Seria „Saga” ze studia King.com to najpopularniejsze tytuły na portalu Facebook, gdzie wciągniemy się w pasjonującą rozgrywkę typu puzzle. Gra Pyramid Solitaire Saga jest ostatnią dodaną przez nich aplikacją, która dołączyła już dawno do owej kolekcji wykorzystując popularny format gry solitaire, który poznaliśmy już w takich aplikacjach jak Subsoap’s Faerie Solitaire, Big Fish Games’ Fairway Solitaire i PopCap’s Solitaire Blitz. Pyramid Solitaire Saga wykorzystuje predefiniowany układ kart ułożonych na wzór tego co widzieliśmy w Mahjong, gdzie są wszystkie z nich, albo tylko kilka odkrytych.

Naszym zadaniem jest dopasowywanie tak kart do talii położonej na dole, aby każda kolejna była o jeden punkt niższa, albo wyższa, a w razie braku jakiś opcji możemy odsłonić kolejną kartę z tali zapasowej obok. Czasami do dyspozycji zostanie nam oddana specjalna karta jaką jest Joker, używając jej możemy dopasować dowolną kartę. Ostatecznym celem na każdym poziomie jest usunięcie specjalnie schowanych skarabeuszów z danej planszy. Zazwyczaj kryją się pod którymiś z rozłożonych kart. Jednak w końcowym zestawieniu musimy zdobyć co najmniej jedną gwiazdkę po podliczeniu naszych punktów.


Pyramid Solitaire Saga 001

Niektóre poziomy w Pyramid Solitaire Saga posiadają dodatkowe cele, które musimy ukończyć, aby zakończyć nasze zmagania. Na przykład musimy zostać z określoną ilością kart na końcu rundy, albo usunąć łańcuch kolejnych kart przez przetasowywania. Jednak jeśli nie uda nam się uwolnić skarabeuszów, albo nie dostaniemy choć jednej z gwiazd, albo nie spełnimy dodatkowych wymagań to tracimy jedno życie. Wtedy trzeba powtarzać dany poziom do skutku, o ile jeszcze mamy życia – odnawiają się one po pewnym czasie. Jeśli nam się nie chce czekać to możemy poprosić o dodatkowe życia naszych znajomych, albo kupić używając waluty premium. Ale uważajcie przy zakupie, bo nie da się mieć więcej żyć niż do pewnego progu, określonego w grze odgórnie.

W trakcie rozwoju rozgrywki w Pyramid Solitaire Saga gracze otrzymują dostęp do różnych „charms'ów”, które sprawią, że kolejne poziomy stawać się będą o wiele łatwiejsze. Niektóre z nich muszą być tworzone przy użyciu specjalnych gems'ów, które zdobędziemy w trakcie normalnej zabawy. Ale niektóre z nich nie mogą zostać stworzone i musimy je odblokować za pomocą kredytów Facebooka. Funkcje „charms” są różne, mogą nam dodać nowe karty do talii, albo przetasować wszystkie karty na danej planszy.


Pyramid Solitaire Saga 002

W sumie można by było łatwo zaliczyć grę Pyramid Solitaire Saga do grona klonów Solitaire Blitz (a niektórzy z kolei oskarżają ja o kopiowanie z gry Faerie i Fairway Solitaires), ale w praktyce cała struktura rozgrywki jest zupełnie inna, ma bardziej szalony klimat, choć nie w stylu „time Attack” jak w przypadku podobnych gier ze stajni PopCap. Tutaj nie mamy jakiegoś napięcia, nigdzie nie trzeba się spieszyć, a czas nas nie goni, więc warto przemyśleć każdy swój ruch. Taki system jest dobry dla graczy, którzy nie chcą rywalizować z innymi, ale wolą się skupić na swoich działaniach.

Podsumowując znajdziemy tutaj dobrą (niekiedy nijaką) grafikę ze spokojną muzyka i tym odwiecznym klimatem starożytnego Egiptu. Tak czy inaczej może to być kolejny, mocny tytuł ze stajni King.com.Gry podobne