadzić do śmierci i tutaj śmierć to nie przelewki. Nie tylko utracimy mnóstwo krwi czy też jakieś itemy z plecaka. Istnieje możliwość permamentnej śmierci i to bardzo wysoko prawdopodobne. Za każdym razem jak zginiemy musimy szybko znaleźć odpowiednie miejsce na ożycie, ale musi to być niedaleko naszego miejsca zgonu. Jeśli wskrzeszenie się nie powiedzie to nasza postać zmieni się już na zawsze w kupkę popiołu. Przepadnie!


walka z zombie

W pewnym sensie, Wizardry Online wcale nie odróżniają się niczym specjalnym. Widać wszędzie taki rdzawy kolor, pełno kości – to wszystko, aby wprowadzić gracza w lekko przerażający klimat, a same dungeony są tak ciemne, że trzeba naprawdę wytężyć wzrok, aby w tej głębokiej czerni cokolwiek zobaczy. Widok jest wyraźnie ograniczony na kilka metrów. W sumie muszę przyznać, że taka grafika dodaje zabawie nutkę tajemnicy, emocji, podniecenia, ale nie są one tak bardzo realistyczne i szczegółowe jakie oczekiwałem po tejże produkcji. Przynam również, że po wieloma względami przypomina mi ona inne koreańskie i chińskie gry MMORPG. A to, że wokół postaci ciągle coś błyszczy, zdaje się być zbędnym dodatkiem, taki bajer do niczego nie służący.

W Wizardry Online jest jeden głównym problem – połączenie! W wielu przypadkach stracimy po prostu połączenie z serwerami, a ponowne łączenie nie przynosi żadnych efektów – takie sytuacje wcale nie pomagają w dobrej zabawie. Jedynym wyjście w takim przypadku jest wyjście z gry i jej restart. Ale jakby na to nie patrzeć, omawiana dziś gra MMO łączy w sobie niezwykle rozbudowany system kontroli i ekscytujące, jeśli nie unikalne, walki i z wielką przyjemnością zagrałem w nią, aby przetestować choć po części niektóre funkcje i opisać je Wam tutaj dziś.


Gry podobne