Twórca wielu gier społecznościowych, studio Plarium ogłosiło start nowego tytułu ze swojego portafolio na Facebooku. Oto przed Wam Sparta: War of Empires, gra która przeniesie Was do starożytnej Grecji, gdzieś w okolice piątego wieku przed naszą erą. W grze wcielamy się w rolę wielkiego Pana (Lorda), który właśnie powrócił do domy po wielkiej bitwie stoczonej przeciwko niezliczonym hordom Xersesa (władcy Imperium Persów).

Sparta: War of Empires to gra multiplayer rozgrywana w czasie rzeczywistym strategia (MMORTS), gdzie zaczniemy swoją przygodę od rozbudowy swojego niewielkiego miasta i tak krok po kroku doprowadzimy je do miana wielkiego imperium. Jednak Nasze zadanie jest zupełnie inne, musimy strzec greckich ziem przed kolejnymi najazdami żądnych krwi Persów.

W grze War of Empires zbudujemy farmy, kopalnie i inne budynki zdolne pozyskiwać dla miasta niezbędne surowce jak i pożywienie dla ludności i wojska. Do dynamicznego rozwoju armii niezbędny będzie brąz jak i wiele innych, pomniejszych materiałów. Niestety jeśli chodzi o możliwości rozbudowy to sama gra nie daje graczom pełnej dowolności w planowaniu miasta, ustawienia budynków etc. Wszystko po kolei stawiamy w z góry ustalonych miejscach na mapie gry.

Sparta: War of Empires

Sparta: War of Empires

Kolejną rzeczą, o której nie może zapomnieć każdy początkujący władca to ekonomia, więc zarządzanie surowcami i właściwe prowadzenie miasta będą kluczem do szybszego rozwoju, a co się z tym wiąże, do szybszej rozbudowy Imperium. Ale wojsko będzie równie ważne, gdyż nie tylko Persowi zagrażają bezpieczeństwo mieszkańców, ale także inni gracze, więc zdolności do nawiązywania dyplomatycznych rozmów i umów będą dodatkowym atutem. Ziemie trzeba bronić za wszelką cenę, ale z tego co teraz piszę wynika tylko jedno, gra Sparta: War of Empires nie różni się kompletnie niczym od innych, podobnych sobie strategii.

WARTO ZOBACZYĆ  City Wars

Gracze mogą wysyłać swoje wojska na ziemie przeciwników, ale niestety walka rozgrywana jest automatycznie, plus tego jest to, że wyniesiemy z niej, o ile wygramy, surowce do odbudowy armii czy rozbudowy dalszej miasta. W grze razem jest zawsze raźniej i tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, aby zebrać grupkę znajomych i stworzyć własny sojusz, rozmawiać z jego członkami na czacie online i walczyć przeciwko innym sojuszom ramię w ramie by odzyskać kontrolę nad Grecją.

Sparta: War of Empires

Sparta: War of Empires widok miasta z lotu ptaka.

Co do grafiki to twórcy stanęli na wysokości zadania i zadbali o najdrobniejsze szczegóły doskonale oddając tym samym fantastyczny klimat starożytnej Grecji. Co do samej rozgrywki to sami wiecie jak to jest, budujemy coś, czekamy pewien czas, a im wyższy poziom budynku tym dłuższy czas wyczekiwania na jego zakończenie. Idąc dalej, im wyższy poziom kopalni tym więcej surowców dostajemy w tym samym czasie i możemy budować więcej i częściej. W sumie nie wiem czy jest sens to opisywać bo w porównaniu do innych gier strategicznych oprócz motywu greckiego i dźwięku sama rozgrywka niczym się nie odróżnia.

Sparta: War of Empires jest dostępna już teraz na Facebooku kompletnie za darmo i z tego co widziałem na serwisie AppData zyskuje ona coraz większą popularność.