Tetro Quest to gra logiczna, którą wyszukałem ostatnio na portalu facebook, coś ostatnio mam sentyment do tego typu gier, ale jeśli o niej usłyszą pasjonaci tradycyjnego tetrisa to na pewno nie odpuszczą okazji na jej przetestowanie. Mimo całej prostoty jaka tutaj drzemie gra zawiera w sobie nawet jako taką fabułę, krótką historyjkę, która wprowadza nas w całą rozgrywkę. Całość zabawy umilają nam papugi na swojej pięknej wyspie, jednak tą całą sielankę rozbiły wredne małpy, które pewnego dnia przybyły na wyspę papug, porwały króla i uwięziły go, a to będzie naszym głównym zadaniem jego uwolnienie. Jednak aby to uczynić będziemy potrzebowali klucza, klucza do klatki, w której przewrotne małpy zamknęły naszego króla.Wydaje się jak początek świetnej przygody? Jednak nie, cały ten wstęp to po prostu wprowadzenie do kolejnej gry match 3, która poniekąd będzie nam przypominała gry w stylu tetrisa jak choćby Funtris 2.0 czy też Tetris Battle. Kolejnym powodem na przetestowanie omawianej aplikacji jest fakt, że mamy ją w naszym ojczystym języku, choć niekiedy samo tłumaczenie pozostawia bardzo wiele do życzenia.

tetro quest 1


Czy to Tetris?

Z samego tetrisa nie ściągnięto całości bo gra Tetro Quest przejęła z tego gatunku wyłącznie spadające bloki, które poprzez zręczne przekładanie należy układać na dolnej części ekranu gry. Ale nie zbijamy tutaj całych linii, a w prostym stylu wykorzystujemy gatunek dopasuj 3 i łączymy ze sobą co najmniej 3 elementy tego samego koloru. Podobnie jak w tetrisie każdy element różni się kształtem, ale zbudowany jest z klocków o różnych kolorach i przekładanie je w inne pozycje ma na celu przestawienie właśnie tych, pojedynczych klocków. Podczas, gdy już spadnie dany blok na sam dół to nie zostaje w tej samej formie, ale dopasowuje się automatycznie do podłoża rozbijając się na pojedyncze części, a tym samym dopasowując się do całości.

Układamy nasze bloki z klocków

Całość sterowanie w Tetro Quest poznajemy na samym początku, nie jest to forma tutorialu, ale zwykły obrazek, który mówi nam jak obracać bloku itp. Oczywiście obracamy wszystko za pomocą strzałek na klawiaturze, a jak chcemy, aby bloczek spadł szybciej to musimy do tego użyć spacji. Niby wszystko brzmi bardzo prosto, jednak przekonacie się szybko, że nie jest tak łatwo ogarnąć zarówno odpowiednie obracanie jak i wyszukiwanie najlepszego miejsca dopasowania. Potrzeba kilku rund, aby to wszystko ogarnąć, ale za to później rozgrywka sprawia nam coraz więcej przyjemności.

tetro quest 2


Zbierz wszystkie klucze

Po każdej rundzie mamy szansę na uzyskanie kluczy, ale jak już wspomniałem, na początku nie spodziewajcie się jakiś wielkich kokosów. Będziemy awansować podczas każdej rozgrywki, a to zazwyczaj obdarzy nas kolejnymi możliwościami, jakieś boosty zostaną odblokowane i będziemy dalej przemierzać kolejne miejsca na mapie wyspy.

Pod względem graficznym gra Tetro Quest nie prezentuje jakiejś wyjątkowej jakości czy wspaniałego kunsztu, ale za to jest odpowiednia do formy rozgrywki i co najważniejsze nie przeszkadzają nam żadne zbędne elementy. Grę spokojnie mogę polecić jako dobra rozgrywkę logiczną dla starszych i tych młodszych użytkowników facebooka.Gry podobne