World of Secrets (Facebook), czyli Świat Tajemnic (NK) to produkcja, za którą pośrednio odpowiada znane wszystkim National Geographic,w którą zagramy poprzez przeglądarkę, a kluczem do sukcesu jest tu wyszukiwanie zaginionych przedmiotów, rozwiązywanie zagadek i ciągłe poszukiwania. Niewątpliwą zaletą aplikacji jest jej spolszczenie, które mamy zarówno na Facebooku jak i na Naszej klasie. Fani gier hidden object mają teraz kolejne pole do popisu i mogą pokazać jak bardzo kochają tego typu rozgrywkę.

 

Świat Tajemnic – recenzja gry na NK

Można powiedzieć, że swojego czasu już wiele gier z gatunku „ukryte przedmioty” ala detektywistyczne widziałem w swoim życiu, ale ile z nich było po polsku i znajdowały się, aż na dwóch platformach, zarówno na Facebooku jak i na Naszej Klasie? Oj chyba na tą chwilę nie potrafię precyzyjnie wymienić nawet jednej. Inaczej to wygląda dziś, kiedy na Facebooku odkryłem grę NatGeo: World of Secrets i nie byłoby w tym nic dziwnego bo siedzę i wyszukuje nowe gry od bardzo dawna, gdyby nie to, że tego samego dnia, znalazłem odpowiednik owej gry na NK, tylko pod wpełni spolszczonym tytułem National Geographic: Świat Tajemnic. Będę dziś patriotą i omówię wersję odnalezioną na Naszym rodzimym portalu społecznościowym.


National Geographic; Świat Tajemnic 002

Świat Tajemnic na NK to przede wszystkim gra detektywistyczna, bo pod kryminalną nie podchodzi, ale z pewnością zaliczyłbym ją do jakiegoś tam podgatunku gier przygodowych. Spotykamy problem, który krok po kroku trzeba rozwiązywać, a i samo przemieszczanie się do kolejnych lokacji wymaga od nas spełniania dodatkowych, czasami bardzo trudnych do spełnienia warunków. Na samym początku już zaczynamy zmagania z nieskończonym sterowcem, którego wykończenie wymaga od Nas odnalezienia planów. Gdy to nam się uda będziemy mogli polecieć do bardzo mroźnej krainy… wiecie jakiej? W czasie naszych poszukiwań i kolejnych przygód nie można zapominać o najważniejszych wskaźnikach decydujących o przebiegu całej gry jak choćby o złocie, walucie premium, za którą pominiemy niektóre wymagania (w sumie wszystkie) i za które można kupić dodatkową energię jak i wiele cennych rzeczy. Są tutaj również monety, które należą do grupy regularnej i zdobywamy je po prostu grając, więc za dużo kombinacji nie ma, ale za nie kupimy sobie parę ciekawych rzeczy jak i wielkim kosztem możemy zdobyć cenną energię. Dalej mamy pasek z doświadczeniem, to od niego zależy ile i jakie lokacje zostaną nam udostępnione. No i na samym brzegi, po prawej stronie mamy energię, wiem wiem, każdy wie do czego służy i uwierzcie mi tutaj będzie nam się ona kończyć bardzo szybko bo początkowe lokacje to koszt 4 punktów energii, ale już brnąć dalej cena wzrasta do 6, a później do ośmiu. O darmową energię można poprosić znajomych, ale również zapłacimy za nią monetami, albo złotem, ale kogo będzie na taki zakup stać?

Następnie z lewej strony ekranu gry Świat Tajemnic mamy ikony z zadaniami, gdzie dokładnie opisano co musimy dalej robić i jaką za to nagrodę dostaniemy. Po przeciwnej stronie mamy już ikony nawigacji, w sklepie kupimy dodatkowe bonusy, które pozwolą nam jeszcze sprawniej odkrywać ukryte przedmioty na kolejnych lokacjach, mowa o kompasach przykładowo. Zakupów można dokonać zarówno za monety i złoto. Niżej mamy dostęp do ekwipunku, gdzie przetrzymywane są wszystkie przedmioty zdobyte w trakcie gry jak i te, które zakupiliśmy w sklepie. Sam ranking podzielony został na kilka kategorii i tak zobaczymy swoją pozycję pod względem ilości zdobytego doświadczenia, czy też zobaczymy kto stworzył najwięcej dekoracji w grze. Dodatkowo jest ranking tych co odnaleźli najwięcej przedmiotów jak i tych, którzy odwiedzili najwięcej lokacji.


National Geographic; Świat Tajemnic 001

Jednak czym by była taka gra, gdybyśmy nie mogli dążyć do jakiś pobocznych celów i zdobywać chociażby osiągnięcia. Wystarczy, że spełnimy konkretne warunki i możemy zdobyć tytuł Zakupoholika czy Polarnika i za każdym razem zdobywając coś nowego dostajemy niewielką, ale przydatną nagrodę.

Ale tak brać i brać tylko dla siebie to troszkę chamskie, nie uważacie? Odwiedzamy ostatnią zakładkę, gdzie można podesłać coś swojemu znajomemu w prezencie.


Do kolejnych lokacji w Świecie Tajemnic, w których przeprowadzimy nasze śledztwa prowadzi mapa, taka kula przypominająca ziemską w dolnym, prawym rogu. Miejsca dla nas zablokowane, poprzez niespełnione wymagania mają oznaczenie kłódki, a cała reszta czeka na naszą wizytę. Rundy dzielą się na różne kategorie, na takie, w których dostajemy słowną listę przedmiotów do odnalezienia, albo takie gdzie mamy tylko zarys kształtów poszukiwanych elementów. Już w trakcie całej gry ważnych jest kilka elementów jak choćby czas, mamy ograniczony, ale im szybciej znajdziemy wszystkie przedmioty tym lepiej. Kolejnym czynnikiem jest nasza dokładność, czyli stosunek ilości wszystkich kliknięć do tych prawidłowych. Ostatnim i chyba przynoszącym najwięcej punktów czynnikiem jest combo, połączenie szybkości i celności. W combo chodzi o to, aby jak najszybciej raz za razem wyszukiwać pożądane elementy, za każdym tak od klikanym przedmiotem wzrasta nam mnożnik punktów, więc już po odnalezieniu 3, czwarty element nagrodzi nas potrójną dawką punktów, a piąty to chyba sami umiecie liczyć. Oczywiście nasze poszukiwania mogą zostać w bardzo prosty sposób ułatwione, wystarczy użyć jednego z dostępnych w trakcie gry z prawej strony bonusów jak lupa itp. W sumie działają one niemalże identycznie jak w grach hidden object, które poznaliśmy do tej pory.

Podsumowując gra Świat Tajemnic zarówno na NK jak i Facebooku jest dostępna całkowicie za darmo i to niezwykły pochłaniacz czasu, do czasu jak nam się energia skończy, więc w sumie pogramy niedługo i to największa bolączka całej tej aplikacji, ale pasjonaci przygód, tajemnic i Ci bardziej dociekliwi co lubią poszukiwania, znajdą tutaj idealne miejsce na zabawę.


Gry podobne