The Island: Castaway jest to typowa gra MMO, w którą można zagrać via www, czyli wspierana jest przez każdą przeglądarkę i nie musimy pobierać ciężkich plików instalacyjnych. Za tytuł odpowiada studio Pixonic, a sama gra jest połączeniem zarówno elementów przygodówki jak i gry akcji. Zaczynając grę stajemy przed podobnym wyzwaniem jak Robinson Cruzoe, jesteśmy rozbitkami i musimy jakoś zasiedlić wyspę, na której się znaleźliśmy. Będziemy zmuszeni karczować drzewa, krzewy itp, aby później móc w tym miejscu postawić jakąś budowlę, czy też zasadzić drzewa owocowe lub warzywa, co pozwoli nam przetrwać w tym niegościnnym środowisku. Jednak do budowy potrzebujemy surowców, a te zdobędziemy usuwając z naszej drogi liczne bambusy, trawy i inne rośliny, nie można nie wspomnieć, iż za każdą akcję otrzymamy określoną ilość punktów doświadczenia. Jednak nie możemy odrazu zwiedzać całej wyspy, a dopiero dalsze jej części odblokowane zostaną jak zdobędziemy wyższy poziom. Oczywiście jak w każdej grze facebookowej i tutaj możemy zakupić małe udogodnienia zbierając tokeny, czyli walutę gry. Największą wada produkcji jest system energetyczny, który ogranicza nasze działania, co sprawia, iż grę zaliczamy do casualowych. Jednak jak to bywa, energia się odnawia co pewien czas, więc zawsze po pewnym czasie możemy wrócić i znowu wykonać parę ruchów.

Samo tworzenie naszej postaci w grze jest proste, a jeśli komuś nie podoba się jej standardowy wygląd to zawsze można go spersonalizować, zmienić płeć, wygląd ogólny, uczesanie, oczy, nos, usta, podbródek, barwę skóry i dopasować do tego wszystkiego jakieś ciekawe ubranie.


Każdy nowy gracz witany jest hucznie przez starego wilka morskiego, który nauczy nas pewnych prostych czynności, a także za jego pomocą poznamy interfejs gry i jej możliwości. W grze także początkowe zadania mają na celu nauczenia nas co, jak i gdzie należy wykonać aby osiągnąć dany cel, więc nie sądzę aby ktokolwiek miał problemy w The Island: Castaway.

Jeśli otwieramy jakieś przedmioty, usuwamy rośliny czy ścinamy drzewa to oprócz złotych monet i doświadczenia możemy otrzymać jakiś przedmiot do kolekcji. Gdy już zbierzemy daną kolekcję w całości to za nią możemy otrzymać dość przydatne przedmioty, który posłużą do ukończenia budowy czy też do innych zadań i czynności. Równie dobrze może to być paczka energii, jakieś zwierzę, monety czy też rośliny.  Na wyspie oprócz wspomnianych zadań czekają na nas przeróżni tubylcy do poznania, których niekiedy będziemy musieli poratować w potrzebie, ale oczywiście odwdzięczą się nam za okazaną dobroć.Gry podobne