Remanum to darmowa gra przeglądarkowa, w której nie będziemy używać wojsk do walki z innymi graczami, a cała rywalizacja toczyć się będzie na płaszczyźnie ekonomicznej, jednym słowem im lepszymi będziemy handlarzami tym wyżej wybijemy się w ogólnych rankingach. Gra w wersji niemieckiej istnieje już od 2011 roku i całkiem niedawno pojawiła się w innych wersjach językowych, oczywiście jest również polska wersja, do której serdecznie zapraszam zapalonych Imperatorów kochających klimaty rodem ze starożytnego Rzymu.


Recenzja gry Remanum

W grze wcielamy się w rolę rzymskiego handlarza, który powoli buduje swoje imperium handlowe podróżując pomiędzy dwudziestoma różnymi miastami położonymi nad Morzem Śródziemnym. Droga ku sławie i chwale jest ciężka, długa i niezwykle „wybista”, ale najlepszych doprowadzi ona na tron imperatorski. Znajdziemy tutaj multum różnego rodzaju dóbr, których ceny nigdy nie są stałe, fluktuują i zależą od bardzo wielu czynników.

Gra Remanum to w skrócie biznesowa symulacja gospodarcza, coś na wzór strategii czasu rzeczywistego, ale bez pojedynków itp. Budynki, które zbudujemy w swoim mieście (cechy city building) nie mają nic wspólnego ze zbrojeniem, armią czy czymś podobnym. Każda struktura będzie wzmacniała kiesę naszego handlarza, w niektórych postaramy się opracować nowe technologię pozwalające usprawnić handel. My musimy dokładnie przekalkulować nie ilość wojsk potrzebnych do udanego rajdu, czy ilość surowców jakie zdobędziemy z ataku, ale trzeba nauczyć się tutaj precyzyjnie szacować ceny, opanować sztukę negocjacji czy też uczestniczyć w aukcjach, gdzie walki o konkretny surowiec wcale nie będą mniej krwawe jak w grach wojennych. Otacza nas tutaj świat biznesu i polityki – czy uda się komuś zostać kolejnym Krezusem?


Zaczynając zabawę wybieramy jeden ze światów gry, a później nasze miasto – tutaj mamy cztery opcję, może to być typowo orientalna mieścina jak i taka na wzór metropolii budowanych przez Rzymian, Celtów czy też Kartagińczyków. Następnie wybierzemy jednego z dziewięciu dostępnych bohaterów (trzy postacie żeńskie, sześć męskich) i zaczynamy zabawę na całego. Dalej już przywita nas tutorial, który oprowadzi nas po świecie Remanum, podpowie nam jak szacować ceny produktów, jak handlować z innymi i zdobywać reputacje czy tez w jaki sposób możemy wpływać na politykę imperium. Tutek jest nieco długi ale bardzo pouczający i hojny w ciekawe nagrody.

Wyżej wymienione wybory nie mają większego wpływu na rozgrywkę. Każdy z Nas zaczyna na tym samym poziomie i wszyscy muszą zająć się zabudową pustych miejsc itd. Rzućmy okiem na to co już mamy, widać, że jest jedna cegielnia, a po pierwszym zadaniu w ramach samouczka zbudowany zostanie piec. O dziwo powstaje tam amfora! Następnie zatrudniamy pierwszych pracowników w przemyśle i sprzedajemy swoje towary za denary (które swoją drogą kojarzą mi się bardziej z Grecją aniżeli Rzymem). Sama produkcja już zajmuje sporo czasu, ale gdy już mamy coś co można sprzedać to wystawiamy to na rynku, gdzie ustalić można cenę, czas oferty itp. Możemy również robić zakupy, albo sprzedawać w Domu Aukcyjnym w mieście. Tam już podobnie jak na Allegro możemy podbijać ceny, albo Kupić Teraz za wcześniej zdefiniowaną cenę minimalną. W Domu Aukcyjnym możemy nieźle zarobić, ale trzeba trzymać stale rękę na pulsie, aby ktoś nie przebił nas w ostatniej sekundzie.


Sama budowa w Remanum przebiega bardzo szybko, wybieramy co chcemy zbudować i po kilku sekundach już to mamy. Ale jest jedno ale… Aby zbudować określony budynek musimy spełnić kilka warunków. Po pierwsze posiadać wymagane materiały, które jest niekiedy bardzo ciężko zdobyć. Po drugie osiągnąć wcześniej pewien poziom reputacji – co również pochłonie nam masę czasu. Więc nie spodziewajcie się, że rozbudujecie się szybko, oj potrwa to niekiedy kilka dni zanim spełnicie warunki. A dopiero po ukończeniu postawimy dopiero coś nowego i aby zbudować czwarty budynek produkcyjny mini dwa tygodnie jak nie więcej, a wszystko z powodu niskiego poziomu reputacji.

Zdobywanie reputacji w grze via www Remanum nie jest rzeczą łatwą. Możemy ją pozyskać na trzy różne sposoby: organizując imprezy we własnej rezydencji, albo uczestniczyć w życiu politycznym czy też wspierać finansowo miejskie budynki. Do świętowania należy zakupić winogrona, doskonałą sól itp. Wszystko co potrzeba by się hucznie i świetnie bawić. Finansując cele społeczne również dostaniemy nieco reputacji i tak choćby oddając 300 denarów dostaniemy 10 punktów. Czysta kalkulacja!

Rozwój naszego handlowe imperium przebiega niezwykle powoli. Wszystko wymaga czasu: produkcja, sprzedaż, aukcje czy nawet żeglowanie w celu opanowania globalnego rynku. Troszkę zawiodłem się na prezentacji elementów z gry, tylko tekst i zdjęcia? Nie dało się nic więcej zrobić? Mamy 21 wiek! Więc osoby, które nie lubią myśleć, kochają licze animacje, wspaniałe grafiki i prosty, szybki gameplay niech omijają dziś prezentowaną grę z daleka.

Poradniki do gry Remanum niedługo pojawią się na naszej stronie, bądźcie czujni.

[Update 19.08.2013] Gra została zamknięta.


Gry podobne