Tower Heroes jest przeglądarkową gra stworzoną przez firmę ODD 1 i obecnie wydawaną przez Travian Games (Rise of Europe). Produkcja zawiera sama w sobie dobrze nam znaną mechanikę Tower Defense, a w połączeniu z rozgrywką role-playing i nutką strategii daje nam doświadczenia jakich nie osiągaliśmy w innych tego typu grach. Rozpoczynając zabawę gracze stają przed swoim pierwszym wyborem, musimy dobrać rasę do naszych osobistych preferencji, a oddano nam takie jak: Human, Dwarf i Elf. Następnie zostajemy przeniesieni bezpośrednio do rozgrywki, gdzie przejmujemy kontrolę nad opuszczonym zamkiem, który następnie musimy rozbudować poprzez stawiane budynki funkcjonalne różnego rodzaju.Będziemy tutaj również trenować swoich bohaterów, ruszać do walki do licznych dungeonów, a również dostaniemy możliwość atakowania innych graczy. W skrócie mamy tutaj grę RPG, city building no i przede wszystkim Tower Defense, a takie połączenie może oznaczać tylko jedno – sukces, albo porażkę, choć osobiście wierzę, że w obecnych czasach podobne, hybrydowe aplikacje przyciągają coraz większe grono graczy.

Surowce i sposoby pozyskiwania

Jak już wspomniałem, na początku w grze przeglądarkowej Tower Heroes wejdziemy w posiadanie małego zamku, gdzie musimy ruszyć z produkcją różnego rodzaju materiałów, ale przede wszystkim złota, a wystarczy postawić obok zamku liczne kopalnie (Mine). Dlaczego podkreślam akurat znaczenie tychże budynków? Bo jak zobaczycie na liście budowlanej każda struktura może być zakupiona właśnie za złoto. Innymi surowcami jakie będziemy wydobywać to: jedzenie (pozyskiwane z okolicznych farm), a także kryształy (uzyskamy je z kamieniołomów). Znajdziecie tutaj również diamenty, ale to już waluta premium, która oznacza zazwyczaj możliwość uszczuplenia naszych portfeli za kilka ulgowych funkcji, albo coś co pozwoli przyśpieszyć nam nasz rozwój. Tutaj głównie możecie chcieć zużyć swoje diamenciki na przyśpieszenie budowy czy natychmiastowe zakończenie szkolenia jednostek.


mapa świata

 

Podział na mapie

Pozostaje tylko jeszcze jedna kwestia związana w Tower Heroes z surowcami. Wyspa, na której położony jest nasz zamek podzielona jest na strefy heksadecymalne i warto sprawdzić wszystkie pola wokół zamku bo to od jego rodzaju będziemy wiedzieć jaki budynek opłaca się postawić w danym miejscu. To co jest pewne to fakt, że wszystkie białe pola wydobywają kilka sztuk złota na godzinę, nie ważne co tam postawimy. Choć jak na danym polu można wydobyć więcej złota niż kryształów to oczywiste jest to, że bardziej opłaca się postawić tam kopalnie, w przeciwnym razie stawiamy kamieniołom. Są także pola opisane jako las, tam głównie warto pozyskiwać pożywienie, a w górach oczywiście na 100% bierzemy się za kryształy. To pierwszy, ale nie jedyny element strategiczny z jakim spotkacie się tutaj.


Interaktywne menu

Potrzebne czynności w naszym zamku możemy wykonywać dzięki rozwijalnemu menu. Pierwsze na co warto zwrócić uwagę to sekcja zarządzania miastem (Managment), w której możemy rozbudowywać nasz zamek, a także włączyć podgląd naszych terenów. Podczas tryby podglądu możemy aneksować (przyłączać) nowe tereny do naszych ziem. Wszystko jest bardzo proste i wystarczy kliknąć na dane pole, ale tutaj musicie liczyć się z pewnymi kosztami, głównie ceną będzie określona ilość jedzenia i za każdym nowym zakupem cena ziemi wzrasta, ale byłoby zbyt proste to wszystko bez tego rodzaju ograniczeń. Koleją opcją jest przesuwanie naszego bohatera na określone pola, użyjemy tego z początku głównie do przenoszenia naszego awatara na miejsca, gdzie znajdują się okoliczne dungeony. W zależności od odległości od miejsca startu taka podróż wymagać będzie pewnej ilości czasu. Inne akcje wiążą się z budową kolejnych jednostek (w przypadku zamku), albo z rozpoczęciem ataku/rajdu (na przykład, gdy jesteśmy w dunegonie).

rozszerzenie miasta

 


Znane elementy RPG

Jak już wspomniałem wcześniej w grze Tower Heroes będziemy rozwijać również naszego bohatera, to za każdą walkę dostanie on potrzebne doświadczenie do dalszego rozwoju, system progresji polegać tu będzie na zyskiwaniu coraz to wyższych poziomów, a im wyższy on będzie tym więcej broni czy też innych elementów ekwipunku będziemy mogli używać. Im lepszy sprzęt tym mocniejszy będzie nasz heros. Każdy element ekwipunku zwiększy określoną cechę naszego bohatera, a tutaj musimy zadbać o: ilość życia, zniszczenia, częstotliwość ataku, zasięg, obronę, szczęście na krytyczny cios, ilość zadawanych obrażeń na sekundę no i na koniec szybkość. Ich początkowe wartości zależą od wybranej przez nas na początku rasy.

nasza postać w grze

 

Walki PvP i dungeony

Jednak może teraz czas przejść do najbardziej interesującej części w całej grze Tower Heroes – czyli o walce. Mimo, że to my atakujemy to i tak zgodnie z zasadą gier Tower Defense będziemy się bronić. Każdy dungeon jak i kolejne jego poziomy zawierają wyznaczoną już trasę, którą podążać będą nacierające na nas jednostki wroga. Na początku walki mamy kilka sekund na rozstawienie wieżyczek i na start dostajemy określoną ilość złota. Na każdy poziom w lochu przewidziane jest 3 fale, które musimy przetrwać. To złoto, które otrzymaliśmy warto dobrze wydać na najlepszą obronę, ale to nie wszystko. Każda wieżyczka obronna ma określoną moc i co najważniejsze zasięg, dlatego zastanówcie się które z nich najlepiej ustawić w strategicznych miejscach, polecam te najmocniejsze ustawiać na meandrach (zakrętach), gdzie obejmą o wiele większy obszar niż normalnie. Druga sprawa, na którą warto zwrócić uwagę jest to, że każdy potwór jaki naciera na nas ma również swoje statystyki, a co najgorsze oni atakują nasze wieże, które co pewien czas musimy naprawiać, aby nie stracić ich, gdyż utrata czasami jednej wieży może oznaczać naszą zgubę.

walka

 

Naszym zadaniem jest nie dopuścić wroga do flagi stojącej na końcu trasy. Oczywiście jest pewna liczbą, która może tam się wkraść zanim przegramy, ale najlepiej nie wpuszczać żadnego. Jeśli uda nam się wygrać to w zależności od poziomu lochu dostaniemy w nagrodę złoto, punkty doświadczenia i czasami jakiś fajny element do ekwipunku.

Ostateczny werdykt

Podsumowując, Tower Heroes może graficznie nie prezentuje sobą produkcji wysokich lotów, grafika wygląda bardziej na kreskówkową, ale mimo tego doskonale spełnia swoje zadanie. Wszyscy fani gier Tower Defense znajdą tutaj coś dla siebie i na pewno nie będzie to zwykła forma owej zabawy bo dzięki licznym funkcjom, których w powyższej recenzji nie wymieniłem nawet, dostaliśmy porządną, prostą, a zarazem złożoną zabawę, która pochłonie nasze umysły na wiele godzin.


Gry podobne