Dobra, jak już pewnie każdy użytkownik portalu społecznościowego nasza klasa zauważył to ostatnio pojawiło się kilka nowych gier, kilka zniknęło, ale jedną z  nowości jest przeglądarkowa gra MMO Wikingowie. To co widzimy na pierwszy rzut oka okazuje się po części grą RPG, a po części RTS. Budujemy własną osadę, a także do tego musimy rozbudować naszą ekonomię, bo do budowy nie tylko przydadzą nam się szczere chęci i czas, ale także liczne surowce takie jak: drewno, kamień, złoto, szmaragd, szafir, ametyst i rubin, ale oczywiście nie można zapomnieć o jakże ważnym elemencie gry jakim jest żywność, przecież za coś trzeba wyżywić wszystkie gęby w osadzie. Będziemy skupiać się na budowie również podchodzącą pod kwestie czysto militarne jak np. strzelnica, gdzie wyszkolimy naszych pierwszych łuczników. Jednak warto też postawić koszary bo nie tylko łukiem wygrywać można wojnę, ale jak znacie historię wikingów to głównie opierali się na swojej sile, wielkich toporach, wiec czymże byłaby nasza osada bez takich właśnie osiłków.

ekran główny wikingowie


Oczywiście czymże by była nasza armia w grze na nk Wikingowie bez poważnego przywódcy? Mamy kilka opcji do wyboru, ale początkowy najem paru z nich może nas słono kosztować także warto na początku wziąć jednego, ale za to dobrego. Naszego dowódcę możemy szkolić, dokładać mu zaklęcia, których użyje podczas walki, a także zwiększać mu na różne sposoby jego statystyki, które wpłyną również na wojsko. Jednym sposobem i to dość popularnych w takiego typu grach na zwiększenie statów jest wyposażenie w dobre itemy naszą postać. Wiele przedmiotów takich jak na przykład broń możemy zakupić po spełnieniu specjalnych wymogów no i oczywiście czasem przyda nam się waluta Premium, ale tu już musimy wydać kasę na eurogąbki. Oczywiście sprzęt, który posiadamy da się równie dobrze ulepszyć, ale czasem operacja nie jest opłacalna jeśli chodzi o wydatek w złocie. Więc tu przyda nam się wrodzona żyłka stratega, jak ulepszyć najlepiej, aby na tym jak najwięcej zyskać. Dodatkowo naszą postać możemy wyposażyć w różnego rodzaju runy, zwiększające naszą prędkość, pozwalające uzdrawiać czy też zwiększyć naszą obronę lub atak. Ciekawe są tutaj także paczki z runami, które w jednym czasie zwiększą kilka z wielu różnorodnych statystyk, ale to już kwestia posiadania odpowiednich surowców na taki zakup, pewnie na początku gry nikogo na nie nie będzie stać.

ekwipunek wikingowie

Wykonując liczne zadania w grze Wikingowie mamy okazję zdobyć również cenne artefakty, które są poniekąd symboliką przechodzenia na kolejny etap w grze, ale co najważniejsze, niektóre z nich są wymagane przy kolejnych zadaniach, więc nie zapomnijcie o nich. Istnieją też inne zadania, gdzie nie tylko spotkacie się z niesamowitym poziomem trudności, ale także dostaniecie za nie dużo doświadczenia i wspaniałe nagrody. Dodatkowo w grze spotkacie się z czymś takim jak obeliski, tajemnicze relikwie, które po wygaśnięciu ich ochrony mogą zostać zdobyte w wiosce przeciwnika. Istnieją ich dwa rodzaje, zarówno ten zmniejszający nasze zużycie energii jak i te czysto magiczne, które dodadzą nam nowe zaklęcie co cztery godziny.


mapa zadań wikigowie

To co mnie jednak mile zaskoczyło to dobry tutorial w grze Wikingowie bo już nawet podczas zdobycia nowego poziomu dostajemy info o tym jakie nowe możliwości się przed nami otworzyły. Jednak najbardziej wkurzającą funkcją w grze jest system energii, którą zużywamy przy wykonywaniu zadań czy atakowaniu graczy, oczywiście jeśli kupicie diamenty to możecie od razu ją odnowić, a normalni gracze muszą czekać po kilka minut na jeden punkcik.

Sama walka wymaga od nas odpowiedniego przygotowania, jeśli chcemy zaatakować danego gracza dobrze jest odwiedzić jego wieś, ocenić siłę i nasze szansę na wygraną, a dopiero później odpowiednio zaplanować inwazję.


Dobra wracając do samej walki, to wysyłają naszą drużynę do boju w grze Wikingowie całość zdobytego doświadczenia dzieli się na wszystkich po równo, ale tylko o ile wygramy bitwę. Całość zdobytego doświadczenia zależy od tego ile szkód wyrządziliśmy przeciwnikowi. Jeśli użyjecie magii, albo wezwiecie magicznych pomocników to niestety te obrażenia nie będą brane po uwagę, dlatego magia w grze na nk Wikingowie powinna być ostatecznością.

Jednak wielu z Was zapyta, jak zdobyć nowe zaklęcia, oczywiście do tego służy wybudowany ołtarz, gdzie bóg Odyn może nas pobłogosławić i dać nowe zaklęcia bojowe. Ulepszając go zyskamy nowe i silniejsze zaklęcia.

Sama grafika w grze Wikingowie chwilami pozostawia wiele do życzenia, ale dla zapalonych strategów może to być miła alternatywa w porównaniu do innych gier. Najbardziej wkurza mnie polityka NK, gdzie coraz więcej gier nastawia się na zarobek, a nie na zabawę.


Gry podobne