TERA (The Exiled Realm of Arborea) jest grą MMORPG 3D, którą przygotowało dla nas studio Bluehole. Gracze przenoszą się do fantastycznego świata, w którym narodziła się Federacja Valkyon stworzona przez różne rasy pochodzące z najdalszych zakątków galaktyki. Wspomniana federacja stoi na straży pokoju we wszechświecie, ale nie brakuje złowrogich sił, które pragną zakończyć erę pokoju i wywołać kolejną wojnę międzygalaktyczną. Na obecną chwilę gra TERA pozwala na wybór postaci spośród sześciu ras i ośmiu profesji, które tworzą możliwości dla graczy o różnych zainteresowaniach i preferencjach odnośnie stylu gry.

Na samym początku, aby zagrać wymagane było wykupienie abonamentu, ale sytuacja zmieniła się wraz z dniem 06.02.2013, kiedy wprowadzono w grze wiele zmian i dodano do jej nazwy Rising – od tego czasu możliwa jest darmowa zabawa, choć opcję abonamentu pozostały do dnia dzisiejszego.


TERA: The Exiled Realm of Arborea umożliwia sieciową zabawę tysiącu osób z całego świata, którzy dzielą świat wspólnie z przyjaciółmi, wrogami i nieznajomymi. Świat otwarty jest dla wszystkich i każdy z nas może dołączyć tutaj do walki, spróbować swoich sił w ekonomii czy nawet zrobić polityczną karierę.

TERA 012

My wkraczając do tego uniwersum dostajemy zadanie obrony organizacji, o której pisałem na początku – Valkyon. Bez nas każda rasa znajdująca się w przymierzy zagrożona jest upadkiem, do którego nie możemy dopuścić. Nie liczy się tutaj siła pięści czy floty kosmicznej, niekiedy wystarczą odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, aby załagodzić potencjalny konflikt.


Właściwa klasa i rasa to podstawa

Jednak musimy nie bacząc na przeciwności losu zadbać również o losy swojego awatara i mimo galaktycznego (kosmicznego) klimatu możemy wybierać rasy spośród typowych dla fantasy MMO archetypów takich jak choćby elfy czy ludzie, ale to tylko przykłady bo wybór w TERA jest znacznie szerszy. Możemy poznać Castanics, czyli rodem z piekła rasę, której demoniczne siły przerażają każdego kto ich napotka na swojej drodze. Są także giganci z rasy Baraka jak i Amani i tajemniczy Popori, których wygląd w dużej mierze daje wrażenie jakbyśmy mieli styczność ze zwykłymi zwierzętami. Jeśli już dokonamy odpowiedniego wyboru rasy to czas zabrać się za dobór klasowy i na nowo poznajemy Łucznika obdarzonego sokolim wzrokiem, silnego i bezwzględnego Barbarzyńcę czy Lancera, a także obdarzonego starożytną wiedzą Mistyka czy uduchowionego Kapłana. Jest też władający magią Czarodziej, nieco dziwny Slayer czy mocarny Wojownik.

Niecodzienny rodzaj walk

Jeśli sądzicie, że TERA rzuci wam tradycyjny model walki znany z innych gier MMO to się grubo mylicie. Nie idziemy przed siebie ślepo zaznaczając cel i uderzając z całej siły. Musimy zbliżyć się do ofiary, wyzwolić atak i odległość jak i nasze położenie względem niej odgrywa tutaj kluczową rolę.

TERA: The Exiled Realm of Arborea to ciekawa, aczkolwiek nieco skomplikowana gra MMORPG, która zachwyca zarówno olbrzymią zawartością jak i piękną grafiką przy niewielkich wymaganiach systemowych.


Screeny z gry:

Wymagania sprzętowe:

  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM – Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 50 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7

TERA daty premiery gry:

  • Na świecie: 01 maja 2012
  • W Polsce: 03 maja 2012

Gry podobne