Gry typu Tower Defense nie muszą być nudne, o czym przekonujemy się grając w Wild Castle, niezwykłą produkcją TD od studia Wild Sky Dev. W tej mobilnej grze na iOS i Androida ruszamy do obrony naszego zamku, który z każdą nową falą wroga będzie przez nas rozwijany na setki różnych sposobów. Z prostego zamku stworzycie gigantyczną fortecę, w której najważniejsze będzie jedno: Wasze przetrwanie.

W Wild Castle, z bliżej nieznanych nam powodów, armia krwiożerczych potworów chce zniszczyć nas zamek. Przygotujmy im więc godne powitanie, a do tego niezbędna będzie mocna obrona i jeszcze potężniejsi bohaterowie.


Fajnie to wszystko brzmi, ale jest jedno ale… Bez złota za wiele nie zdziałamy, a im więcej gramy tym więcej go potrzebujemy, a ilości jakie będziemy wydawać na ulepszenia bohaterów, wieżyczek czy samego zamku, będą rosły tak szybko, że każdy zacznie zastanawiać się nad jednym: Jak zwiększyć swoje przychody w złocie? Dziś w poradniku pokażę Wam kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Wam zarabiać więcej, szybciej, a co za tym idzie znacząco przyśpieszyć rozwój w Wild Castle.

  1. Po pierwszej, zabijaj jak najwięcej potworów
  2. Umiejętnie inwestuj swoje punkty umiejętności
  3. Inwestuj złoto w niezbędne narzędzia
  4. Miasto i kopalnia złota
  5. Rozbuduj miasto o dodatkowe budynki
  6. Statek i nowe kolonie
  7. Bohaterowie i wieżyczki również pomogą w zdobyciu złota

1. Po pierwszej, zabijaj jak najwięcej potworów

To wydaje się oczywiste, ale należy o tym wspomnieć choćby dlatego, że kolejne punkty będą w pewnym sensie powiązane tylko z zabijaniem. Bez względu na wszystko każdy zabity potwór w kolejnej fali daje nam złoto, a im więcej ich zabijemy tym więcej go dostaniemy. Ilość złota za zabitego zależy od rodzaju, a przede wszystkim od siły i wytrzymałości potwora. Im ciężej go zabić, tym więcej na nim zarobimy.


Ważne jest również to, że każdą falę możemy powtarzać dowolną ilość razy, ale nigdy nie możemy cofnąć się do poprzedniej. Dlaczego ta informacja jest ważna? Otóż jeśli robi się gorąco i w fali o numerze XX ledwo uszliśmy z życiem to nie warto wywoływać kolejnej fali, ale walczyć i powtarzać obecną dopóki nie zarobimy na tyle, aby wzmocnić wieżyczki, zamek czy bohaterów. Pośpiech w pokonywaniu kolejnych fal / poziomów, nie jest wskazany, tu liczy się rozwaga i strategia wg. jakiej inwestujemy zarobione monety.

2. Umiejętnie inwestuj swoje punkty umiejętności

W grze zdobywamy doświadczenie za każdego zabitego przeciwnika, a wraz z nim zdobywamy poziomy. Z każdym nowym poziomem otrzymujemy „1 skill point” czyli punkt umiejętności, który możemy inwestować … oczywiście w umiejętności.

Kliknijcie na ikonkę fioletowej butelki znajdującej się po prawej stronie ekranu gry. Otworzy nam się okienko z Talentami. Na poczatku gry polecam inwestować punkty umiejętności w talent oznaczony złotą monetą z koroną jak na obrazku poniżej.


Maksymalnie możemy zainwestować tak 20 punktów i tym samym zwiększyć ogólny bonus do zdobywanego złota o +50%. Kolejne talenty odnośnie złota odblokujecie w trakcie gry i będzie to napewno talent z ikoną serca, na którym znajduje się moneta. Daje on nam bonus złota o x% (zależy od ilości punktów jaką inwestujemy), ale tylko wtedy gdy ukończymy poziom, a poziom życia naszego zamku na koniec nie będzie niższy niż 90%.

3. Inwestuj złoto w niezbędne narzędzia

Narzędzia znajdziecie nad ikoną Talentów, będą oznaczone ikoną skrzyni. Inwestujemy tu złoto w przydatne przedmioty, dzięki którym inwestycja szybko się zwróci o ile kupicie na starcie to co potrzeba, a my skupiamy się dziś tylko nad zwiększeniem ilości zdobywanego złota.

Wśród narzędzie znajdźcie „Worn Coin” pozwoli Wam to uzyskać bonus +10% do zdobywanego złota. Kolejnym jest „Sack of Gold” dającym nam bonus do zdobywanego złota w wysokości +20%. Inwestujcie w ten sprzęt z rozwagą, a szybko wszystko Wam się zwróci z nawiązką.

4. Miasto i kopalnia złota

W Wild Castle na dolnym menu w lewym rogu znajdziecie ikonkę pozwalającą wejść do miasta „Town”. Kliknijcie na nią, będziecie tam budować swoją własną kopalnię złota, która podczas Waszej obecności w grze będzie wydobywała dla Was ten cenny kruszec. Niestety nic nie dostaniecie z niej będąc offline.

Każdy poziom kopalni na pewne wymagania i aby ją rozbudować znów musimy zainwestować już posiadane złoto. Dodatkowo potrzebne nam będą pozwolenia na budowę. Pozwolenia zdobywamy podczas pokonywania fal wrogów, na końcu których walczymy z bossem. Boss jest prosty do pokonania, więc zdobywanie ich nie powinno stanowić problemu.

5. Rozbuduj miasto o dodatkowe budynki

Będąc w mieście wraz z rozbudową zamku zaczniemy odblokowywać dodatkowe cztery sloty na nowe budynki. W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje budynek „Trading post”, jego koszt to 200k złota, ale daje on nam bonus +10% do zdobywanego złota.

Wydaje się Wam, że bonus jest marny w porównaniu do innych metod? Możecie zawsze inwestować w to jak już zdobędziecie inne bonusy, ale uwierzcie mi, te 10% robi dużą różnicę.

6. Statek i nowe kolonie

W miarę rozbudowy zamki naszych postępów w grze odblokujemy statek powietrzny w naszym mieście „Airship”. Daje on nam wiele różnych bonusów, ale teraz skupmy się na koloniach. Tak, dzięki temu statkowi możemy lecieć w dal i podbijać okoliczne ziemie zakładając tam kolonie. Każda z takach kolonii daje nam dodatkowy zarobek w monetach. Kolejne kolonie i zdobywane z nich złoto kumuluje się, przez co pokonując x poziomów tutaj zyskujemy pokaźną dawkę złoto w każdej minucie.

Nie będzie łatwo podbijać nowe kolonie, potworów tu jest mnóstwo a i zajmuje to znacznie więcej czasu niż normalne fale przeciwników w grze. Jednak skumulowane bonusy złota jakie zdobędziemy co minutę za to są warte takiego wysiłku.

Oprócz podbijania kolonii statek pełni inną, równie ważną funkcję. Otóż pozwala nam odblokowywać w trybie „Wyzwania” (Challenge) nowy sprzęt, o którym pisałem w punkcie 3. Dlatego też nieodblokowane narzędzia, dające nam bonus do złota, odblokujecie właśnie tutaj.

7. Bohaterowie i wieżyczki również pomogą w zdobyciu złota

To już ostatni sposób, ale równie ważny jak pozostałe, z tą różnicą, że przy okazji bohaterów ich rozwijanie i promowanie na nowe rangi może nam dawać różne bonusy, dlatego jeśli chcecie akurat bonus do złota to zwrócić musicie uwagę na to jak rozwijacie swoich bohaterów.

I tu jeśli chodzi o bohaterów mamy Chemika, coś ala kotek z wielkim kociołkiem. Sam Chemik na da nam bonus do zdobywanego złota z zabitych potworów w wysokości +25%. Po zdobyciu określonego poziomu możemy awansować go (wybrać klasę) i przemienić na Alchemika, który już zwiększy ów bonus do 35%. Pamiętajcie, że w tym wypadku bonus wpływa na złoto zdobywane tylko za zabijanie potworów.

Co do wieżyczek mamy Battle Tent, namiot bojowy, który po awansie na War Tent daje nam bonus z zabijanych potworów +35%.

Pamiętajcie, że aby bonusy były aktywne zarówno bohater jak i wieżyczka muszą być na polu bitwy, aby wpłynąć na ilość zdobywanego złota.


Gry podobne