Sumon jest przeglądarkową grą puzzle typu math-spin, która wykracza daleko poza granice zwykłej produkcji match-3 (dopasuj 3). W Sumon gracze muszą dodawać bloki ponumerowane od jednego do dziewięciu tak, aby suma była równa losowej liczbie, która jest zazwyczaj w zakresie od 11 do 15. Więc jak sami widzicie nie musimy szukać trzech takich samych bloczków stojących koło siebie, wystarczy choć mała smykałka do liczenia. W rzeczywistości im dalej są owe bloki to tym lepiej poprawiamy nasz wynik. To dość nietypowe przekręcenie w grze logicznej do końca nie jest tak interesujące i w sumie jak grałem przez chwilę to po osiągnięciu pewnej wprawy w tym co wyskakuje na planszy gra staje się nudna i monotonna. W późniejszej rozgrywce tak czy inaczej nie zostaniemy postawieni przed jakimiś trudniejszymi wyzwaniami.

Gra oferuje trzy podstawowe tryby rozgrywki. W klasycznym trybie zaczynami z blokami w systemie osiem na osiem i kontynuujemy liczenie póki nie znikną wszystkie klocki z planszy. To bardzo prosty system i pozwoli każdemu się odnaleźć na wiele godzin wspaniałej rozgrywki. Kolejnym trybem jest tzw. progressive, który chyba miał być w zamierzeniu jeszcze łatwiejszy niż klasyczny, a dostajemy na początku tutaj po kilka bloków z liczbami, w bardzo małej ilości. Ostatni z trybów, respawn mode, zaczyna się od małej piramidy bloków i co pewien czas spada na nią kolejna linia bloków, później spadają coraz częściej i częściej więc stajemy przed nie lada wyzwaniem aby oczyścić planszę całkowicie, coś w stylu survival, choć tutaj jest koniec.


Gra jest bardzo ciekawym tytułem, a zachwyca także dlatego, że wykonana została w HTML5. Działa fantastycznie na portalu facebook i jest całkowicie grywana na aplikacjach Androida i iOS. Jeśli Sumon troszkę bardziej rozbudować to byłby to fantastyczny tetris online.

Jednak, Sumon jest dobrze zrealizowaną grą, która potrafi naprawdę rozbawić przez około 20 do 40 minut, a poza tym sami możecie się przekonać jak szybko można nauczyć się grać i później robić wszystko automatycznie bez udziału matematyki. W sumie jeśli w przyszłości gra zostanie zreorganizowana to może wnieść wiele przyjemnej rozgrywki, jednak obecnie nie zachwyciła mnie niczym wyjątkowym.


Gry podobne