Dziś znalazłem ciekawą grę na FacebookuTake It Easy, która łączy w sobie zarówno rozgrywkę typu puzzle jak i doznamy dzięki niej niesamowitej, logicznej zabawy, której nie powinien nikt przepuścić. Zbieramy punkty układając na planszy linie, w której każdy element posiada tą samą cyfrę (od 1 do 9). Plansza gry podzielona jest na 19 sześciennych pól, które mogą utworzyć do 27 linii. Każdy element sześcienny zawiera trzy różne ścieżki skierowane w trzech kierunkach: poziomo i dwie na ukos. Każda linia oznaczona jest innym kolorem i cyfrą.Linie określonego koloru zawsze skierowane są w tą samą stronę, 1,5,9 zawsze mają położenie pionowe, 2,6,7 na ukos, skierowane w prawo, a cyfry 3,4,8 również są ukośne, ale skierowane w lewo. W trakcie gry oddawane nam są losowe sześciokąty, które należy umieścić w najbardziej odpowiednim miejscu na planszy. Ale uważajcie bo raz umieszczony element nie może być już przesuwany.

Recenzja gry

Po pewnym czasie poziomy w grze Take It Easy stają się coraz trudniejsze, ciężko jest umieścić sześcian bez przerywania istniejących już linii. A jak zdążyliście zauważyć linia choćby z jednym niepasującym elementem nie generuje punktów. Po umieszczeniu 19-ego elementu na planszy gra się kończy, a na tablicy pokazuje nam się ostateczny wynik. Ale jak już wspominałem punktowane są tylko te linie, które nieprzerwanie zawierają te same elementy od jednego boku do przeciwnego na naszej planszy. Punktacja jest wtedy bardzo prosta, jeśli są to linie o wartości 9, którą tworzą trzy elementy to dostajemy razem 27 punktów, jeśli linie tworzy pięć elementów to dostajemy 45 punktów, zobaczcie obrazek poniżej:


obliczanie punktów

Oczywiście, aby nie było nudno to zaimplementowano nam w grze Take It Easy dodatkowe funkcje społecznościowe. W trybie gry „społecznościowym” wokół naszej planszy może pojawić się kilku sąsiadów, maksymalnie sześciu. Aby z kimś zagrać to musimy go zaprosić poprzez portal Facebook. Kiedy dany gracz zostanie naszym znajomym to pojawi się jego plansza obok naszej. Jeśli posiadamy więcej niż sześciu znajomych grających w ową grę to wybieranych jest spośród nich tylko 6-ciu. Podczas trybu społecznościowego plansza sąsiada jest wypełniona elementami z jego ostatniej gry (zapamiętane dane są na serwerze), więc fizycznie nie musi on być wtedy dostępny. Punktacja jest identyczna, ale możemy otrzymać dodatkowy bonus, jeśli nasze linie dopasujemy do ukończonych linii sąsiada.

Każda gra w Take It Easy wymaga określonej ilości energii. Kiedy zaczynamy naszą przygodę z grą posiadamy 24 punkty energii, a na każdym poziomie tracimy jeden z nich. Dostępną ilość energii zobaczymy na górnej części ekranu. W razie jakbyśmy się rozpędzili, a dostępne punkty nam się już kończyły to nie ma co się martwić, co pewien czas odnawiają się, więc ponownie do rozgrywki można wrócić po około godzinie. Ale zazwyczaj przez noc naładuje nam się energia do pełna.


ekran gry

Podobnie jak w innych grach społecznościowych tak i tutaj możemy wspomóc się rożnymi power-up'ami w celu zdobycia większej ilości punktów. Dzięki tym boostom zdobędziemy przewagę nad innymi graczami, ale tylko kilka z nich dostaniemy na starcie za darmo, później ich posiadanie wiąże się z prawdziwą kasą. Może podam chociaż dwa przykłady działania takich power-up'ów. Extra Tile dodaje nam dodatkową linie na końcu gry. Jeśli chcemy zamienić miejscami dwie dowolne płytki możemy użyć bonusa o nazwie Swap.

punktacja w trybie spłecznosciowym


Za każdym razem jak pomyślnie ukończymy grę na naszym ekranie pokazują się trzy skrzynie ze skarbami. Kiedy klikniemy na jedną z nich to zostaniemy nagrodzeni losowymi skarbami, a może trafią się nam nawet dodatkowe klejnoty. Możemy je później wymieniać na wspomniane powyżej power-up'y, wystarczy wybrać się do sklepu gry, kliknąć wybrane bonusy i dokonać zakupu. Klejnotów jest kilka rodzai i każdy power-up wymaga zapłaty w nich, w różnych ilościach.

Jak widzicie gra przeglądarkowa Take It Easy jest prostą, logiczną rozgrywką, którą cieszyć się możemy w każdej chwili. Grafika i dźwięk na szczęście nie są czymś uciążliwym, więc gorąco polecam przetestowanej dziś omawianej aplikacji.


Gry podobne