Pepper Panic Saga to gra match-3 puzzle na Facebooku, stworzona przez studio King. Gra przenosi Nas do przygody w świecie wypełnionym kolorowymi i jakże ostrymi papryczkami chilli. My musimy zadbać o to, aby rosły dopóki nie eksplodują. Dodatkową atrakcją są reakcję łańcuchowe wywoływane przez kolejne wybuchy, ale to właśnie one również przyniosą Nam masę dodatkowych punktów. Poniższy poradnik pomoże uporać się wam z podstawowymi problemami jakie mogą ewentualnie się pojawić. Zapraszamy do lektury.

Szybki poradnik gracza

Rozpoczęcie zabawy

Pepper Panic Saga jest darmową grą na Facebooku, ale również możemy zagrać w nią na urządzenia mobilnych opartych o systemy Android czy iOS (iPhone, iPad itp.).

sheldon podpowiada

Naszym przewodnikiem będzie żółw o imieniu Sheldon, który szybko wyjaśni podstawy gry. Jeśli w grze pojawi się coś nowego to Sheldon szybko Nas o tym powiadomi i wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Jak grać?

Pepper Panic Saga prezentuje Nam Pepper, małego psiaka, który zamiast w kościach delektuje się w papryczkach chilli. Pepper podróżuje po różnych krajach, aby poznawać wszelkie gatunki tych papryczek, ale na swojej drodze niejednokrotnie napotyka złego kota – Mr. Claws.

Widok mapy pokazuje Nam trasę wędrówki Pepper, ale również jest to podział na kolejne poziomy, które mogą być powtarzane wielokrotnie nawet jeśli uda Nam się je zakończyć za pierwszym razem.

Gracze, którzy nie tolerują tego rodzaju dźwięków i wolą korzystać ze swojej biblioteczki muzycznej mogą wyłączyć dźwięk dzięki opcji Turn Music / Sound Effects Off.

Grę zaczynamy z 50-cioma złotymi sztabkami (Gold Bars), które służą do kupowania boosterów (power-up’ów), które pomogą Nam przechodzić kolejne etapy. Za sztabki można kupować również dodatkowe ruchy co pozwoli Nam kontynuować poziom nawet jeśli w tradycyjny sposób zawiedziemy.

 

Wzrost papryczek

Dopasowując do siebie trzy, albo i więcej papryczek tego samego koloru sprawiamy, że jedna z nich zostaje, ale już większa od pozostałych. Można dopasowywać identyczne papryczki o różnych rozmiarach do siebie, a w wyniku otrzymamy zawsze jedną większą. W pewnym momencie papryczka zaczyna świecić, telepać się, aż w kolejnym dopasowaniu wybucha. Przy takim wybuchy wysyłana jest na planszę fala uderzeniowa, który powiększa papryczki tego samego rodzaju co wybuchająca.

WARTO ZOBACZYĆ  Fishing Clash: Poradnik dotyczący pojedynków

pepper panic

A zastanawiacie się co oznacza tryb Pepper Panic! i w ogóle jak powstaje? To proste, wyobraźcie sobie, że na planszy mamy 10 papryczek zielonych, które już się świecą i czekają na wybuch przy następnym dopasowaniu. Wysadzamy jedną z nich i fala uderzeniowa sprawia, że pozostałe 9 rośnie o poziom wyżej i również wybuchają. Tym samym wysadzając jednocześnie 10 papryczek tworzymy reakcję łańcuchową. To tylko przykład wykonania i szczerze mówiąc nie warto skupiać się zawsze na reakcjach, gdyż mimowolnie one się tworzą niekiedy same, bez zbędnego kombinowania.

 

Wymagania do zwycięstwa

Każdy poziom w Pepper Panic Saga posiada swoje wymagania, czyli jeden albo i więcej celi, które musimy spełnić, aby przejść dalej. Przed każdą rundą otrzymamy instrukcję i zaczynamy.
Collect Stars – W każdym poziomie musimy osiągnąć co najmniej tyle punktów, aby zdobyć jedną z trzech gwiazd.

wymagania na kolejny poziomach

Achieve Pepper Panic – Niekiedy wymagane jest, aby wywołać reakcję łańcuchową Pepper Panics, czy to raz czy w większych ilościach.
Collect Peppers – zbieramy poprzez dopasowania konkretne ilości różnych papryczek.
Blow Up Peppers – wiele poziomów wymaga od Nas zebrania i wysadzenia papryczek wybranego koloru.

 

Porażka i powrót na drogę zwycięstwa

Ograniczona ilość ruchów – przechodzenie poziomów nie jest łatwe jeśli mamy tylko parę ruchów dostępnych do wykonania, a musimy spełnić kilka wymagań. Czasami ilość ruchów jest naprawdę niewielka, ale prosząc graczy o dołączenie do gry mamy możliwość uzyskania od nich dodatkowych ruchów w formie prezentu.

Kupowanie kolejnych ruchów – możemy je dokupić po pięć sztuk za złote sztabki.

Ostatnia szansa (Last Chance) – kiedy stracimy już wszystkie ruchy gra oferuje nam możliwość zakupu kolejnych za złote sztabki

Życia – jeśli nie wypełnimy wymagań poziomu to runda kończy się niepowodzeniem, a my tracimy życie. Regenerują się one z czasem, ale przy pechowym dniu można przegrać wszystkie w kilka minut.

WARTO ZOBACZYĆ  Badania i wiedza w Undermaster

 

Mr. Claws

Zły kotek – Mr. Claws pragnie ukraść wszystkie papryczki z planszy. Posiada mechaniczną dłoń, która przemieszcza się z wiersza do wiersza (po liniach poziomych). Za każdym razem jak poczynimy jakiś ruch to ów kot wyciąga swoje mechaniczne łapsko, aby zabrać wszystkie podrośnięte papryczki (z wiersza na którym przebywa). Używając opcji Stun Him zatrzymujemy go na parę ruchów.

 

Bostery i zakupy przedmiotów

Need an Edge – Niekiedy ciężko jest zakończyć z powodzeniem poziom z posiadaną liczbą ruchów w Pepper Panic Saga. Tym samym, ów bonus nieco podrasuje papryczki wskazanego przez Nas koloru. Inne ochronią papryczki przez Mr. Claws’em, a jeszcze inne pojawią się jako dostępne w trakcie dalszej gry. Oczywiście za każdym razem dostajemy darmowe próbki.

Gold Bars (wspominane wcześniej złote sztabki) wymagane są do zakupu boosterów przed każdym nowym poziomem. Na start dostaniemy ich 50 sztuk i możemy dokupić więcej, ale za prawdziwe pieniądze.

 

Wskazówki i porady

Nie polegaj na sugestiach systemowych – w razie naszej nieaktywności gra sama doradza nam kolejne dopasowania, ale to wybierane jest losowo, więc nie myślcie, że AI podpowiada Wam najlepsze rozwiązania. Je musicie szukać na własną rękę. Wskazówki z gry w 90% bardziej szkodzą niż pomagają.

Dopasowuj więcej niż trzy elementy o ile to możliwe – dopasowując cztery papryczki sprawiamy, że znika nam linia pionowa albo pozioma (zależy jakie dopasowanie wykonaliśmy), a przy pięciu elementach wzrastają o jeden poziom wszystkie papryczki koloru , którego dopasowanie dotyczyło.

Dopasowanie w kształcie L i T jest również możliwe – jeśli uda Nam się to zostanie wyczyszczona zarówno linia elementów pionowo jak i poziomo.

Właśnie ukończyłeś podstawowy poradnik do gry Pepper Panic Saga. Jeśli coś jest dalej dla Ciebie niejasne to zadaj pytanie w komentarzu, a na pewno uzyskasz na nie odpowiedź.