Stormfall: Age of War (Stormfall w skrócie) jest przeglądarkową grą na portalu społecznościowym facebook, stworzoną przez izraelskie studio Plarium, które uraczyło nas wcześniej aplikacją Pirates: Tides of Fortune. Gra została osadzona w fabule opartej na fantasy, gdzie gracze mogą budować od podstaw własne imperium, jednym słowem jest to kolejna strategia dla tych, którym znudziła się choćby gra Imperia Online.

Jak w podobnych grach MMORTS i tutaj musimy krok po kroku rozbudowywać budynki zarówno miliarne, kopalnie i handlowe, o ile chcemy rozwijać aspekt ekonomiczny naszego zamku. Aplikacja oferuje nam wspaniałą grafikę, fascynującą historię w tle, która została okraszona głosem narratorskim, to wszystko połączone w jedno daje nam naprawdę wielkie możliwości, więc wszystkie taktycznie ułożone umysły nie mogą jej ominąć.


Stormfall Age of War

Surowce

W grze Stormfall: Age of War znajdziecie trzy rodzaje surowców: jedzenie, złoto i żelazo. Potrzebujemy ich do budowania, odkrywania Lost Arts, a także do trenowania nowych jednostek militarnych. Pewną ilość złota i żelaza zdobywamy co godzinę w ilości zależnej od pól jakie przeznaczyliśmy na danego typu surowiec. Wszystko także zależy od rodzaju zamku, niektóre mają przewagę kopalni, a inne produkują wielkie ilości złota. Aby utrzymać balans tych surowców w naszym zamku możemy je wymieniać na drodze handlowej z innymi graczami. Ilość surowców jaką posiadamy jest ograniczona pojemnością naszych magazynów (Warehouse). Ulepszając ten typ budynku możemy zbierać większą ilość surowców. Jedzenie zdobywamy z posiadanych farm, budując je i ulepszając zwiększamy produkcje. Jedzenie zbiera się w naszym zamku i jest ograniczone pojemnością budynków tzw. Barns. Żywność głównie przydaje nam się podczas budowania naszej armii, gdyż każda jednostka wymaga określonej ilości pożywienia na godzinę. Jeśli nam jej zabraknie naszej jednostki zaczną głodować i mogą po prostu zdezerterować. Jak każdy inny surowiec możemy pozyskać ją na rynku, ale także nasi znajomi mogą nam ją przesłać w prezencie. Jednak moją ulubioną metodą na pozyskiwanie żywności jest atakowanie innych zamków.

Oczywiście nie zabrakło w Stormfall: Age of War miejsca na surowce premium, którymi są Szafiry, dadzą nam poniekąd nieco przewagi w grze, a dzięki nim możemy zwiększyć na pewien czas produkcję surowców na przykład o 25%. Dzięki nim również przyśpieszymy budowę struktur w naszym zamków, a także szybciej możemy szkolić naszą armię. Darmowe Szafiry można pozyskać w różny sposób: wykonywanie różnych zadań, zdobywanie nowych poziomów, logując się do gry pięć dni pod rząd, ale jeśli uda nam się wysunać na prowadzenie w rankingów to również otrzymamy parę sztuk do naszego banku, można również zakańczać czynności zwane jako „Feats of Valor”.
Stormfall; Age of War 002


Jednostki, czyli czym walczymy

W trakcie zabawy w grze Stormfall: Age of War będziemy dostawać dostęp do szerokiego wachlarza jednostek militarnych jak piechota, kawaleria, jednostki magiczne i maszyny oblężnicze. Możemy je używać do obrony naszego zamku, do ataku na innych graczy, albo do wspierania swoich sojuszników. Tak czy inaczej jednostki dzieli się na dwa typy: ofensywne i defensywne. Jeśli klikniecie na daną jednostkę to zobaczycie jej dokładną specyfikę, czyli jej wady i zalety, a co za tym idzie przeciwko jakim jednostkom je najlepiej używać. Na czerwono oznaczono jednostki ofensywne, idealne do ataku, podczas gdy na zielono mamy oznaczone jednostki, które wspaniale sprawdzą się podczas obrony. To bardzo ważne, bo jednostki defensywne będą mało skuteczne podczas napadów na inne zamki, ale niezwykle dobrze sprawdzą się podczas obrony naszego własnego królestwa. To nie wszystko co powinniście wiedzieć o jednostkach, bo można je na upartego podzielić na kolejne dwie kategorie jak regularne i imperialne. Regularne to są te jednostki jakie zakupimy za złoto, żelazo i jedzenie, podczas gdy imperialne można nabyć tylko za szafiry. Nie rozumiem tylko po co takie rozdzielanie skoro jedne i drugie nie różnią się statystykami. Tak czy inaczej jednostki mają różne cechy takie jak: koszt, pojemność na łupy, prędkość, czas szkolenia, obronę, atak i zużycie żywności. Są tutaj także specjalne jednostki zwane Wraiths, które po wyszkoleniu nie wymagają od nas pożywienia, gdyż martwi jego nie potrzebują, ale wyszkolić możemy ich tylko do trzech sztuk każdego dnia o ile posiadamy kryptę, a w niej dostępne, wolne dusze.

Budynki w Stormfall

W grze Stormfall: Age of War możemy znaleźć kilka rodzai budynków, a każdy z nich jest połączony z określoną częścią naszego zamku. Podzielimy je na następujące kategorię: militarne, dowodzenia, kopalnie, do ulepszeń, fortyfikacje i czarny rynek. Aby wybudować nowy typ budynku musimy odkryać właściwe Lost Arts no i oczywiście posiadać odpowiednią ilość surowców. Nie muszę chyba prezentować każdego z budynków oddzielnie, dlatego też skupię się na tych najbardziej interesujących jak choćby Spring of Life, który za każdym nowym poziomem zwiększy nam produkcję żywności o 5%. Podobnie można zwiększyć zdobywaną ilość złota budując kolejne poziomu budynku o nazwie Dungeons.
Stormfall; Age of War 003

Obrona zamku

Nasz zamek w Stormfall: Age of War może być broniony na wiele różnego rodzaju metod zaczynając choćby o odpowiednio dobranych jednostek defensywnych. Ale w grze znajdziecie specjalne konstrukcje, które sprawią, że po ich dodaniu nasze królestwo będzie jeszcze bardziej bezpieczne. Są to między innymi mury, wieże obronne, bramy, katapulty i balisty. Im lepsze fortyfikacje tym sprawniejsza obrona, ale do tego musimy odkrywać bardziej zaawansowane Lost Arts. Oczywiście wszystkie nasze struktury obronne mogą zostać usunięte i zamienione o ile uzyskaliśmy dostęp do ich lepszej wersji.


Atakowanie innych graczy

Powyżej dziewiątego w Stormfall: Age of War poziomu znika nam ochrona dla początkujących. Poniżej tego poziomu możemy atakować innych, ale oni nie zaatakują nas. Jednak od 9 do 14 poziomu możemy tylko atakować graczy do 14 poziomu. Później jest już tylko jedna zasada możemy atakować graczy o tym samym poziomie, albo o wyższych. Jednak bez budynków takich jak Keep i Sentry House i odpowiednich badań Lost Arts nie możemy atakować nikogo. Jeśli podczas wysyłania ataku się rozmyślimy to mamy na wycofanie się 50 sekund. Ale tak samo jak przy przerywaniu budowy tracimy 80% zainwestowanych surowców. Podczas ataków bezwzględu czy to my atakujemy czy jesteśmy atakowaniu nie możemy stracić budynków jak chociażby to bywa w grze Desert Operations. Tracimy, albo zyskujemy jedynie surowce no i jednostki jakie poległy w walce już do nas nie wrócą.

[youtube id=”qrPIHpamTd0″ width=”673″ height=”356″]

Lost Arts

Zbierając serią potrzebnych zwojów w grze na facebooku Stormfall: Age of War (scrolls) możemy zbadać nowy Lost Arts. W zależności od rodzaju Lost Arts będziemy potrzebować od dwóch do 24 zwojów. Każdego dnia zdobywamy nowy zwój, ale jeśli zdobędziemy dwa albo więcej zwojów tego samego rodzaju możemy nimi handlować z innymi graczami za pośrednictwem rynku. Są jeszcze inne zależności i czasami oprócz zebrania konkretnej ilości zwojów potrzebujemy różnego typu budynków, aby zbadać kolejny Lost Arts.

Nasz zamek w przeglądarkowej grze Stormfall: Age of War może być rozszerzany o ile zbierzemy odpowiednią ilość znajomych, ale tylko do trzech razy za darmo, każde kolejne poszerzenie kosztować nas będzie odpowiednią ilość szafirów. Oprócz tego w grze znajdziecie mnóstwo możliwości społecznościowych jak wysyłanie pomocy/posiłków naszym znajomym, przesyłanie im prezentów/surowców, a także wysyłanie tradycyjnych wiadomości.

Jak zdobyć Szafiry za darmo?

Szafiry (Sapphires) w Stormfall to waluta premium i jeśli mamy do niej nieograniczony dostęp do możemy praktycznie robic wszystko, na co tylko mamy ochotę, bez żadnych ograniczeń. Jednakże wielu Lordów w grze nie lubi wydawać prawdziwych pieniędzy na zakup szafirów i z tego powodu dziś przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które powiedzą Wam jak zdobywać je za darmo w grze.

Loguj się codziennie do gry

Jeśli będziemy logowali się do gry każdego dnia, bez różnicy czy gramy czy nie, to w piąty dzień za logowanie otrzymamy za darmo 50 szafirów za lojalność wobec gry.

Zdobywaj najwyższe miejsca w rankingach

Sposób idealny dla najlepszych, tych co osiągnęli już teraz sukces w grze. Bycie wysoko w rankingach rajdów, pól bitewnych i tygodniowych zmagań wymaga włożenia masy pracy w swój rozwój.

Wykorzystuj oferty

W górnej części ekranu gry macie przycisk za pomocą, którego za darmo możecie zdobywać Szafiry, a wystarczy wykonywać jedynie to o co proszą nas w ofertach. Wiele ofert wymaga od nas zakupu jakiegoś oprogramowania, ale okazyjnie pojawią się takie, gdzie wystarczy wypełnić ankietę itp. W ten sposób za daną czynność dostanie prezent w postaci tych czerwoniutkich diamencików.

Wykonuj zadaniach

I tak je pewnie robicie, więc to żadna nowość, ale poszukajcie tych, za które w nagrodę dostaniecie Szafiry.

Zdobywaj nowe poziomy

Za każdy zdobyty nowy poziom zostaną nam dodane darmowe szafiry, ale ostrzegam, że po 30 poziomie coraz ciężej levelować, gdyż wymaga to wtedy znacznie więcej czasu i wkładu własnego, w szkolenie nowych jednostek, raidy itp.

Po prostu je kup

Jeśli masz dużo zbędnej gotówki to możesz je po prostu kupić, ale tutaj polecam korzystać z tej opcji tylko wtedy, gdy pojawią się specjalne przeceny, oferty, w których zdobędziemy do zakupionych szafirów dodatkowy bonus.

Kryształy w Stormfall mogą dać nam ciekawe bonusy, zwłaszcza dla naszych jednostek w trakcie walki ofensywnej i defensywnej, gdy aktywujemy je w Sanktuarium (Sanctum of Shards). Kryształy współdziałają z innymi ulepszeniami jak relikty i inne magiczne przedmioty, które wpływają na statystyki jednostek.

Możemy powiększyć moc kryształów łącząc dwa dowolne z nich ze sobą, ale muszą być tego samego typu i na tym samym poziomie. Połączenie da nam nowy Kryształ z wyższym poziomem. Powtarzając ów proces możemy ulepszać je do maksymalnie 12-tego poziomu. Im wyższy jest poziom kryształy tym większy bonus przyznawany jest naszym wojskom.

Jak zdobywać kryształy?

Możemy je dostać z tzw. Crystal Coffers, specjalnych kuferów/skrzyń, które w środku chowają dla nas te śliczne błyskotki. Innym sposobem jest kupienie ich na Czarnym Rynku (Black Market), albo uczestnictwo w globalnych questach. Możemy także wyzwać do walki inne Ligii, albo przystąpić do „Quest of the Single Knight”. Na koniec wspomnę, że mamy szanse je zdobyć atakując bądź bronią pola bitwy itp.
kryształy na czarnym rynku

Zdobyte skrzynie wysyłamy do Cache w Sanktuarium, gdzie zostaną otwarte, a my zbierzmy z nich kryształy. W Cache znajdziemy wszystkie posiadane kryształy, sprawdzimy tam ich atrybuty poprzez najechanie kursorem na nie. Aby aktywować jeden z nich po prostu umieść je do otwartego, aktywnego sloty w Activation Board. Kryształy dają stałe bonusy i działają do momentu, w którym to my zdecydujemy się je usunąć.

Usuwanie kryształów

Za pomocą Niebiańskie Różdżki (Celestial Wand) możemy usunąć aktywny kryształ i wysłać go z powrotem do Cache. Jeśli operacja przebiegnie prawidłowo to różdżka zostanie zniszczona.


Gry podobne