Najlepszą rzeczą jaką można powiedzieć o grze MMO The Last Stand: Dead Zone, że grałem ją w chwili oczekiwania na start Diablo III, ale musiałem niechętnie się przy niej zatrzymać. Wszystko było spowodowane tym, że ciężko było zalogować się do nowego Diablo z powodu dużych obciążeń serwera. grze przeglądarkowej  The Last Stand: Dead Zone połączono zarówno strategię i elementy gry RPG, w sumie daje jakąś nutkę nowoczesności pośród innych gier na facebooku.

Recenzja gry

Nie tylko musimy odpierać roje żywych trupów, ale dodatkowo musimy utrzymywać morale swoich kompanów i zapewniać im wszelkie środki jakie są wymagane do przetrwania. Na początkowym etapie gry musimy usuwać śmieci, dbać o przypływ żywności i budować niezbędny sprzęt i budynki, troszkę zalatuje mi tutaj FarmVile. Jednak na pewno podczas licznych wypadów do miasta po potrzebne zapasy nie będzie nam się nudzić.


Wszystko zaczyna się od stworzenia postaci. My po prostu wybieramy jeden avatar z kilku dostępnych opcji, wybieramy odcień skóry i kolor włosów, a następnie jesteśmy w stanie iść ku przygodzie. Sam tutorial jest dość prosty, w postaci wyskakującego okienka, gdzie dostajemy kilka wskazówek odnośnie wszystkich pięciu surowców, budowaniu struktur, witamy swojego pierwszego NPC i idziemy pokonać pierwszą falę zainfekowanych. Same zasoby potrzebne w grze to: drewno, metal i tkaniny, woda i jedzenie jest potrzebne nam do przeżycia. Budowa w grze nie różni się za bardzo od tych systemów znanych z innych produkcji, struktury możemy stawiać tam, gdzie chcemy, albo gdzie po prostu mamy wystarczającą ilość miejsca.

The-Last-Stand-Dead-Zone-Role-for-Survivors

Następnie dostajemy naszego pierwszego pomocnika, a właściwie przychodzi do nas jeden z ocalałych, który pomaga nam zaopatrywać bazę w wodę i żywność, a także pracuje nad bezpieczeństwem i moralami, wszystko po to, aby przyciągnąć nowych ocalałych. Tacy ocaleni mogą zostać przypisani do różnych ról jako np.: Recon, Inżynier, Scavenger i Medyk. Każda taka profesja ma swoje wady i zalety. Wojownicy są najlepsi w walce, ale Recons są najlepsi w spowalnianiu i ochronie zdrowia, a także są świetni w walce na dystans i poruszają się bardzo szybko. Jeśli chcemy bardzo szybko zyskiwać nowych ocalałych to możemy wydać realną kasę na płatną walutę w grze. Pierwszą bitwę jest bardzo łatwo wygrać, a potem mamy spokój i pozornie nic się nie dzieje. Jesteśmy pod ochroną początkujących przez pierwsze 6 dni, ale jeśli to my pierwsi zaatakujemy to ją po prostu stracimy.


the-last-stand-dead-zone-compound

W grze przeglądarkowej The Last Stand: Dead Zone nie ma jakiś zadań, które poprowadzą nas krok po kroku, musimy sami sobie szukać zajęcia, a jest naprawdę wiele do zrobienia. Możemy oczyszczać teren dla nowych budowli, można też zwiększać ochronę dla większego bezpieczeństwa, później budujemy, walczymy i tak w kółko. Nie wymaga się konkretnej ilości pracowników do budowy, potrzebujemy tylko coraz większej przestrzeni, ale plusem jest to, że możemy wstrzymywać i wznawiać wszelkie rozpoczęte zadania.  Wszystko co robimy daje nam po wykonaniu różne profity, głównie jest to doświadczenie, a czasami niewielkie ilości materiałów i zasoby. Awansujemy powoli, ale jeśli jesteśmy dość systematyczni to nie jest tak źle.


W sumie gra  The Last Stand: Dead Zone jest ciekawą propozycją dla wszystkich fanów zombiaków, która na pewno zajmie nam kilka długich godzin, ale przy dłuższej rozgrywce szybko się nudzi, może nadchodzi kres tego typu gier? Choć gry farmerskie coraz powstają nowsze i nowsze, a i tak cieszą się wielką popularnością.

Poradnik do gry

Jak zdobyć Paliwo za darmo?

W grze The Last Stand: Dead Zone Paliwo (Fuel) to waluta premium, która używamy w sklepie gry do kupowania lepszych przedmiotów, przyśpieszenia budowy/rozbudowy, powrotu ocalałych z misji, leczenia ran i recyklingu. Również podczas tworzenia przedmiotów czy ulepszania niektórych z nich wymagana jest pewna ilość paliwa. Fuel również będzie potrzebny przy handlu z innymi graczami.

Fuel można kupić za kredyty Facebooka, ale za darmo również można dostać pewne ilości paliwa, głównie w poszukiwaniach podczas misji. Różne ilości tej waluty losowo otrzymamy także podczas oczyszczania śmieci z okolicy. Kilka osiągnięć również nagradza nas paliwem np.: Fuel Finder, Petroleum Picker i Gas Giant.

butelka z paliwem

Niestety w poszukiwania możemy odnaleźć każdego dnia jedynie ograniczoną ilość paliwa, wypada ono losowo i zdobywając konkretne książki jak Peak Oil możemy zwiększyć częstotliwość takiego dropu.

Generator paliwa

Od pewnego czasu mamy także specjalny budynek – F.U.E.L. Generator, który dostępny jest od poziomu 10-tego i pozwala nam zamieniać Drewno, Metal i Materiały na paliwo.

F.U.E.L. Generator wytwarza paliwo w ciągu 46 godzin, które jest przechowywane w Generatorze, aż osiągnie pełną pojemność. Po przekroczeniu pojemności, produkcja zostanie zatrzymana i nie zostanie wznowiona, dopóki paliwo nie zostanie zebrane. Rozbudowa tej struktury pozwala podnieść jej pojemność i zwiększyć szybkość produkcji.

generator paliwa

Nawet jeśli generator nie był pełen, gdy zebraliśmy paliwo – to należy uzupełnić go przy pomocy drewna, metalu i materiału zanim zacznie produkować więcej paliwa. Będzie również musiał być uzupełniany w przypadku, gdy paliwo zostało skradzione podczas ataku. Rozbudowa generatora nie uzupełnia go i najlepiej jest go uzupełnić przed rozpoczęciem ulepszenia. Książki, które wpływają na koszty napraw również wpływają na koszty uzupełnienia generatora paliwa.

Poradnik i strategia ataków

Raiding, czyli napadanie innych graczy to bardzo ryzykowny sposób na zdobycie ogromnych ilości doświadczenia i surowców. Jednak lepiej jeśli to my napadamy częściej niż inni gracze nas. Upewnij się więc czy jesteś na to dobrze przygotowany i pamiętaj, że nawet jeśli ktoś cię napadnie to możesz się zemścić, aby każdy napalony na twoje surowce gracz wiedział, że nie można z tobą pogrywać. Możemy także skorzystać z Białej Flagi i wyeliminować na pewien czas możliwość atakowania nas, ale to również wyklucza możliwość atakowania innych jak i to dość droga inwestycja, gdyż zapłacimy za nią ponad 800 paliwa, a jak wiecie trzeba oszczędzać ten dość rzadki surowiec w post apokaliptycznym świecie.

Kogo możemy napadać?

 • Graczy, którzy mają identyczny poziom jak my
 • Graczy o jeden poziom niższy od naszego
 • Graczy o pięć poziomów wyżej od nas samych i co ciekawsze nie będą mogli zemścić się na nas, ale atakowanie o wiele silniejszego przeciwnika nie jest łatwym zadaniem

Tips & Tricks

 • Zawsze zabieraj ze sobą na tego typu misje Recon i Engineer, aby wykryli i zneutralizowali pułapki. Upewnij się, że wiesz jak działa każda pułapka i jakie daje możliwości.
 • Zabieraj jedynie ocalałych ze sporą ilością życia.
 • Odwiedź swój cel wcześniej i zbadaj ustawienie wszystkich elementów, staraj się odgadnąć w jakich miejscach mogą znajdować się pułapki i ocaleni przeciwnika.
 • Używaj najlepszego ekwipunku i pamiętaj, że nie wygrasz Uzi przeciwko M249 SAW.
 • Staraj się przykryć słabości jednostek i wyeksponować ich siłę. Recon może potrzebować Kamizelki, która doda mu nieco punktów życia. Fighters’a dobrze wyposażyć w najlepsze Buty zwiększając tym samym jego szybkość poruszania się.
 • Zawsze miej granaty w zanadrzu. Granaty dymne zmniejszają celność każdej broni, więc nasze jednostki mogą przemieścić się na inną pozycję bezpiecznie. Granaty ręczne mogą zabić sporą grupę przeciwników. Ładunki wybuchowe niszczą dobrze struktury obronne i nieszczęśników pozostających w zasięgu ich działania.
 • Oszacuj ryzyko przed napadem i sprawdź czy nagroda z wygranej walki pokryje choć twoje straty. Ale najważniejsze, zastanów się czy warto skraść Paliwo z generatorów przeciwnika, albo olbrzymie ilości surowców kosztem bezpieczeństwa twoich ocalałych?
 • Pamiętaj, że każdy napad na przeciwnika pozwala mu ustalać nagrodę za Twoją głowę, a jeśli będzie ona dostatecznie wysoka to spotkacie się ze sporą ilością ataków innych łowców.
 • Po ataku na Ciebie zawsze używaj funkcji zemsty wysyłając przeciwnikom tym samym wiadomość, że jesteś dostatecznie silny, aby walczyć o swoje. Staraj się zniszczyć wtedy jak najwięcej to może skutecznie odstraszyć najeźdźców.
 • Kradzież paliwa z F.U.E.L. Generator powoduje, podobnie jak z innymi surowcami, to że przeciwnik musi czekać, aż jego paliwo się odnowi i tymczasowo nie będzie w stanie robić niczego. Przydaje się nam ta wiedza jeśli prowadzimy z kimś regularną wojnę, ale takie działanie może równie dobrze rozjuszyć przeciwnika i z większą zawziętością będzie nas łupił jak tylko się odkuje.
 • Zawsze przeprowadzaj skan terenu w poszukiwaniu pułapek, w przeciwnym wypadku zamiast surowców znajdziesz części ciała swoich jednostek.
 • Zabierz ze sobą zawsze jakąś broń do walki wręcz albo kilka materiałów wybuchowych, aby niszczyć budynki przeciwników. Pistolety nie działają na nie zbyt dobrze.
 • Używaj budynków przeciwnika do osłony własnych jednostek.
 • Jeśli zostaniesz zaatakowany to miej zawsze nieco zapasowego paliwa na nagrodę za głowę swojego oprawcy, to może mu nieźle dać do myślenia.
 • Jeśli zdecydujemy się napaść kogoś dla nagrody to postarajmy się zabić Lidera, jeśli nam się to nie uda to przeciwnik może wystawić w odwecie nagrodę za naszą głowę, a my i tak nie otrzymamy nagrody za pokonanie go.
 • Atakując szukaj zawsze słabo strzeżonych dróg, tam prawdopodobnie są pułapki, ale Recon i Engineer poradzą sobie z nimi. Upewnij się także, czy droga nie jest w zasięgu Wieżyczek Strażniczych.
 • Jeśli podczas rozbrajania pułapki nie powiedzie się naszemu człowiekowi to zginie on, ale pułapka również razi ocalałych znajdujących się w jej zasięgu, więc podczas rozbrajania trzymaj inne jednostki z daleka od niej. Pułapkę możemy zniszczyć z bezpiecznej odległości także granatami.
 • Jeśli jesteśmy w sojuszu to skoncentrujmy się na skradzeniu przeciwnikowi Alliance Banner i olejmy inne rzeczy.
 • Jeśli pokonamy drzwi do kryjówki to upewnijcie się czy nie ma tam pułapek, wielu graczy używa wejścia jako mini bariery.
 • Upewnij się, że jednostki wroga nie znajdują się w pobliżu pułapek, które chcemy rozbroić. Ocalały, który rozbraja pułapkę jest w tym momencie bezbronny i zostanie zmasakrowany przez wroga jeśli nie zapewnimy mu maksimum bezpieczeństwa.
 • Granaty, jak wspomniałem wcześniej, mogą rozbroić pułapki, ale jeden zazwyczaj nie wystarczy do tego, więc używaj ich z głową
 • Jednostki najlepiej rozstawić na starcie w pobliżu barykad przeciwnika, tym samym użyjemy ich jako osłony.
 • Gdy posiadamy unikalną, albo ulepszoną zbroję, które posiada 100% odporności na kule to nie musimy zakładać dodatkowej kamizelki.
 • Gdy kończysz napad to nie zapomnij ukraść amunicji, gdyż nasi ocaleni potrzebują jej do kolejnych misji. 

Gry podobne