Project Tank (PT) jest grą o walkach czołgów w 3D, którą stworzyło studio Gamebox i która obecnie cierpi z powodu oskarżeń ze strony Wargaming (World of Tanks). W obronie swoich praw Gamebox pod koniec kwietnia pozwał Wargaming oskarżając twórców WoT o oszczerstwo i nieuczciwą konkurencję. Przypomnijmy całą historię sporu. Na początku kwietnia Wargaming zgłosiło profil gry Project Tank na Facebooku jako łamiący ich prawa autorskie przez co zniknął on z sieci niemalże natychmiastowo. Szybko gigant pobiegł do sądu i pozwał Gamebox o kopiowanie nie tyle co gameplay'a co dodatkowo zdjęć z gry.

Jednakże gameplay (czyt. rozgrywka) jest bardzo ogólnym pojęciem w branży gier online. Odnosi się ono do zbioru zasad napędzających grę, które nie podlegają ochronie własności intelektualnej. Na przykład FPS to pewien rodzaj rozgrywki (gameplay), więc w Project Tank, stosując rozgrywkę jak w World of Tanks, studio Gamebox nie złamało prawa.


IS-7-comparison-853x1024

Ale co do samych zdjęć to Wargaming wierzy, że czołgi w PT są kopią tych z WoT, ale jak można wykonać projekty czołgów inaczej skoro mają odzwierciedlać ich historyczny wygląd. Przecież nie można zmieniać szczegółów, aby uniknąć pozwala o łamanie praw autorskich. Przecież twórcy Crossfire i Counter Strike nie polecieli do sądu kłócić się o to kto ma prawo do autentycznego wizerunku karabinu AK47.

Ale jak widać monopolista jest tylko jeden – to smutne.


 

 


Gry podobne