Czy jest gra Stratego? Chyba już sama nazwa nie daje nam żadnych wątpliwości, że jest to gra strategiczna, która od niedawna jest dostępna na portalu społecznościowym Facebook. Jak był ją krótko scharakteryzował? Może jako strategię rozgrywaną na wzór rozgrywek szachowych? Samo tłumaczenie zasad rządzących całą rozgrywką to już dla mnie wielkie wyzwanie, ale spróbuje to zrobić jak najlepiej tylko potrafię, choć efektów z góry gwarantować nie mogę.

Recenzja gry Stratego

Wszystko kręci się tutaj głównie wokół walk, które toczą się na planszy wzorowanej tą znanej nam z gier typu szachy. Każdy gracz dysponuje 40 jednostkami od typowych jednostek zwiadowczych po ciężki sprzęt. Jednostki tego samego rodzaju skupione są w czymś co nazwę pionkami. Głównym celem każdego gracza w potyczce jest przejęcie flagi przeciwnika, ale największą niewiadomą jest miejsce, gdzie aktualnie się ona znajduje. Pola obstawione przez armię przeciwnika są dla nas niewidoczne jak i nasze dla niego. Aby odkryć co kryje się pod danym polem musimy spróbować zawalczyć o nie. Kiedy poruszając się po planszy armię graczy się spotkają następuje odkrycie tego co po polami się kryje i w tym momencie warto zapamiętać co tam ma wróg bo w tym pojedynczym starciu, jeśli mamy słabsze jednostki, możemy przegrać.


walka

Do całej zabawy w Stratego dodano bomby, które postawione na danym polu mogą wysadzić atakujących żołnierzy, ale Górnicy przeciwnika w prosty sposób wykrywają je, więc na nich to raczej nie działa. Są tutaj jeszcze szpiedzy, którzy zawsze wygrywają z Marshalls, ale z innymi jednostkami nie mają żadnych szans. Jedną z największych wad prezentowanej aplikacji jest brak samouczka, jakby twórcy zakładali, że my gracze wiemy wszystko.

W omawianej aplikacji możemy potrenować dla lepszego poznania gry w trybie pojedynczego gracz, gdzie zmierzymy się ze sztuczną inteligencją. Jednak gra z żywym przeciwnikiem to już inna bajka, trafiając na zagorzałego stratega nie możecie liczyć na prostą wygraną. Używając przycisku Quick Arena przeniesiemy się do map, gdzie czeka na nas inny gracz, każda strona ma po pięć pionków i zabawa toczy się na standardowej mapie z 40 polami. Gra Stratego wykorzystuje system ELO, który nagradza nas punktami za każde zwycięstwo, a za przegraną odejmuje je. Otrzymane punkty są tym większe im wyższy poziom naszego przeciwnika, ale jeśli walczymy z kimś z o wiele niższą pozycją w rankingu i przegramy, to nasza strata będzie tym bardziej dotkliwsza.


walka 2

Może i cała zabawa byłaby tam samo nudna jak szachy i ciągnęłaby się w nieskończoność, ale tutaj zastosowano pewne ograniczenia. Podczas walki mamy tylko 15 sekund na ruch, co teoretycznie daje nam jakieś 5 minut na całą rozgrywkę. Oczywiście możemy się poddać jeśli mamy ochotę, ale przeciwnik niekoniecznie musi przyjąć naszą kapitulację.

Z elementów społecznościowych jakie znajdziecie w Stratego mogę wyliczyć dość rozbudowany system czatu z wieloma kanałami podzielonymi na kategorię jak i możliwość tworzenia listy przyjaciół, zbieraniu różnego rodzaju osiągnięć itp.


wybór typu walki

Oczywiście dla tych co mają sporo prawdziwej kasy jest opcja zakupu waluty premium Battle Coins. Jednak zakupić za nią można kosmetyczne zmiany w wyglądzie naszego lobby czy możliwość wstawiania awataru do naszego profilu. Nie da rady wygrać, albo przechylić znacząco szansy na zwycięstwo za pomocą waluty premium.

Stratego ma przed sobą świetlaną przyszłość i prawdziwi fani gier strategicznych na pewno docenią jej wartość. Jest to niemalże idealna adaptacja planszowej gry w realiach online. Nie możecie przejść obojętnie koło tego tytułu.


Gry podobne