Studio ChangYou oferuje nam obecnie nową grę MMO z elementami strategicznymi o nazwie Totem. Na ekranie początkowym możemy stworzyć swoją postać, oddano nam wybór między rasami takimi jak Ludzie, Orki i Tule. Powiem Wam tylko tyle, że osobiście nie widziałem między nimi żadnej różnicy. No może oprócz wyglądu i nazwy. Mamy w sumie jakieś opisy, ale czy one tak naprawdę odgrywają jakąś większą rolę w realnych cechach ras, tego nie wiem. Ludzie są zorganizowaną i cywilizowaną społecznością. Znajdują się obecnie w fazie, gdzie magia i technologia rozwijają się niezwykle szybko. Orki są wojowniczym narodem. Zbudowali swoją społeczność na sile i testach w stylu „kto jest najsilniejszy”. Jednakże są nacją bardzo brutalną i nieprzewidywalną. Rasa Tulan pochodzi z tajemniczego Emeral Morass i są pozbawieni wszelkiej technologii. Swoją siłę opierają na siłach natury.

Totem 1


Po wyborze rasy przychodzi czas, aby wybrać konkretne odzwierciedlenie naszej postaci, gdzie mamy przygotowanych już kilka stylów i nie da się ich modyfikować. Później wprowadzamy już tylko imię naszej postaci i wchodzimy do zabawy.

Pierwsze kroki w grze

Poprzez pierwsze kroki w grze Totem poprowadzi nas śliczna instruktorka Leah, która od tej pory będzie naszym tutorialem. Nauczy nas od podstaw sterowania i podstawowych strategii, które umożliwią nam dynamiczną, początkową rozgrywkę. Po spędzeniu kilku minut na wykonywaniu czynności z tutorialu odkrywamy prawdziwy cel gry, czyli walki, do których użyjemy kart z bohaterami. Ci bohaterowie mają różne poziomy siły i oczywiście korzystając z nich musimy zapłacić określoną ilość złota. Każda z postaci ma swoją rolę, od wojowników, łuczników, magików po jednostki wspierające, a wszystkie z unikalnymi statystykami i zdolnościami. Każdy może być również ulepszany poprzez dozbrajanie go w różne przedmioty. Inną sprawą jest to, że możemy używać magicznych zaklęć, aby wesprzeć nasze jednostki, uzbroić siebie w eliksiry i magiczne zwoje, które odblokują nowe zaklęcia, albo możliwość buffowania naszych żołnierzy.

Totem 2


Łącz, dziel i walcz

Najciekawszą funkcją w Totem jest możliwość łączenia swoich jednostek, aby zwiększyć ich siłę, albo łączenia jednostek tego samego typu, aby wybrać umiejętności, które najbardziej nas interesują. Również możemy budować części ekwipunku ze składników jakie zdobędziemy podczas naszych przygód, aby później w nie uzbroić naszych żołnierzy.

Różnorodność trybów gry

Poprzez wciśniecie guzika Play wchodzimy do menu wyboru trybu gry. Mamy tutaj kilka wyborów, między innymi PvE i PvP. W PvE odnajdziemy kolejne dwa tryby, jeden z nich to Conquest, gdzie staniemy przed przeciwnikami sterowanymi przez AI, a drugi to Hero Island, gdzie będziemy uczestniczyć w różnych walkach podczas eksploracji świata gry. Wszystkie tryby PvE wymagają od nas użycia Energi, jeśli chcemy w nich się bawić. Energia regeneruje się w trakcie całego dnia, ale możemy ją również uzupełnić kupując specjalne itemy w sklepie gry.

Totem 3


Walki PvP w grze Totem podzielone są na dwie różne odmiany, Matchmaking i Room Mode. Pierwsza to szybka walka 1vs1, albo 2vs2 przeciwko losowym przeciwnikom, a w drugiej tworzymy swój własny pokój gry, albo dołączamy do już istniejącego. W takim pokoju możemy sami wybrać z kim chcemy się zmierzyć.

Po opanowaniu dostępnych opcji i wybraniu już naszej drużyny możemy przystąpić do gry Matchmaking. Będziemy musieli poczekać kilka sekund, aby móc zacząć grę, ale podobno wydawca pracuje nad przyśpieszeniem tego procesu.

Walki w stylu tower defense

Kiedy walka w grze Totem już się zaczyna zaskoczyć nam może dość dobrze wykonana grafika, wszystko wygląda nieco komicznie, kolorowo, ale porządnie. Na starcie mamy określoną ilość złota, za które będzie trzeba nabyć jednostki, ilość złota rośnie wraz z naszym postępem w grze. Klikając na awatary konkretnych jednostek wypuszczamy je do walki przeciwko naszemu wrogowi i w tym momencie musimy użyć naszej strategii, aby wybrać te jednostki, które najlepiej sprawdzą się w danej walce. Pamiętajcie, złoto jest ograniczone, a my musimy obronić nasz obóz i dotrzeć do obozu przeciwnika, aby tam zabić jego generała. Kiedy nasze jednostki osiągną środek pola bitwy i pokonamy tamtejsze jednostki przejmujemy władanie nad totemem co daje nam dodatkową ilość złota. Nasz progress będzie ciągle polegał na utracie jednostek i zakupie nowych ze szczegółową ostrożnością podczas wyboru naszego następnego kroku. Jeśli dojdziemy do obozu przeciwnika i pokonamy tam jego postać to kończy się walka, a my wygrywamy.

Totem 4

Gildie i opcję premium

W grze Totem znajdziemy również opcję do tworzenie gildii, co pomoże nam mieć łatwiejszy kontakt z przyjaciółmi i dostaniemy do tego kilka innych ciekawych opcji. Oczywiście gra jest w całości darmowa, chociaż z opcją mikropłatności, jakbyście jeszcze nie zauważyli to mamy tutaj dwie odmiany monet. Tokeny to nasza dodatkowa, waluta premium.

Podsumowanie recenzji

Totem do bardzo dobrze wykonania i zabawna gra przeglądarkowa. Fakt, że nie bardzo możemy kontrolować nasze jednostki jest czymś co nie przypadnie do gustu szerokiej rzeszy graczy, ale znajdziemy tutaj wiele innych, ciekawych funkcji. Tryby PvE i PvP są całkiem nieźle rozbudowane i zajmą nam wiele godzin zanim wszystko opanujemy do perfekcji.


Gry podobne